AI chatboti, jako jsou ChatGPT, Gemini nebo Claude, se staly oblíbenými nástroji díky rychlým odpovědím a schopnosti rozebrat poměrně složité koncepty. Přestože tyto nástroje mohou zvýšit vaši produktivitu či usnadnit rozhodování, je důležité vědět, že ne vše byste s nimi měli sdílet. Nesprávné či zbrklé používání může mít neblahé následky, ať už v osobním, nebo pracovním životě. Zde je 5 zásad, kterých byste se měli při používání držet.
1. Kontaktní údaje
Nikdy nezadávejte při konverzaci s AI své telefonní číslo, e-mail nebo adresu. I když platforma tato data nezneužije, mohou být získána hackery k phishingu nebo zcizení vaší identity. Stejně tak se vyvarujte sdílení čísel občanského průkazu, pasu či rodného čísla.
2. Přihlašovací údaje
Někoho by mohlo napadnou „nakrmit“ AI hesly k mnoha účtům, a jakmile budete ty konkrétní potřebovat, prostě a jednoduše se zeptáte. Uchovávat hesla nebo přihlašovací informace přes AI chatboty rozhodně není dobrý nápad. Místo toho používejte správce hesel, kteří jsou spolehlivější a bezpečnější.
3, Důvěrné pracovní informace
Vstupní data do AI modelů mohou být použita k dalšímu trénování argumentace a „uvažování“ AI, což znamená, že informace mohou být zpřístupněny ostatním uživatelům. Před použitím AI nástrojů na pracovišti si vždy ověřte interní pravidla.
4. Duševní vlastnictví
Stejně jako výše je třeba upozornit, že může docházet ke sdílení informací. Čili sdílením svých nápadů, textů nebo uměleckých děl riskujete, že budou využity bez vašeho souhlasu.
5. Finanční údaje
Pochopitelně se rovněž nedoporučuje sdílet údaje jako výpisy z banky, detaily investic nebo informace o platebních kartách. Opět riskujete, že tyto údaje získají hackeři. Nemá smysl riskovat.
To ten celý článek generovala AI ne? A ještě nějaký špatný model. Obecnější by to už ani nemohlo být . Kliknul jsem na to jen protože mi přijde vtipné že zrovna něco co má v názvu Samsung chce poučovat co nedávat do AI