Design chytrých telefonů se za posledních deset let výrazně ustálil. Obdélníkový tvar, zakulacené rohy, velký dotykový displej a zadní modul fotoaparátu, který vystupuje z těla. Pro technologické nadšence, kteří touží po něčem novém a odvážném, může být tento vývoj trochu nudný. Přesto se na horizontu rýsují změny, které by mohly přinést nový vítr do plachet. Tady je pět trendů, které by mohly ovlivnit budoucnost designu chytrých telefonů.
1. Nové formáty: Dvoupantové a rolovací telefony
Skłádací zařízení nejsou žádnou novinkou, ale třísklápěcí a rolovací konstrukce posouvají hranice ještě dál. Huawei už představil svůj Mate XT, první třísklápěcí telefon na trhu, a Samsung má podle dostupných informací představit vlastní model do konce roku 2025. Rolovací telefony, které se dokážou přizpůsobit požadavkům uživatele roztažením či stažením displeje, jsou rovněž na spadnutí.
2. Tenké telefony
Zatímco většina výrobců se soustředí na výkon a výdrž, někteří se soustředí na co nejtenčí design (byť tedy s ústupky). Například Samsung chystá Galaxy S25 Edge, tedy tenký prémiový model, který obětuje část výbavy právě kvůli štíhlejší konstrukci. Také čínská značka Tecno na MWC 2025 ukázala prototyp telefonu s tloušťkou pouhých 5,75 mm a baterií o kapacitě 5200 mAh. Tenké telefony nebudou pro každého, neboť v nich nelze čekat nejlepší fotoaparáty ani obří baterie. Ale i design hraje roli. U mnohých zásadní.
3. Extra fyzická tlačítka
Fyzická tlačítka na smartphonu už dávno nejsou samozřejmostí. Ale jejich návrat může přinést nový způsob ovládání. Zatímco Apple přišel s programovatelným tlačítkem Akce u iPhonů 15 Pro, Android výrobci zatím váhali. To se teď ale mění. OnePlus oficiálně potvrdil, že nahradí svůj ikonický přepínač tichého režimu právě novým programovatelným tlačítkem. Takové tlačítko může mít mnoho využití. Třeba spustit oblíbenou aplikaci, zapnout svítilnu nebo aktivovat fotoaparát. Pokud bude dobře implementováno a nabídne dostatek možností pro přizpůsobení, může se stát oblíbeným doplňkem.
4. Tenčí moduly fotoaparátů
V posledních letech jsme si zvykli na to, že prémiové telefony mají obří vystouplé moduly fotoaparátů, které zabírají klidně i polovinu zad. To sice umožňuje pokročilé optiky, ale po estetické i ergonomické stránce to vskutku není ideální. Nové technologie ale slibují změnu. Samsung například dokázal vměstnat 200MPx senzor do těla tenkého Galaxy Z Fold Special Edition. Společnost pracuje na periskopických čočkách umístěných na hranolu, které umožní tenčí konstrukci bez ztráty schopností zoomu. A nové snímače Sony LYTIA slibují vyšší výkon i při menší velikosti.
5. Lepší opravitelnost
Evropská unie tlačí na výrobce, aby do roku 2027 umožnili snadnější výměnu baterií. To by mohlo znamenat návrat k uživatelsky přístupným konstrukcím. Ačkoliv to zní jako krok zpět, mohlo by to výrazně prodloužit životnost zařízení a snížit ekologickou stopu.
Krásné blbosti🤦🏼
ked pominiem nepodstatne blbosti tak len nove panty a tensie fotoaparaty.