Zavřít reklamu

Možná tento názor budete kritizovat, ale předtím si uvědomte, že lidé ročně vyprodukují přes 60 milionů tun elektronického odpadu. Čtyři pětiny z toho se pak nijak nerecyklují, a tedy plevelí a doslova otravují naši matičku Zemi. A to nemluvíme o plýtvání surovinami. Mnoho z toho jsou i nabíječky a nabízí se tedy otázka: „Opravdu potřebujete nějakou další nespolehlivou nabíječku za pár stovek Kč, když už máte na telefon za desetitisíce?“ 

Důvody k odstranění nabíječek z balení 

Není třeba si nic nalhávat. Odstranění nabíječky z balení smartphonu samozřejmě především ulevilo jeho výrobci. Ten ji totiž vyšoupnul ale zachoval cenu, kterou by teoreticky mohl jinak zvedat (ale také nemusel). První byl Apple, kdy tak udělal u generace iPhonů 12. Následovali ho všichni. Zmenšilo se i balení, takže je pro společnost levnější a ekologičtější doprava, kdy se prostě do zásilky vejde více menších krabiček. Opět bez toho, aniž bychom to poznali na ceně.

Mezi ty „komunikované“ důvody ale patřilo a stále patří: 

  • Většina uživatelů již vlastní kompatibilní nabíječky z předchozích zařízení. 
  • Snížení množství elektronického odpadu je jedním z hlavních argumentů všech výrobců. 
  • Standardizace nabíjecích portů: S rozšířením USB-C se stalo snazší používat jednu nabíječku pro více zařízení, kdy za to (v dobrém slova smyslu), mohla i EU, která Applu zakázala Lightning. 

Kontroverze pokračují, ale není k nim důvod 

Někteří spotřebitelé pořád vnímají absenci nabíječky jako negativní. Existuje totiž pořád určitá obava, že prodej samostatných nabíječek představuje pro výrobce další zdroj příjmů, místo aby šlo o skutečnou ekologickou iniciativu. Na jednu stranu to může být pravda, jenže i když nyní přejdete z iPhonu na Samsung, můžete používat nabíječky Applu s telefony Samsungu a opačně. Nemusíte si tedy nijak předraženou nabíječku kupovat. A kdyby, opravdu je to taková zátěž, když už si koupíte Galaxy S24 Ultra v hodnotě 30 tisíc Kč?

Přístup k této problematice je individuální a pořád závisí na konkrétních potřebách uživatelů i jejich stávajícím vybavení. Jsou zde také mnohé čínské společnosti s jejich standardy nabíjení (např. OnePlus a SuperVOOC), které dosahují šílených rychlostí jen s jejich vlastními telefony. Vyjma USB-C je tu ale také Qi2, které doufejme dostanou i Samsungy řady Galaxy S25 a budou díky tomu ve svém nabíjení o něco univerzálnější, právě i s využitím nabíječek od Applu. 

Ve všech ohledech jsme už od toho roku 2020 ušli poměrně dlouhou cestu a neměli bychom se nad tímto krokem výrobců nějak pozastavovat. Navíc pokud to má být pro naše dobro.

Bezkonkurenční povánoční výprodej Samsungů naleznete zde

Dnes nejčtenější

.