Je sice nejmenší z tria novinek Samsungu, své kvality ale dokazuje hned, jakmile jej vezmete do ruky. Je to opravdu krásný telefon, který vás během chvíle přesvědčí o tom, že ho prostě chcete. Pokud tedy nechcete větší displej a lepší fotoaparáty a nevlastníte loňskou generaci.
Model Ultra zůstává vrcholem klasického smartphonového portfolia Samsungu, na čemž se jistě nic nezmění ani v budoucích letech. Jenže základní model řady Galaxy S má skutečně co nabídnout, a to za nepoměrně nižší cenu. Pokud chcete to nejlepší z řad kompaktních telefonů, je tu jejich aktuální král.
Design je stejný, pořád ale zábavný
Je o něco tenčí a lehčí než Galaxy S24, okem ani v ruce to ale nepoznáte. Nedá se ani říct, že to jsou kosmetické změny, protože ty přinesla spíše loňská generace a novinka se na nich v podstatě jen veze. Veze se ale velice příjemně, obzvláště pokud budete mít v ruce tu dokonalou tmavě modrou barvu. Přesné rozměry jsou 70,5 x 146,9 x 7,2 mm a váha je 162 g. Loni to bylo 70,6 x 147 x 7,6 mm s váhou 168 g.
Rám je tedy rovný a u zad mírně zaoblený a stále hliníkový a podle Samsungu jde o „Enhanced Armor Aluminium 2“. Přední i zadní stranu kryje sklo Gorilla Glass Victus 2, odolnost proti prachu a vodě je IP68 (ponoření do 1,5m hloubky sladké vody po dobu 30 minut). Vzhled je tedy prakticky zaměnitelný s loňským modelem Galaxy S24 s jedním rozdílem, kterým je lemování fotoaparátů. Vadí to? Výrobci smartphonů už dávno nemění jejich design každý rok, takže to nepřekvapí. Galaxy S25 je pořád velice líbivý telefon, stejně jako byl jeho předchůdce.
Displej bez jakýchkoli změn
Nic, ale opravdu nic se nezměnilo. Galaxy S25 má nachlup stejný displej, co měl Galaxy S24. Jde o 6,2“ FHD+ Dynamic AMOLED 2X displej s obnovovací frekvencí Super Smooth 120 Hz (1~120 Hz), který má jen tenčí rámečky. Z toho důvodu je jeho poměr k tělu 91,1 %, u Galaxy S24 to je 90,9 %.
A ani jas se nijak neupravoval, takže tu pořád máme, i když velice působivých, 2 600 nitů ve špičce. Je ale pravda, že je jasnější jak třeba u iPhonu 16 Pro (jehož podrobnou recenzi si můžete přečíst tady) a nabízí mnohem větší barevné pokrytí než iPhone nebo Pixel 9 Pro, i když za cenu věrnosti barev.
Fotoaparáty mrzí nejvíc
Nuda, nuda, nuda a jedno zklamání k tomu. Nerozumějte tomu špatně, Galaxy S25 je skvělý fotomobil, který by si ale už za ty roky zasloužil víc. Po hardwarové stránce je zde totiž sestava, kterou tady máme už od Galaxy S23 a ta měla oproti Galaxy S22 jen minimum změn. Bolí to zejména u teleobjektivu, který svou konkurenci úplně nestíhá. Nejen že má stále jen 3x přiblížení, má ale také jen 10MPx. Zásadní problémy má tedy s detaily a bílou. O pohybu se tu asi není třeba bavit.
Samsung to tedy tlačí přes software, jenže ten není všemocný. Společnost konkrétně zmiňuje, že se u Galaxy S25 a S25 + vylepšily snímky za slabého osvětlení a aktualizoval ProVisual Engine, abychom dostali lepší fotografie z jinak identického hardwaru. Jaký to má ale vliv na výsledek?
Samsung radikálně změnil způsob, jakým zpracovává fotografie. Pryč jsou ty super syté, téměř kreslené výsledky a staly se realističtějšími. Hlavnímu fotoaparátu tak není moc co vytknout. Snaží se i v případě nočních fotek. Dvojnásobné přiblížení ale není žádný zázrak a je u něho jasně vidět ztráta kvality. Ultraširokoúhlý fotoaparát je klasicky jen do počtu, protože doku mu nedá Samsung lepší hardware jako v Ultře, bude prostě ztrácet. Ignorací teleobjektivu pak Galaxy S25 jasně ztrácí v porovnání s iPhony 16 Pro, i když jím přebíjí iPhony 16, které teleobjektiv postrádají úplně.
Galaxy S24 fotoaparáty
- Hlavní fotoaparát: 50 MPx, f/1,8, 1/1,56“, 1,0 µm
- Ultraširoký fotoaparát: 12 MPx, f/2,2, 1/2,55“, 1,4µm
- Teleobjektiv: 10 MPx, 3x optický Zoom, f/2,4, 1/3,94“, 1,0 µm
- Přední fotoaparát: 12 MPx, f/2,2, 1/3,2“, 1,12 µm
Výkon je špičkový
Namísto toho, aby se Samsung spokojil se standardním čipem Snapdragon 8 Elite jako jiné špičkové telefony s Androidem, opět se mu podařilo získat speciální edici čipu „For Galaxy“, která zvyšuje již tak působivý výkon. S větší výparníkovou komorou a novou vrstvou TIM (materiál tepelného rozhraní) pro lepší přenos tepla se vylepšilo i chlazení. Teplo je tak lépe odváděno pryč z čipu a zabraňuje potenciálnímu omezení, ale pro některé uživatele pořád může být nepříjemné hrát náročné tituly po nějak dlouhou dobu. Zařízení samozřejmě pořád hřeje a hřát bude, protože fyzika se krotí velice těžce.
Na paměti RAM ale Samsung nešetřil, a máme tady tedy 12 GB, stejných 12 GB, jaké má třeba i Ultra, kdy ta ve své 16GB variantě u nás dostupná nebude. Integrované úložiště sice začíná jen na 128 GB, na druhou stranu se tím dostáváme i níž s cenou, ne jako je tomu u Galaxy S25+. Také zde máme až 512GB verzi, o kterou jsme byli loni ochuzeni. Tady jednoduše není o čem. Je to jeden z nejvýkonnějších Android telefonů, který nabízí velkou variabilitu s ohledem na své úložiště.
Baterie a nabíjení nabízí zajímavá vylepšení
Se stejnou 4 000mAh baterií, jakou disponují i předchozí modely, hodně záviselo na tom, jak efektivní bude čip a odladěný systém. A naštěstí se to Samsungu povedlo. V testu vybití baterie TG, čili nepřetržitém procházení webových stránek přes mobilní připojení od 100 – 0 % zvládl 15 hodin a 43 minut, což je o více jak dvě hodiny déle než u Galaxy S24.
Bohužel se nám ale nikam neposunulo nabíjení, takže musíte vzít za vděk 25W drátovým a 15W bezdrátovým nabíjením, které je tedy žalostně pomalé. Na srdíčku vás však může hřát to, že čím pomaleji budete baterii nabíjet, tím lépe se k ní chováte a tím vám také déle vydrží v kondici (teoreticky).
Mohlo by vás zajímat
![Galaxy S25 Ultra 13 Galaxy S25 Ultra 13](https://samsungmagazine.eu/wp-content/uploads/2025/01/Galaxy-S25-Ultra-13.jpg)
Pak je zde ale standard Qi2 ready. S kompatibilním pouzdrem s magnety a dostatečně silným adaptétem se tím pádem dostanete na 25W i s bezdrátovou nabíječkou.
Nadstavba One UI 7 mění hru
Tohle vás bude bavit. One UI 7, tedy nadstavba rozhraní založená na Androidu 15, má hodně co nabídnout. Došlo k velkému přepracování funkcí, přepracování ikon a ostatně i nabídek všude tam, kde to dávalo smysl, aby bylo dosaženo hladšího a možná i o něco chytřejšího vzhledu. O všem jsme ale již postupně psali nebo ještě psát budeme a je přece jen pravda, že se nadstavba rozšíří i na další budoucí i ty starší modely, takže exkluzivní to je jen po určitou dobu.
Řada Galaxy S25 je jen první, která tuto nadstavbu má a být to Apple a jeho iPhone, tak už mají nové iOS všichni. Rychlost vydávání aktualizace tak lze u Samsungu letos spíše kritizovat než ji nějak chválit.
Now bar vás ale bude bavit, jistě si také zvyknete na oddělenou obrazovku notifikací a panelu rychlého nastavení nebo abecedního řazení zásuvky aplikací. Protože je telefonu garantováno 7 let aktualizací, jen tak nezestárne. I když logicky nebude v budoucnu dostávat všechny hlavní novinky, dokáže s vámi prožít opravdu hodně času. A pak je zde samozřejmě to Galaxy AI.
Chytřejší Galaxy AI
Mohli bychom tu být celý den a mluvit o všech AI možnostech řady Galaxy S25. Zaměříme se tedy na to, co je na telefonu jedinečného a nového, a oddělíme to, co umí Galaxy AI, od toho, co umí Google Gemini a jakýkoli jiný telefon s tímto asistentem nainstalovaným.
Je ale pravda, že je diskuse o Gemini do určité míry nevyhnutelná, protože jde o výchozího asistenta řady Galaxy S25, a to namísto vlastního Bixby společnosti Samsung. Na rozdíl od Gemini na jiných telefonech s Androidem s ním však fungují některé vlastní aplikace Samsungu, což je bonus k dobru, pokud je používáte. Jde především o kalendář nebo poznámky. Ty vzájemně skvěle spolupracují ve zpracovávání a provádění vícedílných hlasových příkazů.
Dalším velkým doplňkem umělé inteligence je Now brief, který se objeví na zamykací obrazovce v určitých částech dne nebo žije v samostatném widgetu na domovské obrazovce, kdy jej můžete kdykoli spustit a podívat se na jeho přehledy. Informace čerpá z různých aplikací a spojuje je tak, aby vám vytvořil snadno stravitelnou zprávu s pro vás podstatnými informacemi.
Nyní je také snazší vyhledávat fotografie v aplikaci Galerie nebo v konkrétních možnostech Nastavení, klidně i za pomocí přirozeného jazyka. K tomu je zde působivý Audio Eraser k odstranění nežádoucího zvuku, pokud tedy rádi nahráváte videa. Samsung ale provedl i menší vylepšení stávajících nástrojů, jako třeba generativních úprav obrázků, které si to opravdu zasloužily. Nově se tak nesnaží nutně přidávat objekty tam, kde něco funkce smazala, jak měla ve zvyku dříve, což je ku prospěchu věci.
Nejdůležitější je, že všechno je tady, teď, a hned. Ne jako u Applu, který zaváděl funkce Apple Intelligence postupně a velice pomalu, kdy navíc u nás nejsou v iPhonech pořád dostupné (a jak jsme se dozvěděli, zas tak nikoho nezajímají). Stát by se tak mělo až v dubnu, přičemž tomu bude jen v angličtině. Galaxy AI je v textové podobě v češtině, jen hlasové funkce jsou vázány na podporované jazyky, přičemž na češtině se prý čile pracuje. Gemini česky umí i hlasem.
Verdikt je jasný
Koupíte si Galaxy S25, pokud vlastníte Galaxy S24? Pravděpodobně ne. Pravděpodobně si jej nekoupíte ani pokud máte v ruce Galaxy S23. Za úvahu stojí až modely řady Galaxy S22 a jakékoli starší, zejména Galaxy S21, oproti kterému je to už opravdový skok a kterému ostatně i letos skončí podpora operačního systému.
Pokud se ale podíváme na Galaxy S24, je zde bonus vlastně především v algoritmech zpracovávajících fotografie, výkonnějším a úspornějším čipu, který díky zvětšenému chlazení méně topí a vydrží na jedno nabité déle a telefon vám přihodí rok aktualizací navíc. Nic moc víc ani míň tu nečekejte. Koupíte-li si Galaxy S25, tak vás ničím nezklame a bude vás bavit. Jestli se vám ta investice vyplatí, už ale musíte vědět sami.
Mohlo by vás zajímat
![Galaxy S25+ 3 Galaxy S25+ 3](https://samsungmagazine.eu/wp-content/uploads/2025/01/Galaxy-S25-3-1.jpg)
Specifikace Galaxy S25
- Displej: 6,2“, obnovovací frekvence 1 až 120 Hz
- Rozměry a hmotnost: 70,5 x 146,9 x 7,2 mm, 162 g
- Odolnost: IP68 (1,5 m po dobu půl hodiny)
- Baterie: 4 000 mAh (45W kabelové nabíjení, podpora Qi2 bez magnetů)
- Konektivita: 5G, Bluetooth 5.4, Wi-Fi 7
- Fotoaparáty: 50MPx hlavní s f1,8; 12MPx ultraširokoúhlý s f2,2; 10MPx teleobjektiv s 3x přiblížením a f2,4; 10MPx přední fotoaparát s f2,2
- Paměť a úložiště: 12 + 128 GB, 12 + 256 GB, 12 + 512 GB
- Cena: 21 999, 23 999 Kč, 26 999 Kč
Nejvýhodněji koupíte nový Galaxy S25 u Mobil Pohotovosti, kde díky kombinaci slev můžete ušetřit až 18 500 Kč. Jedině na mp.cz také získáte k novinkám Samsung záruku prodlouženou na 3 roky zcela zdarma. Více na mp.cz/galaxys25.