Zavřít reklamu

Pokud vlastníte telefon či tablet Galaxy a chcete některé soubory, obrázky, videa nebo aplikace skrýt před ostatními lidmi, můžete použít funkci zvanou Zabezpečená složka. Ta vytvoří nový profil s vlastním úložným prostorem a zámkem obrazovky, díky čemuž budou vaše citlivé aplikace a soubory soukromé. Nebo alespoň soukromé být měly, dokud v Zabezpečené složce nebyla objevena chyba, jež umožňuje komukoli vidět, jaké v ní máte aplikace či fotografie i videa.

Uživatel Redditu jménem lawz88 nedávno objevil metodu přístupu k fotografiím a videím uloženým v Zabezpečené složce. Za normálních okolností, pokud spustíte aplikaci, která vás požádá o vybrání fotografie nebo videa pomocí androidového nástroje pro výběr fotografií, Android zablokuje přístup k položkám uloženým v Zabezpečené složce, i když je odemčená. To však platí pouze v případě, že se pokusíte získat přístup k položkám Zabezpečené složky z „osobní“ aplikace, tj. aplikace spuštěné v hlavním profilu. Pokud se pokusíte získat přístup k položkám Zabezpečené složky z „pracovní“ aplikace, systém přístup neblokuje.

Známému expertovi na Android Mishaalu Rahmanovi se tuto chybu podařilo replikovat v prostředí One UI 7 ručním vytvořením pracovního profilu pomocí aplikace Shelter. Aplikace jako Shelter mohou vytvořit pracovní profil na jakémkoli zařízení, což znamená, že pokud má někdo fyzický přístup k vašemu zařízení Galaxy, může na něm nainstalovat aplikaci Shelter, aby viděl, jaké fotky a videa jsou uloženy ve vaší Zabezpečené složce. Pokud již máte u svého zaměstnavatele povolený pracovní profil, je možné, že tato mezera v zabezpečení nebude fungovat, pokud jej nastavil tak, že pracovní soubory nejsou vůbec přístupné.

Jedním ze způsobů, jak zajistit, aby fotky a videa nebyly mimo Zabezpečenou složku přístupné, je zašifrovat ji. Zabezpečená složka totiž není ve výchozím nastavení šifrována, ale můžete ji zašifrovat klepnutím na nabídku uvnitř a výběrem možnosti Šifrovat. Pokud tak učiníte, Zabezpečená složka se pozastaví, aby k jejím souborům nebylo možné přistupovat prostřednictvím nástroje pro výběr fotografií.

Rahman kromě této objevil v Zabezpečené složce ještě jednu chybu, která umožňuje komukoli vidět, jaké aplikace jsou její součástí. Chcete-li je zobrazit, přejděte do Nastavení→Zabezpečení a soukromí→Správce oprávnění a poté vyberte jedno z oprávnění v seznamu. Zde můžete najít aplikace ze Zabezpečené složky. Běžně požadovaná oprávnění, jako je Poloha, v Zabezpečené složce obvykle uvádějí více aplikací. To platí i v případě, že je Zabezpečená složka zašifrována, což znamená, že neexistuje způsob, jak zabránit tomu, aby se aplikace v Zabezpečené složky objevily ve Správci oprávnění.

Jak Rahman dodává, tato chyba se nevyskytuje u Soukromého prostoru, tedy obdoby Zabezpečené složky z dílny Googlu, která debutovala v Androidu 15. Důvodem je to, že Google pro Soukromý prostor vytvořil zcela nový typ uživatele – android.os.usertype.profile.PRIVATE, se kterým aplikace pro výběr fotografií a Správce oprávnění zacházejí odlišně. Android rozpozná, kdy je soukromý profil uzamčen, a následně jej skryje před nástrojem pro výběr fotografií, ovladačem oprávnění a dalšími systémovými službami. Teoreticky by Samsung mohl tento problém vyřešit změnou typu uživatele, který Zabezpečená složka používá „pod kapotou“. Pravděpodobně to však není tak jednoduché a Rahman si není ani jistý, jestli lze vůbec migrovat typ uživatele bez jeho resetování. Samsung se k jeho zjištěním zatím nevyjádřil.

Dnes nejčtenější

.