Zavřít reklamu

Volba hesla patří k jedněm z nejběžnějších činností, která na svých zařízeních provádíme. V dnešní době, kdy dochází k tisícům kyberútoků denně, by se volba hesla rozhodně neměla odbývat. Přestože většina lidí ví, že hesla se nemají opakovat, podle webu Mailsuite 25 % z nás používá stejné heslo u více než 11 webů a aplikací. To je důležité, protože jakmile hacker prolomí heslo na jednom webu nebo v jedné aplikaci, může se mu pomocí stejného hesla podařit proniknout do dalších.

Dnes řada webů a aplikací vyžaduje, aby si uživatelé vytvořili heslo, které obsahuje malá a velká písmena, číslice a alespoň jeden speciální znak. Přesto existuje několik hesel, která lidé používají a která nejsou bezpečná. Web Mailsuite prozkoumal nedávné úniky dat a našel určitá popkulturní hesla, která by uživatelé určitě neměli používat. Za tímto účelem porovnal 300 milionů hesel odhalených při úniku dat s více než 2612 popkulturními výrazy a 63 849 variantami s rozdíly v psaní velkých písmen, interpunkci a mezerách.

Každé z těchto hesel web umístil do různých popkulturních kategorií (mediální frančízy, hudba, sport, videohry atd.) a spočítal, kolikrát se každé heslo objevilo při úniku dat. Čím vyšší číslo, tím nebezpečnější heslo. Zjistil, že nejnebezpečnějším popkulturním heslem je Superman, které se objevilo u 584 697 úniků dat.

Nejnebezpečnějším heslem v kategorii hudba je Eminem – jméno známého rappera bylo objeveno při 286 263 únicích dat. Pokud jako heslo používáte jména herců, určitě nevybírejte Zaca Efrona. Jeho jméno se při únicích dat objevilo 24 268krát. Pokud jde o videohry, nejnebezpečnějším heslem je Minecraft, které bylo zaznamenáno u 215 934 úniků dat. V kategorii sportu pak bylo nejnebezpečnějším heslem New York Yankees, které bylo objeveno při 170 241 únicích dat.

Pokud chcete vytvořit bezpečné heslo, podle odborníků na kyberbezpečnost by mělo mít alespoň 14 znaků. Mělo by zahrnovat kombinaci velkých a malých písmen a speciálních znaků. 14místné heslo složené pouze z čísel je možné prolomit za méně než hodinu. Jako heslo také nepoužívejte datum, zejména datum narození, výročí svatby nebo jakékoli datum, které lze snadno vyhledat. Jako heslo nepoužívejte ani jména vašich domácích zvířat. A samozřejmě jako heslo nepoužívejte ani hackery oblíbená slova jako „heslo“, „admin“ nebo „qwerty“. To samé platí o číselných heslech jako „123“ nebo „123456“.

Kromě toho byste si nikdy neměli svá hesla zapisovat na papír a nikdy je s nikým nesdílet. A konečně, kyberbezpečnostní experti doporučují, abyste svá hesla každé tři měsíce měnili. Na nejpoužívanější hesla napříč kategoriemi se můžete podívat v přiložené galerii.

Dnes nejčtenější

.