Řada tabletů Samsungu se může pochlubit velmi silným hardwarem, například Galaxy Tab S10 Ultra, který patří mezi ty nejvýkonnější. Často jsou však kritizovány za to, že je brzdí software. To by měla do jisté míry napravit z Androidu 16 vycházející nadstavba One UI 8, která však zároveň přinese jedno zklamání.
Známý leaker vystupující na sociální síti X pod jménem Toprak nainstaloval na svůj tablet Galaxy S9 Ultra interní verzi nadstavby One UI 8 a zjistil, že přináší řadu vylepšení. Panel rychlého spuštění a notifikační lišta dostaly vylepšený vzhled, kdy nyní rozmazávají malou část obrazovky, kde se skutečně nachází obsah, místo aby rozmazávaly celou obrazovku. Panel rychlého spuštění se jako dříve otevře přejetím prstem dolů z pravé strany a notifikační lišta se objevuje kdekoli jinde na obrazovce.
The new quick panel looks nice (Galaxy Tab S9 Ultra One UI 8) pic.twitter.com/XSCom4mvQV
— Toprak (@Topraks9plus) July 3, 2025
Panel oblíbených položek neboli dok nyní na domovské obrazovce zobrazuje naposledy použité aplikace na boku. To odpovídá podobnému chování hlavního panelu, stejně jako jiným nadstavbám androidových tabletů.
There is now a section on the home screen where we can see recently used applications (Galaxy Tab S9 Ultra / One UI 8) pic.twitter.com/iLbdDyMkSf
— Toprak (@Topraks9plus) July 3, 2025
Pak je tu jedna velká změna, která se týká režimu DeX a která mnoho uživatelů nepotěší – ve One UI 8 již není dostupný režim Classic DeX. Nyní je tu jen nové rozhraní DeX, jež bylo představeno s nadstavbou One UI 6 a jež do této doby na tabletech s klasickým režimem koexistovalo. Domovská obrazovka tabletu nyní zůstává stejná, ale s kompaktním hlavním panelem a aplikacemi, které se ve výchozím nastavení otevírají v plovoucích oknech.
The old DeX is gone now. This is how the new DeX works. It's still buggy (Tab S9 Ultra / One UI 8) pic.twitter.com/8zHzJ3rSb0
— Toprak (@Topraks9plus) July 3, 2025
Je tu však jedna pozitivní nová změna – více ploch. Jedná se o funkci podobnou operačním systémům pro stolní počítače, která odděluje aplikace do různých pracovních prostředí. Představte si jeden pro hudbu, jeden pro práci atd.
I když nemají druhou sérii, proč říkáte na co koukat a nebo ne? Není to každého věc?