Zavřít reklamu

Útoky na naše peněženky jsou na pořadu dne. Pokud je to jen neodolatelnou reklamní nabídkou, může to být v pořádku, pokud se z nás ale někdo snaží vymámit peníze podvodem, je to o poznání horší. Ne vše se ale točí jen kolem peněz, mnohdy jde také o data, a především citlivá data. Jak zjistit, že máte hacknutý Android telefon? Sledujte tyto varovné signály.

Pomalé prostředí a rychle ubývající baterie

Zásadní zpomalení výkonu telefonu nebo rychlé vybíjení baterie nemusí být způsobeno jen jeho stářím. Je dost pravděpodobné, že za to může škodlivý software běžící na pozadí. Třeba takový malware často a rád provádí aktivity odesílající data na servery útočníků nebo spouští škodlivé procesy zatěžující samotné zařízení. Pokud jste nějak zásadně nezměnili své návyky v používání zařízení, může být podobné chování známkou nějakého jeho narušení.

Tyhle aplikace jsem neinstaloval!

Najdete-li v telefonu aplikace, které jste si vy sami neinstalovali, je to jasné varování. Takové tituly mohou být totiž instalovány samotným malwarem s jasným jeho cílem: Ukrást vám data nebo obecně sledovat vaše aktivity. Takové aplikace mohou samozřejmě pracovat i na pozadí a přispívat k již řečenému rychlému vybíjení baterie či celkovému zpomalení zařízení.

Padání a restartování

Pokud se váš Android telefon často restartuje bez nějaké zjevné příčiny, pokud v něm padají aplikace i při zcela běžném používání, neznačí to málo paměti RAM ale spíš narušení systému. Malware, který se do takového zařízení dostal, totiž může ovlivnit stabilitu operačního systému. A právě to následně vede k podobným neočekávaným restartům nebo samotným problémům s aplikacemi. Tento příznak je obzvlášť podezřelý, pokud k němu dochází i po aktualizacích softwaru a zabezpečení a bez nějakého zjevného důvodu.

Android crash

Nárůst reklam a divný webový prohlížeč

Otevírá-li váš webový prohlížeč stránky, aniž byste to sami chtěli, nebo pokud vás zahlcuje množstvím reklamy jiné, než tomu bylo dříve, tak to naznačuje, že do vašeho zařízení pronikl adware. Jedná se o typ škodlivého softwaru, který nejen že zobrazuje reklamy, ale může také sledovat vaše aktivity na internetu.

Jsou aktivity na účtech skutečně vaše?

Jestliže zjistíte, že se na vašich účtech (např. e-mailových, v sociálních sítích a bankovnictví) objevují aktivity, které jste neprovedli vy, jde pravděpodobně o hacknutí vašeho zařízení. Útočníci totiž často získají přístup k heslům uloženým v telefonu a využijí je k přihlášení na jiné platformy.

Antivir je základní opatření

Opravdu nepotřebujete antivir? Kvalitní antivirová aplikace skutečně pomůže nejen detekovat ale také odstranit škodlivý software v zařízení ještě předtím, než stihne způsobit nějaké nevratné škody. Podobné aplikace i sledují aktivitu na pozadí a díky tomu poskytují upozornění na nějaké podezřelé chování.

Máte hacknutý Android? Udělejte toto:

  • Změňte hesla na všech svých účtech.
  • Odstraňte všechny neznámé aplikace a soubory, které zjevně nejsou vaše.
  • Stáhněte si z Google Play antivirovou aplikaci a proveďte v ní sken zařízení.
  • Pokud problém přetrvává, raději obnovte telefon do továrního nastavení.

Dnes nejčtenější

.