Čekali jsme na ně opravdu dlouho, protože majitele řady Fenix 7 potažmo 6 nedokázal upgrade v podobě Garmin Fenix 7 Pro přesvědčit o upgradu. Od plnohodnotného předchůdce je to tak dva a půl roku, a je to velké. Doslova. Tady jsou naše Garmin Fenix 8 první dojmy.
A jsou veskrze pozitivní. Garmin totiž zapracoval na designu, který je luxusnější a líbivější, k tomu je zde onen AMOLED displej, který vás prostě uchvátí. Nic proti tomu transreflexnímu, ten má své výhody a zastánce, proto také v řadě zůstává, jenže pokud jde o celkový dojem, jasně prohrává.
Garmin Fenix 8 unboxing
Z Garmin Brno nám dorazila 43mm AMOLED verze se safírem, a ještě koženým řemenem v balení. Už to samo vypadá skvěle, kdy se jedná o kazetu s hodinkami, která vám při otevření pěkně vyjede a ukáže nejen hodinky ale i oba řemeny. Jejich nasazení je otázkou sekundy, a to samozřejmě díky QuickFit systému. Řemeny mají šířku 20 mm. V balení jsou pak ještě manuály a USB-C kabel s typickým Garmin nabíjecím konektorem. Ten po připojení k hodinkám sedí opravdu pevně. Škoda, že Garmin v tomto ale příliš neinovuje a nemáme už nějaké bezdrátové nabíjení. Cena celého setu je 29 990 Kč.
Větší pouzdro, displej i baterie
A proč zrovna 43mm model? Garmin nové Fenixy 8 dělá ještě ve 47 a 51mm verzi, jenže obě jsou na hubenou dámskou ručku příliš velké, a naším cílem je ukázat, že i ten nejmenší model má v portfoliu své místo. To i proto, že jej vlastně bude na své ruce testovat má manželka. A už teď je evidentní, že se jich nebude chtít vzdát. Přechází přitom z o poznání méně vybaveného modelu vivoactive 4S, kterému už po třech a půl letech dochází dech s výdrží. Navíc za tu dobu technologie poskočily mílovými kroky dopředu.
Garmin jde cestou zvětšování, kdy 42mm Fenixy 7S poskočily na 43 mm. Jistě to není nutně špatně, otázka je spíš to, jestli je to opodstatněné zvětšení. Chceme-li velké hodinky, na výběr přece máme. Ten milimetr navíc může být na ruce i váze znát. Navýšení velikosti má tak na svědomí pravděpodobně displej a to, aby byla zvětšena i baterie, která jej musí napájet. Raději o něco větší pouzdro a baterii než tratit hodiny na výdrži. Výrobce ostatně udává následující hodnoty.
- Režim chytré hodinky – až 10 dní / režim always on – až 4 dny
- Režim pouze GPS – až 28 hodin / režim always on – až 22 hodin
Na první dobrou není moc co Garmin Fenix 8 43 mm AMOLED co vytknout. Vypadají poměrně luxusně, odolně, jsou pohodlné a na displej se budete konečně velice rádi dívat. I když je to subjektivní dojem, nová vodotěsná indukční tlačítka jsou jednoduše skvělá. Na hodnocení výdrže a komplexnosti funkcí je ještě brzy, na to dojde až v samostatné recenzi.
Parada, dalsi clanek o Garminu. Uz se tesim, jak tady prijde ten sulinek HAH a zas bude rikat moudra o totalne hloupych hodinkach, alias tezitku, kdy Garmin vazi 64g, Samsumg ultra 60g, a ze ty 4g jsou uplne sileny rozdil, ze system je tristní, pritom opet neuvede jediny priklad, co se tam deje špatného a do finale z nej vypadne, ze ty 4g, ktere garmin nadezene v brutalni vydrzi baterky se vlastne nevyplati, jelikoz on ty hodinky hodne moc rad nabiji kazdy den.
tak problém je že Galaxy Watch 5 pro,jsou Titan,Amoled,výdrž 3 dny esim,offline mapy,volání,ams,WhatsApp z hodinek IP68,vojenskou odolnost a dalších xvěcí.Garmin má větší vydrz a jednoznacne lepsi sportovní využití.A teď je otázka ? Fakt to má hodnotu 20000 rozdíl v ceně oproti watch 5 pro? jsi li triatlonista,děláš týdenní treky mimo civilizaci v extrémních podmínkách atd atd tak ano.Jinak? No ANI omylem..
No tak tou zivotnosti baterie u Samsumgu si nejsem tak uplne jist, jestli splni, to co je na papíře. Ani jedny u mych byvalych 2 hodine se k tomuto udaji nepriblizily. Volani s esim, ok, to je fajn. Mapy naprd, jsou to google maps, takze do mesta v klidu, na turistiku je to to same, jako si to delat levou rukou. IP a vojenskou odolnost ma i Garmin. Navic ma ty mapy ve verzi TOPO, coz je podstatně detailnejsi mapa, pokud hodinky koupis v české distribuci, tzn. ne madarskou jako napr. u Datartu, tak je k tomu voucher na ceske TOPO mapy PRO, ktere uz jsou fakt detailni. Dale maji navigaci. Dale maji trenera. Dale maji livetrack, ktery se da proponit i se stravou. Je toho celkem dost, v cem vynikaji a proc jsou na sport nejpouzivanejsi a popravde tak nejak na spici. Je tam moznost volby displaye, ja osobne nedam na MIP dopustit, pac Amoled na kolo je uplne k hovnu. Cena je prestrelena, jako u vetsiny novinek, a tady se vyplati chvili pockat, to zas jo.
Jo a jeste nutno dodat, ze tu vojenskou specku maji ultra verze ne? Ta stoji okolo 17k. Základní procka ji myslim nemaji, to by za 5k ty hodinky asi nebyly. Ja jen, aby sis tu levnejsi verzi pak omylem nerozbil a nebyl zklaman, ze to nic moc nevydrzelo.