Čekali jsme opravdu dlouho, nicméně na konci srpna jsme se dočkali představení nové řady Fénixů. V mnohém splnila očekávání, mnoha možností jsme se ale také nedočkali a k tomu Garmin nastřelil skutečně krvelačnou cenovku. Zde je recenze Garmin Fenix 8 a ta vám jasně odpoví na otázku: Stojí za to?
Fénixy patří mezi jisté hybridy portfolia Garminu, protože si berou od každého specializovaného modelu něco a snaží se být maximálními univerzály. Jsou zde tedy jasné odkazy k Epixům (AMOLED displej) i Descentům (potápění), ale také Venu (telefonování). Všechno by je to mělo řadit na piedestal chytrých hodinek, kterému by tak mohly vládnou. Ano, mohly, a jistě vládnou, pokud se vám trefí do noty. Je prostá pravda, že pokud chcete „jen“ smartwatch, budete spokojenější s řešením Samsungu nebo Applu. Garmin na to jde přece jen jinak, a proto je také tak populární.
Modelů a barevných variant je v řadě Garmin Fenix 8 hodně. Ty se liší podle velikosti 43, 47 a 51 mm při použití MIP nebo AMOLED displeje. My zde testujeme 43mm verzi s AMOLED displejem, která se od ostatních AMOLED verzí liší jen velikostí pouzdra, displeje a baterie. Funkčně jsou modely shodné, a to ostatně i s modely s transflektivním LCD displejem tedy logicky až na jeho technologii a úak ještě celkovou výdrž, protože mají také solární nabíjení.
Design méně sportovní, více univerzální
Konečně vypadají hodinky řady Fenix tak, že nekřičí do světa své primární zaměření, tedy sport. Design je samozřejmě vždy subjektivní, a mě se nikdy Fenixy nelíbily. Teď je to jiné. Šroubky zde sice pořád jsou (na větších verzích), ale vzhled je čistší a také bez zbytečných popisů tlačítek. I neznalý rychle pochopí, které k čemu slouží. Navíc je zde dotykový displej, takže pokud nevíte, jaké zmáčknout, prostě klepnete prstem právě do displeje.
Tlačítka v kombinaci s displejem je však velká výhoda Garminu. Jak Galaxy Watch tak Apple Watch se spoléhají především na dotykový displej v kombinaci s pár tlačítky. Tady můžete systém a hodinky samotné ovládat čistě tlačítky, čistě skrze displej nebo jejich kombinací. Volba je jen na vás, co vám více sedne. Dotykové ovládání jde i trvale vypnout.
Garmin Fenix 8 mají oproti předchozí generaci ještě zúženou lunetu, která je na 43mm, spíše dámském, modelu opravdu minimalistická (mimochodem od předchozí generace nám zde pouzdro do svého průměru vyrostlo o 1 mm). Pořád ale přesahuje displej. Nožky jsou o poznání ostřeji řezané, na pravé straně je pak nová designová titanová ochrana senzorů.
Titanová je i „luneta“ a spodní víko, k dispozici jsou ale i ocelové modely. Luneta samozřejmě přechází i do nožek. Pouzdro je plastové, tedy „garmiňácky“ plastové, protože to je lisovaná pryskyřice, kdo ví s čím ještě. Je tomu proto, aby byly hodinky stále lehké ale odolné. Ke zpracování není co vytknout. Sendvičové pouzdro je pevné a prvotřídní. Navíc to dává možnost ke zvýšené voděodolnosti. Tady vlastně už můžeme hovořit o vodotěsnosti.
Vzhůru do hloubek i noci
S Garmin Fenix 8 se totiž můžete ponořit až do 40 m hloubky. Vzít je tak můžete na opravdové hloubkové potápění s dýchacím přístrojem, ne jen nějaké šnorchlování, jako tomu bylo dosud. Proto také mají hloubkoměr a podporu aplikace Garmin Dive. Je ale pravda, že zde Garmin dorovnává jak Galaxy Watch Ultra tak Apple Watch Ultra. Mnozí z nás také tuto funkci nikdy nevyužijí, což neznamená, že je jen do počtu. Fenixy 8 ale nejsou certifikované jako potápěčské zařízení, což je rozdíl oproti Descentům.
Právě kvůli takové vodotěsnosti a aby v takové hloubce korektně pracovala i tlačítka hodinek, jsou ta indukční. Jejich stisk je jasný, pevný, přesný a bezkompromisní. Osobně jsem si je zamiloval hned na první zmáčknutí. Fenixy 8 pořád také dodržují standard MIL-STD-810G. Jsou tedy určeny do náročných podmínek, kdy to umocňuje i integrovaná LED svítilna.
Ta však není novinkou, je ale zase o něco vylepšená. Je umístěna na horní straně pouzdra a aktivujete ji dvojím kliknutím tlačítka vlevo nahoře. V tomto dávají Fenixy ostatní konkurenci jasně na zadek, ta totiž umí rozsvítit akorát tak displej. Volit můžete mezi čtyřmi intenzitami a červeným světlem.
Sklo a displej dle vašich preferencí
Na výběr je ze dvou variant skel displeje. Nižší modely mají Gorilla Glass, vyšší mají safírové sklo. Jak už bylo řečeno, tou hlavní otázkou je, zda chcete MIP displej nebo AMOLED. Trend je poměrně jasný v tom, co chce většina zákazníků namlsaných z toho, jak vypadají displeje Galaxy Watch a Apple Watch – krásně, a MIP je opravdu ošklivý. Na druhou stranu je praktický ve své neustálé čitelnosti a menším nárokům na baterii. Oba tak mají své výhody a nevýhody, stejně jako zastánce a odpůrce. Ti však mají pořád (a možná naposledy) na výběr, což je od Garminu hodně vstřícný krok.
Výdrž baterie je ale to jediné, proti čemu AMOLED hraje. Je totiž moderní, krásný, barevný a kontrastní, což se o MIPu říci nedá. Ve tmě nebo na přímém slunečním světle uvidíte, co potřebujete, i když máte určité problémy se zrakem. Nabízí také velice líbivé a hravé ciferníky. Jednoznačně lépe také zobrazuje mapy a všechny animace, jako třeba ta cvičení.
Garmin také vylepšil algoritmy gesta pohybu zápěstí, takže se rozsvítí opravdu jen když chcete, aby se rozsvítil. Samozřejmostí je také Always On (ten je u aktivit nastaven automaticky). Je zde ale i funkce Red Shift, která vám pomůže v zobrazení informací obzvláště v noci. Jedná se o přebarvení všeho na displeji do červené, také podobně, jako to má konkurence.
43mm verze hodinek má displej o velikosti 1,3“ a s rozlišením 416 x 416 px. 47 a 51mm AMOLED verze mají 1,4“ displej s rozlišením 454 x 454 pixelů. Pro srovnání: 44mm Galaxy Watch7 a Galaxy Watch Ultra mají 1,5“ displej s rozlišením 480 x 480 pixelů. Možná se zde ale hodí zmínit, proč od Garmin Brno testuji 43mm verzi hodinek, a ne nějaké „chlapské“ 47 či 51mm verze. Jde totiž o hodinky určené pro manželku, která jim dává přednost před jakýmkoli jiným chytrým řešením. Tento trend ale poslední dobou pozoruji z vícero směrů, jako kdyby chytré hodinky už neměly moc co nabídnout a zákazníci chtěli změnu.
Může za to samozřejmě fakt komunity Garminu, a také to, že Garmin hodinky jsou pořád především fitness trackerem a trackerem zdraví, až pak smartwatch. V případě zařízení s Wear OS a watchOS je to opačně. Jde primárně o chytré hodinky, které jsou prodlouženou rukou vašeho telefonu, a až poté to ostatní.
Baterie nadchne, ale jen někdy a někde
Řekněme si upřímně, že v nejmenším modelu to není zrovna kdo ví jaká sláva. 4 dny s Always On jsou rozhodně méně než více, tedy alespoň na Garmin, protože i tak mají proti řešení Samsungu i Applu navrch. Společností udávaná doba provozu je ale dobře odzkoušená, takže i v plném využití hodinek tak, jak je uživatel zvyklý, se na uvedené hodnoty skutečně dostane, spíš má ještě nějakou rezervu, než aby se mu šťávy nedostalo. Samozřejmě vždy záleží, jak moc aktivně hodinky používáte a k čemu.
AMOLED 43 mm
- Režim chytré hodinky – až 10 dní / režim always on – až 4 dny
- Režim pouze GPS – až 28 hodin / režim always on – až 22 hodin
AMOLED 47 mm
- Režim chytré hodinky – až 16 dní / režim always on – až 7 dní
- Režim pouze GPS – až 47 hodin / režim always on – až 37 hodin
AMOLED 51 mm
- Režim chytré hodinky – až 29 dní / režim always on – až 13 dní
- Režim pouze GPS – až 47 hodin / režim always on – až 37 hodin
U 43mm AMOLED verze jsou ještě hodnoty takové, že vám dají 15 dní v úsporném režimu, 18 hodin s Always On a GPS (u pouze GPS je udávaná hodnota 22 hodin), režim úspory GPS dá 49 h a expediční režim 10 d.
Telefonování i diktování, ale ne bez telefonu
To, že jsou Garmin Fenix chytré hodinky až v druhé řadě, dokazuje i absence mnoha u konkurence běžných funkcí. Telefonovat se totiž naučily až teď, pořád k tomu ale musíte mít smartphone v dosahu. Nemají totiž přítomnost e-SIM. Je to sice spíše nouzovka, ale pokud nechcete hledat telefon v batohu, kratší hovor vyřídíte úplně v pohodě. Dobře slyšíte vy i druhá strana.
Fenix 8 nabízejí i ovládání hlasem, to ale pouze tím cizím, nikoli naším, takže také smůla. Jsou zde dva jeho typy. Jeden pracuje v hodinkách, druhý v propojeném telefonu. Zajímavé jsou hlasové poznámky, kdy do hodinek nadiktujete, co potřebujete a pak si to přehrajete. U Androidu nechybí možnost odpovídat na zprávy, všichni pak mohou používat Garmin Pay nebo přehrávač hudby s napojením na oblíbené streamovací platformy. I když je zde EKG, u nás zatím nejede, protože není schválené patřičnými úřady.
Společnost hodně zapracovala na rozhraní, které je i pro nováčky přehlednější. Spoléhá se totiž na složky. Vidíte tu základní, a až po jejím otevření najdete jednotlivé hodnoty, které hledáte. Nemáte tak roletu s výčtem všeho bez nějakého přehlednějšího uspořádání. Po stisku tlačítka Start/Stop se tím pádem nedostanete hned na výčet aktivit a aplikací v jednom nepřehledném seznamu, ale máte to pěkně rozděleno. I když je to o klepnutí do displeje nebo stisk tlačítka víc, pomáhá to přehlednosti a vlastně to ve finále i šetří čas s hledáním.
S ohledem na senzory mají Garmin Fenix 8 asi vše, co mít vůbec mohou a není jejich výbavu moc kam posouvat, proto je zde „jen“ snímač Elevate 5, nikoli jeho nová generace. Protože je ale velice přesný, a to i v porovnání s těmi nejpřesnějšími hrudními pásy, ničemu to nevadí. Samozřejmě že je zde přítomno veškeré měření všeho, co vás jen napadne a čím se produkty Garmin vyznačují.
Každou sekundu měří hodinky tep, měří stres, počítají kroky, patra, pasivně i aktivně spálené kalorie, nechybí Body Battery, spánkové fáze, spánkový poradce, VO2 Max, noční VST, doba regenerace, stav tréninku, SpO2 a množství dalších a dalších metrik i s doporučeními. Perličkou je Připravenost k tréninku, která bere v potaz všechny hodnoty a řekne, zda trénovat a jak moc (málo). Garmiňáci ví, ostatní si mohou být jisti, že dostanou maximu možného.
Mapy a lepší mapy
Přímo v hodinkách máte také předinstalované mapy celé Evropy, takže si při jejich procházení a zobrazování nebudete nijak čerpat data telefonu. Jde o mapy TopoActive, s koupí ale dostanete i voucher na ještě detailnější podklady s popisy cest, budov lepší vyobrazení vrstevnic, turistických stezek atd. Jen k tomu potřebujete počítač, abyste je nahráli.
V plánování tras přibylo dynamické trasování, které uzpůsobuje trénink podle toho, kam zatočíte. Pak je tu i Garmin Share se sdílením trasy. ClimbPro a PacePro je už tak nějak klasika, tady se nic neměnilo.
Koupit? A proč?
Asi není třeba zastírat fakt, že Garmin Fenix 8 jsou přímo stavěny proti Galaxy Watch Ultra a Apple Watch Ultra. Nemají sice tolik chytrých funkcí a tolik možností jejich operačního systému (zde se instalují aplikace a ciferníky z obchodu Connect IQ, a to spíše ojediněle), je tu ale vidět ten tlak na lifestyle, aby oslovily i méně náročné uživatele, kteří ale pořád chtějí co nejkomplexnější řešení.
Chcete-li Garminy, musíte přijmou ten fakt, že je to trochu jiný svět, který je „smart“ až v druhé řadě. Velkou výhodou je ale to, že společnost neseká jejich novou generaci každý rok, čímž hodinky získávají na ceně. Je ale pravda, že i Samsung přešel na vydávání jeho Pro a Ultra modelů jednou za dva roky, Apple letos vynechal představení 3. generace Apple Watch Ultra. Strategie Garminu má tedy něco do sebe. Chcete-li tak také něco jiného, nenajdete nic, co bude univerzálnější a pravděpodobně ani vybavenější.
Garmin Fenix 8 vyrazí dech nejen možnostmi a krásným AMOLED displejem, ale i cenou. Ta je vyšší než u konkurence, a to zásadně. 43mm model začíná na 24 990 Kč, přičemž má jen Gorilla Glass sklo a ocelové doplňky. Verze se safírem a titanem už vyjde na 27 490 Kč. Stejné peníze se stejným vzájemným rozlišením stojí i 47mm verze, ta 51mm startuje na 27 490 Kč, za safír a titan v ní zaplatíte 29 990 Kč.