Zavřít reklamu

Při nákupu nového stroje s Androidem, rozhodně stojí za to se podívat do specifikací a prohlédnout si, zda zařízení nabízí některý ze systémů stabilizace obrazu a popřípadě který. Konkrétně, najdeme-li u daného telefonu OIS, tedy optickou nebo EIS elektronickou stabilizaci.

Mnoho levnějších modelů smartphonů má po stránce výkonu, množství paměti a dalších základních vlastností velmi podobnou výbavu. Společnosti vyrábějící chytré telefony se proto zaměřují na software a fotoaparáty, aby odlišily své nabídky od konkurence. V rámci volby nového telefonu s Androidem bychom tedy měli hledět nejen na počet fotoaparátů a jejich rozlišení, ale také zda a jaký typ stabilizace obrazu daný výrobce do produktu zakomponoval.

Přestože to na první pohled nemusí působit jako až tak zásadní parametr, na dobrých výstupech se podílí poměrně významným způsobem, přičemž se liší cenou, principy fungování i celkovým dopadem na výsledné snímky a video záznamy. Úkolem jakékoliv stabilizace obrazu je eliminovat rozmazané snímky, zejména za špatných světelných podmínek a poskytnout video výstupy, které nebudou vypadat roztřeseně a ve výsledku tak působit rušivým a neestetickým dojmem.

Proč je dobré, aby byl váš smartphone vybaven stabilizací?

Nejsme stroje a přes veškerou snahu se při pořizování fotografií a videí z ruky nějaké formě třesu nevyhneme. Zvláště, když světelné podmínky nejsou zrovna ideální, zůstává uzávěrka fotoaparátu otevřená déle, aby tak zachytila více světla, což může mít za následek rozmazání výsledného snímku. Možná namítnete, že ke stabilizaci lze použít stativ nebo monopod, ale to někdy není úplně pohodlné a ne pro každého a v každé situaci je schůdné nosit jej s sebou. A právě zde nastupuje stabilizační systém, který nechtěné jevy kompenzuje.

Jednotlivé systémy se samozřejmě liší jak principy, na kterých stojí tak i kvalitou výstupů. OIS, tedy optical image stabilization, je hardwarové řešení, zatímco electronic image stabilization, zkráceně EIS, se spoléhá na software a výkon procesoru. U některých výrobců, jako je například Huawei, se setkáte s označením AIS, což je zkratka termínu artificial image stabilization. Ta k dosažení co možná nejlepších výsledků EIS využívá potenciál umělé inteligence.

Optická stabilizace obrazu – OIS

Optická stabilizace spoléhá na gyroskop telefonu a motorky, které pohybují objektivem nebo v některých případech snímačem fotoaparátu. Objektiv primárního fotoaparátu je umístěn tak, aby se mohl pohybovat ve dvou osách pro posun doleva, doprava nebo nahoru a dolů, přičemž u špičkových modelů najdeme čtyřosý systém OIS, který kompenzuje nechtěné důsledky ještě efektivněji a ve všech čtyřech směrech. Jednoduše řečeno, pokud například držíte telefon a pohnete se doprava, systém OIS eliminuje chvění tím, že objektiv fotoaparátu posune v opačném směru. OIS je hardwarové řešení, které k dosažení skvělých výsledků nevyžaduje softwarové triky a nedochází tak u něj k některým nežádoucím zkreslením jako u EIS.

Elektronická stabilizace obrazu – EIS

EIS vynechává fyzický hardware a pokouší se o totéž co optická stabilizace za pomoci softwarových nástrojů. Proces využívá akcelerometr telefonu k detekci pohybů rukou a následnému vyrovnávání jednotlivých snímků elektronickou cestou. Protože se objektiv fotoaparátu ani snímač při použití EIS nepohybují, je zachycení každého snímku o něco rychlejší.

Systém EIS se v rámci softwarové analýzy a hledání možných vylepšení snaží detekovat chvění aparátu a na základě toho pak posune obraz v opačném směru, aby minimalizoval množství rozmazaných snímků. Vzhledem k tomu, že EIS svého cíle dosahuje na principu zvětšení nebo oříznutí, mohou někdy mít výsledky zhoršenou kvalitu. Je závislý na úrovni softwarového vyladění a jeho předností je, že může být snadno vylepšen budoucími aktualizacemi.

Systém EIS uplatníte při natáčení videí, kdy předpovídá směr, kterým se budete pohybovat a podle toho upraví další posun. Ve výsledku tak záznam působí poměrně plynulým a vyrovnaným dojmem. V moha případech EIS využívá umělou inteligenci k detekci primárního objektu scény a jeho sledování pokud jde o zaostření. To má někdy za následek nepřirozené zkreslení, známé jako želé efekt.

Stabilizace na principu gimbalu

V tomto směru patří mezi nejvýznamnější společnost Vivo. Ve některých svých telefonech s Androidem používá stabilizaci kamery podobnou gimbalu. Jedná se o posílenou optickou stabilizaci, která zajišťuje plynulost videí a velmi dobré výsledky při slabém osvětlení. Tento způsob stabilizace se vyznačuje magnetickým rámem řízeným takzvanými „vioce“ cívkami. Ačkoli se to může jevit podobně jako tradiční systém OIS, dvojitý kuličkový závěs v gimbalu aparátu umožňuje pohyby v osách X a Y až o tři stupně, což představuje trojnásobek standardního nastavení OIS v jiných telefonech.

Modul kamery s integrovaným řešením na principu gimbalu má větší tloušťku a ve výsledku tedy zabere mnohem více prostoru zařízení. Zároveň nejde o nikterak levnou záležitost, takže se s ním u smartphonů nižší a střední třídy obvykle nesetkáte. Společnosti si je vyhrazují pro své vlajkové lodě. Určitě by bylo zajímavé, kdyby se tuto oblast rozhodli prozkoumat i další výrobci, jako je Samsung nebo Google a pokusili se podobné řešení integrovat do svých špičkových modelů.

Stabilizace snímače

K tomuto velmi efektivnímu řešení se uchýlil Apple s nejnovějšími modely iPhone. Většina výrobců smartphonů s Androidem vyvíjí systém OIS, který pracuje s pohybem objektivu. Společnost Apple používá v modelech iPhone 13 Pro Max a iPhone řady 14 stabilizaci, která pohybuje snímačem fotoaparátu a tím dosahuje vynikajících výsledků. Systém OIS může pohybovat objektivem až 1000krát za sekundu, ovšem stabilizace snímače je schopna dosáhnout až pětinásobku této rychlosti za sekundu. Z technického hlediska je stabilizace snímače rozhodně lepší než standardní OIS.

OIS versus EIS

Jak již bylo řečeno, EIS nevyžaduje žádný speciální hardware a modul fotoaparátu tak zůstává lehký a cenově dostupný, pročež se vyskytuje hlavně u smartphonů nižší třídy. Úspěšnost implementace pak závisí na softwarovém vyladění a finální výstupy se mohou u jednotlivých výrobců poměrně citelně lišit.

OIS se stává u moderních smartphonů pomalu, ale jistě nezbytnou součástí výbavy a většina nabídek střední třídy od společností Samsung, OnePlus nebo Google jí disponuje u primárního fotoaparátu. Je však třeba říci, že optická stabilizace se podílí na celkovém zvýšení hmotnosti i ceny zařízení. Telefony vyšší třídy, jako je Samsung Galaxy S23 Ultra, mají OIS hardware v hlavním i širokoúhlém fotoaparátu a přináší tak skvělé a neroztřepané výsledky i při snímání se zoomem.

Nelze také opomenout, že je v dnešní době většina vlajkových modelů vybavena hybridní stabilizací obrazu HIS, která oba přístupy kombinuje a nabízí tak velmi všestranné řešení.

Dnes nejčtenější

.