Zavřít reklamu

QNAP TBS-h574TX je síťové úložiště s 5 pozicemi a rozhraním Thunderbolt 4, které je určeno především pro střih videa a multimediální aplikace. Jedná se o NAS zařízení založené výhradně na technologii flash se zvláštností v podobě použití disků EDSFF (Enterprise and Datacenter Standard Form Factor) E1.S. Tyto disky se vyskytují především v datových centrech a jsou vhodné pro náročné aplikace. Představují zajímavou volbu pro NAS pro koncové uživatele. Naštěstí, pokud nechcete ztrácet čas a hledat, kde tyto méně obvyklé typy disků koupit, QNAP k nákupu dodává předinstalovaný adaptér pro M.2, které jsou naopak dnes naprosto běžně dostupné a navíc i cenově přijatelnější.

Pojďme podívat na specifikace. Tato jednotka se dodává ve dvou konfiguracích, přičemž naše recenzované zařízení je vybaveno variantou s procesorem Intel Core i5 a 16 GB paměti RAM. Nižší verze pak jde pořídit s procesorem Intel Core i5 a 12GB operační pamětí. Paměť není rozšiřitelná, takže už při nákupu dobře vybírejte.

Design a konstrukce

QNAP TBS-h574TX je elegantní zařízení v malém provedení. QNAP evidentně počítal s tím, že bude stát na stole, a jeho design tomu odpovídá. Plášť je vyroben z hliníku, logo QNAP na horní straně se příjemně blyští a předek je vybaven zlatým nápisem. Přední rámeček je snadno odnímatelný a drží pomocí magnetů, je však uzamykatelný, což zajišťuje snadný a zároveň bezpečný přístup k diskům. Díky svým malým rozměrům je přenositelnost jednoduchá, což ocení například filmové produkce.

Rozložení portů je dobře promyšlené. Vpředu je snadno přístupný port Thunderbolt 4 a port USB 3. Druhý port Thunderbolt 4 je umístěn na zadní straně šasi spolu se síťovými porty 10GbE a 2,5GbE, portem HDMI a dvěma porty USB-A (2.0 a 3.2). Nechybí ani tlačítko reset, napájecí konektor a tři perforovaná místa pro ventilátory. Dodávaný napájecí adaptér je poměrně kompaktní a snadno přenosný.

Přestože je NAS po vizuální stránce ideální pro pracovní stůl, zvukově už tolik ne. I když jsou ventilátory nastaveny na tichý režim, je TBS-h574TX slyšet a při větším pracovním zatížení se hluk ještě zvýší. Naštěstí zvukový profil ventilátoru se blíží bílému šumu a nevykazuje žádné nepříjemné kvílení ani hučení. Pokud pracujete v tichém prostředí, hluku si všimnete, ale pokud nosíte sluchátka, nebude to nijak vadit. A pokud pracujete v kancelářském prostředí nebo si jej vezmete na natáčení do terénu, není natolik hlasitý, aby rušil okolí.

Nakonec záleží na vás, jak jste tolerantní k hluku a na prostředí, ve kterém pracujete, ale buďte připraveni najít si místo pod stolem, pokud si myslíte, že by to mohl být problém. NAS ve výchozím nastavení často pípá (například při zapojení nebo odpojení kabelu Thunderbolt), což může být obtěžující, ale vše lze naštěstí vypnout v nastavení.

Výkon

Jak již bylo zmíněno, naše recenzovaná jednotka je vybavena procesorem Intel Core i5-1340PE, grafikou Intel Xe a 16 GB nerozšiřitelné paměti RAM. Používáme operační systém QuTS Hero založený na pokročilém souborovém systému ZFS, i když je možné použít i běžný systém QTS (souborový systém ext4). NAS obsahuje pro naše účely testování dva M.2 NVMe disky Samsung 980 Pro o kapacitě 1 TB, což jsou jedny z nejrozšířenějších modelů. Cena jednoho kusu v této kapacitě se pohybuje nyní kolem 2 500 Kč. Vše je nastaveno v RAID 0.

Pro účely testování jsme vypnuli kompresi a deduplikaci dat, protože tyto funkce různě ovlivňují výkon. Náš testovací stroj byl Mac Mini M1, připojený přes certifikované kabely Thunderbolt 4 od Belkinu. Testovali jsme také připojení přes 10GbE a všechny testy probíhaly přes protokol SMB. I přesto, že rozhraní disků je pouze PCIe Gen3 x2, při testování s QuTS Hero je každý disk schopen samostatně dosáhnout rychlosti 1,5 GB/s a při použití RAID se výkon ještě zvyšuje.

Začněme výkonem 10GbE v testu rychlosti disků pomocí nástroje Blackmagic Disk Speed Test. Nikoho nepřekvapí, že disk v jednotce TBS-h574TX snadno nasytí 10GbE připojení rychlostí zápisu 938 MB/s a čtení 923 MB/s. Mírně nižší rychlost při čtení oproti očekávání není v praxi znatelná. Tento test byl proveden na Macu mini s QNAP adaptérem na 10GbE.

Výsledky Thunderboltu 4 v systému macOS Sequoia byly výrazně lepší. Apple si s Thunderboltem rozumí (na rozdíl od Windows, kde v některých případech, hlavně ve starší verzi Windows 10, nemusí fungovat spolehlivě). Tady se nám povedlo rychlost přenosu zdvojnásobit a čtení dosáhlo krásných 1986 MB/s, zápis pak nezůstal moc pozadu a svištěl rychlostí 1609 MB/s. Při čtení jsme tak dokonce překonali udávanou rychlost na stránkách QNAP u tohoto zařízení. Tam je vidět hodnota 1736 MB/s. A také se uvádí rychlost při připojení dvou klientů pomocí Thunderbolt kabelu. V tomto případě rychlost ještě naroste a pohybuje se kolem 3 GB/s při zápisu a 2,9 GB/s při čtení. Když si představíte, že iPhonem 16 Pro dokážete natáčet v nejvyšší možné kvalitě videa, kdy minuta má kolem 20 GB, rozhodně se takový stroj při střihu hodí.

Použití v praxi

QNAP Thunderbolt™ 4 all-flash NASbook TBS-h574TX cílí hlavně na mediální profesionály, tedy střihače a produkce. Vedle Thunderboltu 4 zaujme i grafikou Intel Xe Graphics, která umožňuje akcelerované překódování do HEVC nebo nejnovějšího AV1. Umožňuje přehrávání záznamu přes HDMI port pro prohlížení na place nebo během střihu bez nutnosti otevírat záznam v jiném softwaru. Jednotka se tak přímo určená pro překódování a organizaci médií a snadné dodání do postprodukce.

Když už mluvíme o doručování do postprodukce, díky malým rozměrům je NAS velmi dobře přenosný. Představte si, že můžete do tohoto zařízení nahrát natočený materiál, překódovat ho a celý předat do postprodukční dílny, nebo jen vytáhnout pár disků, které se nahrají do druhého NAS. Jakmile je tam, lze jej připojit k jejich síťové infrastruktuře přes 10GbE nebo 2,5GbE nebo přímo k počítači střihače pomocí Thunderbolt portu. Lze jej dokonce připojit k jinému QNAP NAS s podporou Thunderbolt pro automatické zálohování pomocí aplikace QNAP Hybrid Backup Sync. Jedná se o velmi příjemný pracovní postup, díky němuž je zálohování projektu nebo jeho přenesení na větší NAS mnohem rychlejší než pouze přes propojení skrz 10GbE nebo USB.

Další lákavou vlastností NAS jednotky je možnost flexibilně používat ZFS systém QuTS Hero nebo operační systém QTS. Pokud chcete pokročilejší funkce, jako jsou komprese a deduplikace, využijtesystém QuTS Hero. Ten vám také poskytne spolehlivost a zabezpečení souborového systému ZFS. Hlavním ústupkem jsou požadavky na výkon, ale QNAP nakonfigurovala tento konkrétní NAS pro použití s QuTS Hero, takže výkon zde nehraje roli. Ten je spíše problémem u zařízení nižší třídy. Pokud však z jakéhokoli důvodu dáváte přednost systému QTS a jeho souborovému systému ext4, můžete TBS-h574TX bez problémů provozovat i na něm.

Závěr

QNAP TBS-h574TX je kompaktní NAS s vysokým výkonem a nabízí vynikající funkce pro kreativní profesionály. Použití disků E1.S naznačuje připravenost na budoucnost, a i když jsou disky M.2 rozšířené, EDSFF standard získává na významu. Díky tomu je životnost této NAS jednotky opravdu dlouhá, protože nabízené kapacity pro formát E1.S se budou pravděpodobně i nadále zvyšovat.

V době psaní tohoto článku je naše recenzované zařízení ve své konfiguraci dostupné od ceny zhruba 50 000 Kč, zatímco model s procesorem Intel Core i3/12 GB můžete koupit od 40 000 Kč včetně DPH. Není to levné, ale cena je rozhodně ospravedlnitelná vzhledem ke svým parametrům a schopnostem.

Rozhodně tak můžeme QNAP TBS-h574TX doporučit potencionálním zákazníkům a uživatelům, kteří chtějí jedinou krabičku, do které nahrají veškerý natočený materiál a kterou si přinesou domů a ihned začnou stříhat. Tuto práci odvádí velmi dobře a vypadá skvěle v atraktivním, robustním provedení. Podpora E1.S znamená větší životnost než u disků M.2, přičemž stále M.2 podporuje, aby náklady a dostupnost zůstaly rozumné pro dnešní použití.

Témata:

Dnes nejčtenější

.