Samsung jistě na všechny zapůsobil tím, v jak krátké době vydal aktualizaci Androidu 14 s One UI 6.0 pro spoustu svých zařízení. Beta program sice trval o něco déle, ale stálo to za to, protože během jednoho týdne vyšla stabilní aktualizace pro téměř tucet zařízení. A to je teprve začátek příběhu.
Je to tak vlastně první z imaginárních rekordů, které se Samsungu povedly. Tím druhým je, jak rychle vydal aktualizaci nového Androidu pro levný telefon. Ty jsou obvykle řazeny až na druhou kolej a dojde na ně, až jsou aktualizovány i staré vlajky. Letos se to ale změnilo a Samsung tím ukazuje, že mu záleží na nových modelech, které má v nabídce. Galaxy A14 se tak dočkal Androidu 14 s One UI 6.0 dřív než Galaxy Z Fold4 a Z Flip4 z loňského roku.
Pokud jde tedy o aktualizace, tak toto stále upevňuje vedoucí postavení Samsungu ve snaze poskytnout zákazníkům ten nejnovější systém se všemi jeho novinkami. Aktualizační politika společnosti však stále není dokonalá a je velkou otázkou, jestli s ní jde vůbec ještě něco dělat. Před říjnem 2023 byl Samsung absolutně nejlepší ve světě Androidu, pokud jde o dobu trvání poprodejní softwarové podpory. To se ale změnilo.
Kdo chce používat jeden telefon 7 let?
Samsung nabízí čtyři hlavní aktualizace Androidu a pět let bezpečnostních aktualizací všem svým vlajkovým lodím a některým telefonům střední třídy. Přestože společnost nebyla jediným výrobcem, který sliboval čtyři hlavní aktualizace Androidu, slíbil to pro většinu svých zařízení a v tom je ten zásadní rozdíl. Vše se nicméně změnilo, když Google na začátku října představil Pixely 8 a 8 Pro a s nimi sedmiletou podporu aktualizací. To je dost nejen na Samsung, ale vlastně i Apple a jeho iPhony.
Jenže 7 let je dlouhá doba na používání jednoho telefonu a je vůbec otázkou, zda někdo takového potenciálu využije (a zda pro samotný telefon budou ještě dostupné některé náhradní díly, jako třeba baterie atd). Je jistě dobře, že Google nasadil laťku takto vysoko. Protože kdo jiný? Jasně tím motivuje i ostatní, i když horko těžko někdo dosáhne podobného čísla. Google má totiž i tu výhodu, že je tvůrcem samotného Androidu, a tak je to pro něho snazší.
Pro Samsung by to však mohlo znamenat, že by se mohl pokusit svůj příslib ještě alespoň o rok protáhnout. Jeho zařízení by to jistě zvládla, ale je spíše otázkou, zda to vlastně chce. Příjmy Googlu pocházejí téměř výhradně ze softwarových služeb, takže si může dovolit menší prodej hardwaru v důsledku tak dlouhé podpory každého svého zařízení, ale to není případ námi oblíbeného výrobce telefonů.
Jedinou pihou na kráse v aktualizační politice Samsungu se zdá být spíše to, že na trh vydá Galaxy S23 FE s Androidem 13, když už je pro něho připravena aktualizace s následující verzí systému (minimálně na našem trhu). Uměle ho tak o rok podpory vlastně okrade, což nejde říci o skládačkách z léta, které si přece jen toho Androidu 13 chvíli užily. Tou věcí z titulku článku máme na mysli tedy logiku vydávání nových zařízení. Po boku Galaxy S23 FE jde ostatně i o tablety řady FE, které na to také doplatí.
Příští rok si Samsung uvědomí že vlajky jsou důležité a zase ten střed dostane update až později. Klasický Samsung. A dělá to dobře.