Instalace nových aplikací nebo her nepředstavuje pro většinu zařízení s Androidem žádnou výzvu, mnoho zařízení nižší třídy ale stále má stále potíže s instalací velkých aplikací kvůli slabému procesoru nebo pomalému úložišti. I přes tato omezení může Google svůj systém stále optimalizovat, aby na hardwaru nižší třídy fungoval lépe. V Androidu 16 za tímto účelem zavádí novou funkci pro urychlení instalace nových aplikací, zejména na zařízeních nižší třídy.
Google konkrétně do Androidu 16 přidal novou funkci zvanou cloudová kompilace. Cloudová kompilace je funkce, která umožňuje načítání artefaktů aplikací ze souborů stažených z Obchodu Play, místo toho, aby byly generovány na samotném zařízení. Přesunutím kompilace do cloudu může Android 16 urychlit proces instalace aplikace na zařízeních nižší třídy, zejména u aplikací s velkým množstvím kódu ke kompilaci.
Nejdříve je potřeba vysvětlit, co jsou ony „artefakty aplikací“. Operační systém Android používá ke spuštění kódu aplikace běhové prostředí Android Runtime (ART). Když se instaluje nová aplikace, Android používá nástroj nazvaný dex2oat, aby vzal soubory .dex z APK (Android Package Kit), které obsahují kompilovaný bajtkód aplikace, a vygeneroval jeden nebo více aplikačních artefaktů. Obecně platí, že tyto artefakty pomáhají operačnímu systému načítat většinu aplikací rychleji a efektivněji, což z nich činí klíčové součásti Androidu. Konkrétně mohou mít artefakty aplikací několik podob, jako jsou soubory .vdex, které obsahují další metadata pro urychlení ověřování bajtkódu za běhu, soubory .odex, které obsahují předkompilovaný kód pro metody v aplikaci, nebo soubory .art, které obsahují interní ART reprezentace určitých řetězců nebo tříd v souborech APK za účelem urychlení spouštění aplikací.
Nejlepší androidové telefony dokáží aplikační artefakty při instalaci nových aplikací generovat rychle. Levným telefonům se slabými procesory a pomalými paměťovými čipy může generování artefaktů trvat déle, zejména pokud se jedná o soubory APK, které mají mnoho souborů .dex. Vzhledem k tomu, že rychlý internet je v dnešní době již dostupný téměř všem, může být rychlejší stáhnout předkompilované verze aplikačních artefaktů vedle souboru (souborů) APK. To je to, co funkce cloudové kompilace v Androidu 16 podle všeho umožňuje.
Mohlo by vás zajímat

Cloudová kompilace v Androidu 16 obchází nutnost spouštět nástroj dex2oat během instalace. Místo generování aplikačních artefaktů na zařízení je Android 16 stahuje ze souborů SDM, které jsou staženy z Obchodu Play. SDM (Secure Dex Metadata) je nový formát souborů představený v Androidu 16, který obsahuje artefakty cloudové kompilace a který je podepsán stejným klíčem, jenž se používá k podepisování souborů APK.
I když Android 16 umožňuje cloudovou kompilaci, tato funkce se zatím podle všeho nepoužívá. Je to pravděpodobně z toho důvodu, že Google potřebuje nakonfigurovat Obchod Play tak, aby generoval aplikační artefakty pomocí nástroje dex2oat a poté je poskytoval spolu se soubory APK během instalace aplikací na zařízení s Androidem 16. Nastavení této infrastruktury a její zavádění bude zřejmě časově náročný proces, takže pokud se těšíte, že na vašem levném telefonu způsobilém pro Android 16 bude instalace aplikací rychlejší hned, budete si na to pravděpodobně muset nějakou chvíli počkat.