Co obvykle chceme od nového operačního sytému určeného pro naše smartphony? Na první příčku by se dala postavit stabilita, hned na tu druhou ale přísun nových funkcí. Jenže obojí je k ničemu, pokud vám dojde baterie. Android 15 by s ní však mohl pracovat lépe. O poznání lépe.
Každá velká aktualizace Androidu s sebou přináší několik nových funkcí, které také často přitahují spoustu marketingové pozornosti. Přinášejí ale také mnoho drobných změn spíše pod kapotou, které mohou být možná ještě důležitější, a to kvůli lepší uživatelské zkušenosti. Měl by to být i případ Androidu 15.
Na vývojářské konferenci Google I/O 2024, která proběhla minulý týden, byla oznámena druhá beta verze Androidu 15 s funkcemi, které jistě zaujmou titulky, jako je Private Space, App Pairs, vylepšené služby detekce krádeží a mnoho dalšího. Během I/O však Google také v tichosti sdílel některé zajímavé informace o nově připravované verzi Androidu, například že u některých zařízení zlepšuje výdrž baterie v pohotovostním režimu až o tři hodiny.
3 hodiny výdrže navíc
Android se snaží inteligentně odložit a spustit co nejvíce úloh na pozadí současně během vybraných „oken údržby“, když je zařízení ve stavu, kdy bylo po určitou dobu nečinné a jeho obrazovka je vypnutá. Tento proces se nazývá „doze mode“, tedy režim zdřímnutí, a je základní funkcí systému řízení spotřeby Androidu už od verze 6.0. V Androidu 15 ale dojde k jeho dalším vylepšením.
Konkrétně by se mělo jednat o to, že zařízení s Androidem 15 přejde do režimu spánku o 50 % rychleji, než tomu bylo u Androidu 14. Výsledkem má být zlepšení výdrže baterie v pohotovostním režimu až o tři hodiny – k této hodnotě tedy došel Google na základě interního testování. Jaké modely smartphonů ale testoval, nevíme. Protože se však jedná o změnu základní funkce Androidu, tak se toto vylepšení rozšíří na všechna zařízení, která obdrží aktualizaci na Android 15. A to je jistě skvělá zpráva.
Autor se šeredně mýlí. U nového systému nejsou podstatně nějaké nové blbiny, ale funkčnost stávajících aplikaci. Tohle je ale stále horší a horší. Co fungovalo před lety už je dnes z říše fantazie. Co fungovalo včera není jisté že bude fungovat za pár dní po další inovaci