Zavřít reklamu

Leckteré nejmodernější automobily jsou vybaveny LiDAR skenery, které řidičům napomáhají lépe odhadnout vzdálenosti nebo zmapovat terén. Pro motoristy se jedná o neocenitelné pomocníky. Ale pro majitele mobilů jde o velké riziko. Málokdo totiž ví, že LiDAR vám může doslova odpálit kameru v mobilu.

Nedávno se objevila zpráva, že LiDAR umístěný nad čelním sklem nového elektrického SUV Volvo EX90 je přímým nebezpečím pro mobily. Vyzařuje do okolí okem nazachytitelné laserové paprsky, které jim sice neublíží, ale zato mohou poškodit fotoaparáty, kamery i objektivy smartphonů. Přesvědčil se o tom jeden nadšenec, který si chtěl lidar natočit, a tak na něj přímo namířil fotoaparát svého mobilu. Už záhy se mu na displeji začaly objevovat podivné barevné body naznačující poškození senzoru. Samotná automobilka přitom na svém webu varuje, že na LiDAR není vhodné zblízka mířit kamerou.

Spousta lidí ale o tomto riziku neví. Proto experti opakovaně upozorňují, že skutečně není dobrý nápad zblízka natáčet nebo fotit laserový lidar. Zajímavé ale je, že pokud využíváte širokoúhlý objektiv, nemělo by k poškození dojít, jelikož stejné typy kamer používají pro couvání i automobily. Ale testovat byste to raději neměli.

Úplně stejně na kamery v mobilech působí také klasické lasery. Pokud se tedy vydáte například na laserovou show a budete si ji chtít natočit, hodně tím riskujete. Podle příběhu na Redditu totiž „odpálil“ třeba i Galaxy S24 Ultra. Nezisková organizace International Laser Display Association dokonce před časem varovala uživatele, že objektivy, a především čočky, jsou na lasery neuvěřitelně citlivé. Dokonce citlivější než oči. Stačí jeden přímý zásah a je konec.

Dnes nejčtenější

.