WhatsApp je nejrozšířenější komunikační platforma, a tím je i rájem pro všechny kriminální živly, kteří se skrze ni chtějí nelegálně přiživit. Buďte obezřetní a nereagujte na nic, co se vám zdá být alespoň trochu podezřelé, jinak velice snadno přijdete o své finance.
Skrze WhatsApp se aktuálně šíří dva závažné podvody, které se vás snaží ožebračit. Policie České republiky eviduje několik případů, kdy se neznámí pachatelé nabourali do účtů uživatelů této platformy a následně pod jejich identitou kontaktovali jejich přátele s prosbou o zaslání peněz.
Typickým scénářem podvodu je zpráva, která působí jako by ji psal důvěrně známý člověk – například rodinný příslušník, kolega nebo kamarád. Podvodník tvrdí, že je to akutní a nutně potřebuje rychlou finanční výpomoc s tím, že částku brzy vrátí. Komunikace bývá často psána spěšně a v naléhavém tónu, což má oběť přimět k okamžitému jednání (více se dočtete zde).
V posledním hlášeném případě si tímto způsobem dosud neznámý pachatel přišel na více jak dva miliony korun. Policie důrazně varuje: ,,Nikdy neposílejte peníze pouze na základě zprávy v aplikaci! Nezapomeňte na pravidlo – důvěřuj, ale prověřuj!“
Druhou událostí pak je podvod, ve kterém podvodníci využívají důvěřivosti uživatelů a lákají je na zdánlivě neškodný odkaz týkající se např. hlasování v taneční soutěži. Cílem je však ovládnutí účtu oběti a následné zneužití její identity k dalším podvodům. Tento typ podvodu je nebezpečný, protože při něm dochází ke zneužití identity – přátelé a rodina uvěří, že žádost o pomoc je reálná. Útočník při něm získává přístup ke kontaktům, osobním údajům a citlivé komunikaci. Škoda vzniká nejen původní oběti, ale i jejím kontaktům, které na výzvu reagují (více o této kauze zjistíte tady).
Mohlo by vás zajímat

Jak se chránit před podvodem na WhatsAppu a jiných komunikačních aplikacích?
- Ověřujte si informace: Pokud vám někdo z blízkých napíše žádost o peníze, vždy si tuto žádost ověřte jiným způsobem – ideálně telefonickým hovorem nebo osobním setkáním.
- Buďte obezřetní při neobvyklých požadavcích: Pokud zpráva přichází v nestandardní češtině, v noci, nebo obsahuje neobvyklou výzvu k poslání peněz, zbystřete.
- Chraňte své účty: Používejte dvoufázové ověření (tzv. „2FA“) na všech sociálních sítích a komunikačních aplikacích, které tuto funkci umožňují.
- Nikdy nesdílejte ověřovací SMS kódy: Pokud vás někdo požádá o zaslání kódu z SMS zprávy, pravděpodobně jde o pokus o zneužití vašeho účtu.
- Nahlaste podezřelé chování: Máte-li podezření na podvod, okamžitě kontaktujte policii a informujte i daného známého, že mohl být jeho účet napaden.