Zavřít reklamu
< >

Výrobci androidových telefonů se už nějakou dobu vzdávají kdysi standardních funkcí, když následují nové trendy a ořezávají ze zařízení milimetry, aby byla co nejtenčí. Mnoho uživatelů si uvědomilo, jak užitečné tyto funkce byly, až poté, co z Android vlajkových lodí zmizely. Zde je 5 funkcí tohoto systému, které byly kdysi rozšířené, ale nyní jsou vzácné nebo je definitivně pohřbil čas.

Vyměnitelná baterie

Téměř všechny telefony s Androidem kdysi umožňovaly sundat zadní kryt a vyměnit baterii. Mohli jste nosit náhradní baterie a dobíjet telefon bez nabíječky nebo zásuvky. To také prodlužovalo životnost zařízení.

Výrobci už nějakou dobu u svých telefonů používají utěsněný unibody design, díky kterému mohou být tenké a vodotěsné. Tento design postupně vytlačil konstrukci s odnímatelným zadním krytem a vyměnitelnou baterií. Jedinými telefony Samsungu, u kterých je v současné době možné vyměnit baterii, jsou modely odolné řady XCover.

Je třeba zmínit, že Evropská unie předloni schválila legislativu, která vyžaduje, aby telefony prodávané v členských zemích byly navrženy tak, aby koncovým uživatelům bylo možné snadno vyměnit baterii během několika let. To znamená, že výrobci možná budou muset vrátit zpět uživatelsky přístupné baterie, nebo riskovat ztrátu prodejů na evropském trhu.

3,5mm konektor

Androidové telefony také dříve disponovaly 3,5mm konektorem, se kterým se u nových modelů setkáváme již velmi vzácně. Mračna se nad ním začaly stahovat v roce 2016, kdy jej Apple odstranil z iPhonu, a výrobci telefonů s Androidem jej rychle následovali. Hlavním důvodem pro „zaříznutí“ klasického konektoru bylo uvolnění vnitřního prostoru pro větší baterii, další součásti fotoaparátu a další hardwarové komponenty. Velký vliv na to, že s 3,5mm jackem se dnes u smartphonů již téměř nesetkáváme, měl také boom bezdrátové audio technologie.

Rozšiřitelné úložiště

Dříve bylo také běžné, že androidové telefony nabízely rozšiřitelnou vnitřní paměť, typicky o 32–512 GB. Tato možnost je u dnešních smartphonů poměrně vzácná, a to i u modelů Samsungu. U něj měly rozšiřitelné úložiště ještě vlajkové lodě z roku 2020, tedy řada Galaxy S20, počínaje řadou Galaxy S21 si u „vlajek“ korejského obra musíte vystačit s pevně danou vnitřní pamětí. Samsung dlouho podporoval rozšiřitelné úložiště u modelů střední třídy, nejnovější „vlajkové“ telefony řady Galaxy A, tedy Galaxy A56 a A36, však o tuto možnost přišly. Na druhou stranu je třeba říci, že většina moderních telefonů disponuje dostatečně velkou vnitřní paměti (i cenově dostupné modely se dnes nabízejí se 128GB či větším úložištěm, což je pro většinu běžných uživatelů více než dost), takže nemožnost zvětšit úložiště pomocí microSD karty zase tak velká ztráta není.

Fyzická klávesnice

Některé staré smartphony měly fyzické klávesnice, jako je posuvná QWERTY nebo candybar klávesnice u telefonů BlackBerry. Fyzické klávesy tehdy nabízely lepší úroveň zpětné odezvy a přesnosti než dotykové klávesy. Smartphonový trh se však posunul s tím, jak se zlepšily dotykové obrazovky a prediktivní softwarové klávesnice. Úpadek fyzických klávesnic souvisí s nástupem velkých obrazovek a lepšího softwaru.

Virtuální klávesnice byly na stísněných 3,5palcových až 4palcových obrazovkách těsné a fyzické klávesy fungovaly lépe. Avšak nyní, kdy telefony mají typicky úhlopříčku kolem 6,5 palců, mohou na sklo klepat i velké palce. Na druhou stranu mělo mačkání fyzických kláves něco do sebe.

Gesto zmáčknutí jako nový způsob interakce

Možná si to už nepamatujete, ale výrobci androidových telefonů kdysi přišli s novou metodou, jak s nimi interagovat. Šlo o to, že jste mohli zmáčknout strany telefonu a spustit tím určité akce.

V roce 2017 uvedl někdejší smartphonový gigant HTC na trh model U11, jehož rám byl vybaven snímači tlaku Active Edge, které po zmáčknutí spouštěly aplikace, pořizovaly screenshoty nebo otevíraly fotoaparát. Google tuto technologii přidal do Pixelu 2 a později do jeho třetí a čtvrté generace, kde zmáčknutí stran vyvolalo Asistenta Google nebo utlumilo příchozí hovory a budíky.

Dnes nejčtenější

.