Není snadné rozpoznat, jak efektivní, odolné nebo opravitelné je vaše mobilní zařízení jen z jeho specifikací nebo marketingových materiálů. Výrobci až příliš rádi skrývají informace, které ukazují jejich produkt ve špatném světle. Právě tyto informace má na světlo vynést nařízení Evropské unie, které začalo nedávno platit a které výrobcům smartphonů a tabletů ukládá opatřovat je energetickými štítky. Zde je vše, co o nich potřebujete vědět.
Od 20. června 2025 musejí mít všechny smartphony a tablety prodávané v zemích EU nový štítek energetické účinnosti, který zobrazuje informace o jejich energetické efektivitě, výdrži baterie, ochraně před prachem a vodou a proti náhodnému pádu. Kromě toho v nich musí být uvedeno skóre opravitelnosti.
Mohlo by vás zajímat

Štítek obsahuje stupnici tříd energetické účinnosti od A (nejlepší) do G (nejhorší), přičemž písmeno napravo od ní uvádí, kde se dané zařízení v rámci ní nachází. Pod stupnicí najdete ikonu baterie s čísly, které v hodinách a minutách uvádějí výdrž baterie na jedno nabití, přičemž tato čísla jsou stanovena na základě standardizovaného testu používání.
Vlevo pod čísly výdrže baterie se nachází údaj uvádějící odolnost zařízení proti náhodnému pádu, přičemž „A“ znamená nejodolnější a „E“ nejméně odolné. Napravo je pak údaj označující skóre opravitelnosti smartphonu nebo tabletu, kde „A“ představuje nejvyšší opravitelnost a „E“ nejmenší. Vlevo dole poté najdeme číselný údaj, který označuje počet nabíjecích cyklů baterie předtím, než začne degradovat. A konečně, vpravo dole se nachází údaj označující odolnost proti prachu a vodě.
V galerii výše se můžete podívat na energetické štítky některých dnešních vlajkových smartphonů, z nichž mimo jiné vyplývá, že největší výdrž baterie má OnePlus 13. Oproti ostatním (včetně Galaxy S25 Ultra) však nemá tak vysokou odolnost vůči pádům.
Kromě energetických štítků EU zavádí požadavky na co největší trvanlivost mobilních zařízení. Patří mezi ně například povinnost výrobců dodávat kriticky důležité náhradní díly do 5–10 pracovních dnů a po dobu 7 let od ukončení prodeje daného zařízení na trhu EU nebo dostupnost aktualizací operačního systému po dobu alespoň pěti let od data ukončení uvedení posledního kusu daného zařízení na trh.