Google ve spolupráci se Samsungem v roce 2021 oživil svůj hodinkový operační systém Wear OS, jehož „next-gen“ verze Wear OS 3 debutovala v chytrých hodinkách Galaxy Watch4 a Watch4 Classic. Oproti předchozím verzím systému přinesla celou řadu vylepšení, zejména pak možnost stahovat si aplikace z Obchodu Play. Nyní oba technologičtí giganti pracují na 6. generaci Wear OS, která by měla debutovat příští rok v řadě Galaxy Watch8. Zde jsou vylepšení, které bychom u Wear OS 6 chtěli vidět.
Hladší a častější zavádění aktualizací
Wear OS má dlouhou historii problémů s aktualizacemi, ať už způsobených výrobcem hodinek, nebo přímo Googlem. O tom by mohli vyprávět například majitelé starších modelů Pixel Watch, když aktualizovali systém z Wear OS 4 na Wear OS 5. Google zastavil zavádění updatu na dva měsíce poté, co si řada uživatelů po jeho instalaci začala stěžovat na černé obrazovky. Tento problém se sice netýkal Galaxy Watch, ale i Samsung má v oblasti hodinkových aktualizací jisté rezervy – někdy je vydává pozdě a mohl by je také vydávat o něco častěji.
Podpora Gemini
Někomu se použití umělé inteligence na mobilních zařízeních nemusí líbit, ale Gemini, tedy AI od Googlu, je v určitých situacích nesmírně užitečná. V tuto chvíli je na chytrých hodinkách s Wear OS podporován pouze Asistent Google, takže by bylo fajn, kdyby Wear OS 6 přišel s podporou jeho faktického nástupce.
Ještě lepší efektivita a výdrž baterie
S Wear OS 5 se Google a Samsung konečně zaměřily na energetickou efektivitu a výdrž baterie. Vylepšení v této oblasti hlásí zejména uživatelé hodinek Pixel, jisté zlepšení je však vidět i u Galaxy Watch. Je to z velké části díky zavedení nového formátu ciferníků Watch Face Format. Vzhledem k tomu, že kapacita baterie u chytrých hodinek zůstává v posledních letech „plus minus“ stejná, je žádoucí, aby nová verze Wear OS ve zvyšování efektivity pokračovala. Určitě bychom se nezlobili, kdyby Galaxy Watch8 na jedno nabití vydržely více než dva dny.
Vlastní řešení Chytrých řad/Živých aktivit
Jednou z mnoha výhod systému watchOS od Applu oproti Wear OS je funkce jménem Chytré řady. Ta sice byla zpočátku přijata poměrně vlažně, později však dostala podporu Živých aktivit, což značně prohloubilo její funkcionalitu. Jak to funguje? Pokud například požádáte o odvoz Uberem, na hodinkách se objeví karta s podrobným odpočítáváním času do vyzvednutí, modelem auta a jeho poznávací značkou. Jakmile se dostanete do auta, na hodinkách se zobrazí cíl cesty a odhadovaný čas příjezdu do cíle. Toto je rozhodně něco, co by měl Wear OS 6 od watchOS okopírovat (samozřejmě po svém).
Systém Wear OS 6 by měl debutovat v hodinkách řady Galaxy Watch8, na nichž bude zřejmě „obalen“ nadstavbou One UI 7 Watch. Řadu Samsung podle všeho představí v létě tohoto roku.
Já bych moc uvítal, kdyby tyto firmy zavedly odemykání windowsovských noteboků podle vzoru Aplu.