Zavřít reklamu
< >

Ať chcete, nebo ne, jednoho dne selže každé zařízení vaší chytré domácnosti. U elektronických zařízení je to nevyhnutelný fakt, což ale neznamená, že byste s nimi měli zacházet jako s jednorázovými předměty. Zařízení vaší chytré domácnosti vám mohou vydržet roky, pokud se o ně budete správně starat. Zde je 5 způsobů, jak prodloužit jejich životnost.

Pravidelně kontrolujte aktualizace

Každé chytré zařízení běží na softwaru a každé zařízení během své životnosti obdrží alespoň jednu softwarovou aktualizaci. I když někteří výrobci se aktualizaci softwaru svých zařízení věnují více než jiní, obvykle můžete u zařízení vaší chytré domácnosti očekávat alespoň několik let softwarové podpory.

Je nutné, abyste zařízení vaší chytré domácnosti pravidelně aktualizovali. Aktualizace chrání vaše zařízení před škodlivými útoky, přinášejí nové funkce a opravují chyby. Například aktualizace z listopadu loňského roku prodloužila výdrž baterie zařízení kompatibilních se standardem Matter.

Nevystavujte zařízení přímému slunečnímu záření

Umístění je pro chytrá domácí zařízení klíčové. Při jejich umisťování je třeba najít najít balanc mezi konektivitou, přístupností a bezpečností. Pokud je zařízení vystaveno přímému slunečnímu záření, může teplo zkrátit životnost jeho baterie a v extrémních případech roztavit plastové součásti.

Venkovní chytrá domácí zařízení, jako jsou bezpečnostní kamery nebo zvonky, jsou navržena tak, aby odolala povětrnostním vlivům více než vnitřní zařízení, jako je reproduktor. Přímé sluneční světlo však může i tak zkrátit jejich životnost, proto je umístěte kamkoli, kde zůstanou ve stínu, například pod markýzu nebo verandu.

Vymažte nepotřebná data

Stejně jako je důležité aktualizovat vaše zařízení, aby fungovala hladce, měli byste pravidelně kontrolovat jejich dostupný úložný prostor. Chytrá domácí zařízení, jako jsou videozvonky nebo kamery, ukládají zvukové a obrazové nahrávky, které v nich mohou zabírat místo. Zařízení jako Google Nest Cam ukládají tyto nahrávky do cloudu, ale mnoho dalších ukládá nahrávky do zařízení nebo na externí úložiště.

Dobré chytré domácí zařízení by vás mělo upozornit, pokud mu dochází úložný prostor, ale pokud tento problém neřešíte, může to začít ovlivňovat výkon zařízení. Rychlé smazání starých nebo nepotřebných souborů může váš problém vyřešit, ale možná budete muset jít dál.

Chytrá domácí zařízení mohou ukládat informace, které již nejsou relevantní. Pokud vaše zařízení po smazání starých souborů a aktualizaci nefunguje tak, jak by mělo, zkuste je obnovit do továrního nastavení. Tím se mohou vymazat všechny skryté soubory, které zaplňují úložiště, a zařízení se obnoví do funkčního stavu. Pravidelné provádění této kontroly úložiště může zajistit, aby vaše zařízení fungovala déle a měla lepší výkon.

Udržujte chytrá domácí zařízení v čistotě

Znečištěné zařízení chytré domácnosti může být přehlíženo déle než zařízení, se kterými přicházíme do styku denně, jako jsou telefony nebo chytré hodinky. Na reproduktorech se může hromadit prach, na venkovních kamerách voda a v kuchyni se do zařízení mohou dostat zbytky jídla. Znečištěná zařízení chytré domácnosti mohou ovlivnit jejich konektivitu, což vede k ke zhoršenému výkonu. Hromadění nečistot však může také poškodit jejich elektroniku a zkrátit jejich životnost.

Vysoce výkonná zařízení chytré domácnosti, jako např. Nest Hub, jsou vybavena větracími otvory pro odvod přebytečného tepla. Pokud se tyto větrací otvory ucpou prachem nebo nečistotami, mohou se přehřát, což způsobí poškození vnitřní elektroniky a snížení výkonu. Prach může také ucpat nabíjecí body a zástrčky a způsobit podobné problémy.

K čištění chytrých domácích zařízení nemusíte používat specializované čisticí prostředky. Postačí vám vlhký hadřík z mikrovlákna a vatové tyčinky. Pro externí chytrá domácí zařízení, jako jsou zvonky a reproduktory, se doporučuje použít rozprašovač s čisticím roztokem, před vystavením zařízení vodě ale vždy zkontrolujte jeho stupeň krytí IP.

Použijte stárnoucí zařízení k jinému účelu

Někdy budete muset vyměnit své chytré domácí zařízení před koncem jeho životnosti. Ať už přestalo dostávat aktualizace, nebo jste si pořídili novější verzi ve slevě, může se zdát, že ho již nebudete potřebovat.

Ve skutečnosti lze mnoho zařízení chytré domácnosti znovu využít, a to i když jsou poškozená nebo již nejsou bezpečná. Můžete například:

  • Použít chytrý displej jako digitální fotorámeček. Chytré displeje dokáží zobrazovat fotografie, i když již nejsou připojeny k internetu.
  • „Recyklovat“ starou bezpečnostní kameru pro domácí použití. Dosluhující bezpečnostní kameru můžete použít např. jako dětskou chůvičku nebo pro pozorování ptáků.
  • Použít detektor pohybu bezpečnostní kamery. Detektor pohybu vaší kamery může rozsvítit světla a zkontrolovat poštu.
  • Proměnit chytrý reproduktor ve standardní Bluetooth reproduktor.

Dnes nejčtenější

.