Váš telefon uchovává důležitá data. Tyto soubory byste měli zálohovat, abyste o vše nepřišli kvůli potenciálnímu selhání softwaru nebo ztrátě či krádeži vašeho zařízení. Ať už máte nejnovější vlajkovou loď s velkou obrazovkou, nebo levný telefon, zálohování dat je jednoduché. Přesto je snadné dělat chyby a ztratit přístup k důležitým souborům. Zde je 10 běžných chyb, kterých byste se měli při zálohování dat na androidovém zařízení vyhnout.
Neorganizování souborů
Uspořádání souborů před jejich zálohováním zajistí, že je v případě potřeby snadno najdete a obnovíte. To je důležité zejména pro určitá data. Pokud například neznáte název souboru videa nebo dokumentu, může být jeho vyhledání frustrující. Věnujte několik minut seskupení podobných souborů, jejich přejmenování, aby byly snadno rozpoznatelné, a před provedením zálohy odstraňte data, která již nepotřebujete.
Nezkontrolování možnosti vaše zálohy obnovit
Je snadné předpokládat, že vaše zálohovací metoda funguje perfektně a že v případě potřeby nebudete mít s obnovou souborů problémy. Přesto může dojít k chybám, které zálohování ovlivní, a vaše soubory se nemusí obnovit, když je nejvíce potřebujete.
Nemá smysl data zálohovat, pokud je nemůžete spolehlivě obnovit. Čas od času tak vyzkoušejte, zda jsou vaše soubory obnovitelné. Zamyslete se také nad tím, jak dlouho obnova dat trvá. Není nic horšího, než když potřebujete důležitý dokument, jen abyste si později uvědomili, že proces obnovy trvá hodiny nebo dny. Záloha je v takových případech prakticky k ničemu.
Provedení jen částečné zálohy
Zálohování pouze části dat je riskantní. Dává vám to falešný pocit bezpečí, a kolik dat nebylo zálohováno, si uvědomíte až při obnově souborů. To se stává problémem, když používáte více aplikací pro stejný účel nebo používáte více telefonů.
Řada lidí si zálohuje Zprávy Google a zapomene na zprávy v aplikacích WhatsApp nebo Signal. Jiní mohou zálohovat data na svém pracovním telefonu, ale ne na svém osobním zařízení. Vaše zálohy by měly zahrnovat data ze všech aplikací, které používáte, na všech vašich zařízeních.
Zálohování všech dat na jednom místě
Jednou z častých chyb při zálohování dat je umístění souborů na jedno místo. Možná si myslíte, že svá data můžete obnovit kdykoli, ale co když se soubory poškodí nebo budou smazány dříve?
Pokud své soubory zálohujete na externí disk, riskujete, že v případě odcizení nebo ztráty disku o vše přijdete. V případě zálohování pouze v cloudu zase máte smůlu, pokud dojde k výpadku služby nebo ztratíte přístup ke svému účtu. S ohledem na to je nejlepší ukládat více kopií dat na různých místech.
Ruční zálohování dat
Uděláte si medvědí službu, pokud nezapnete automatické zálohování všude, kde je to možné. Některé aplikace, včetně WhatsAppu, Fotek Google nebo webového prohlížeče Chrome, nabízejí zabudované možnosti synchronizace a zálohování dat do cloudu. Ty ostatní však takovouto možnost nemají a u nich je třeba dělat zálohy ručně.
Přeskočení úplné zálohy během přenosu telefonu
Je lákavé spoléhat se na cloudovou zálohu, která vše zvládne, když změníte telefon, ale to obvykle nestačí. Cloudové zálohování může přenášet data, jako jsou události kalendáře nebo kontakty. Aplikace používající dvoujúrovňové ověřování se však často nepřenášejí. Před změnou telefonu tedy proveďte úplnou zálohu, abyste minimalizovali riziko ztráty přístupu k důležitým informacím.
Selhání šifrování záloh
Ne všechna data, která zálohujete, potřebují šifrování. Mnoho souborů, které zálohujete, jako jsou fotografie, se nemusí zdát jako velký problém. Vaše zálohy však obsahují některé citlivé informace. Tento druh dat může být nebezpečný ve špatných rukou.
Zkontrolujte, jaký typ šifrování používá váš poskytovatel zálohování, a ověřte, zda může soubory dešifrovat někdo jiný než vy. Nejlepší možností je vybrat si poskytovatele, který používá šifrovací systém zero-knowledge. To znamená, že klíč k dešifrování souborů držíte pouze vy a nikdo jiný, tedy ani poskytovatel.
Málo časté zálohování
Málo časté zálohování je stejně špatné jako vůbec žádné zálohování. Zálohování dat jen příležitostně představuje riziko. Pokud zálohujete soubory ručně, držte se plánu zálohování. V ideálním případě provádějte zálohy denně nebo alespoň jednou týdně. Bez zálohování souborů nezůstávejte déle než několik týdnů.
Rozhodnutí neplatit za zálohování
Zálohování souborů na spolehlivé úložiště může být drahé. Pokud máte například fotky a videa, pravděpodobně platíte za úložiště Google One.
Stejně tak pokud chcete zálohovat soubory na externí disk, budete potřebovat kvalitní úložiště NAS nebo přenosný SSD. I když může být lákavé se těmto výdajům vyhnout volbou bezplatného řešení úložiště, maximálně spolehlivé a bezpečné možnosti zálohování stojí peníze.
Předčasné přepisování starých souborů
Mnoho lidí předpokládá, že potřebuje pouze zálohu svých posledních souborů. Bez přemýšlení pak odstraní nebo přepíší starší verze svých souborů.
Mohlo by vás zajímat

To může být problém, pokud chcete obnovit předchozí verzi dokumentu. Pokud chcete zůstat v bezpečí, uchovávejte staré soubory, dokud si nebudete jisti, že pro ně nemáte využití.