Nedávný tweet od Jona Brunera, který pracuje pro společnost Lumafield, by měl zajímat všechny ty, kteří používají většinu telefonů s Androidem nebo iPhone řady 15 a novější. Lumafield se zabývá průmyslovými CT skeny a jen před pár dny Bruner v naskenovaném USB-C kabelu objevil něco „zlověstného“. Sken totiž zjistil, že byla narušena vnitřní elektronika kabelu.
Do USB-C kabelu byla přidána Wi-Fi anténa a několik čipů bylo naskládáno na sebe. Díky těmto „proprietám“ jsou hackeři schopni zaznamenat vaše stisknutí kláves a krást vaše hesla, komunikovat s útočníkem přes Wi-Fi a získat úplný přístup k vašemu telefonu. Jakmile k tomu dojde, hrozí vám, že útočníci „vybílí“ vaše bankovní účty.
Je velmi těžké zjistit, že kabel, který používáte k nabíjení vašeho telefonu či jiného zařízení, je škodlivý. Je to proto, že kabel bude i nadále fungovat tak, jak byste očekávali od jakéhokoli kabelu standardu USB-C, a nebude vykazovat žádné náznaky, že je na jeho používání něco nebezpečného.
Nicméně existuje způsob, jak se těmto nebezpečným kabelům vyhnout, a velmi jednoduchý. Stačí nepoužívat USB-C kabely třetích stran a držet se těch, které k telefonům, tabletům či jiným zařízením přibalují výrobci.
Kabel zkoumaný společností Lumafield ve skutečnosti vytvořil výzkumník Mike Grover. Jde o to, že někdo může vytvořit podobný kabel, nechat ho u veřejné nabíjecí stanice a doufat, že jej někdo použije a zapojí do USB-C portu svého zařízení.
Tak super. Aspoň dávají návody těm které to do teď nenapadlo. Pak se není čemu divit.
Kdyby se všichni vyprdli na celý slavný internetový bankovnictví a blbečkové a blbky by nemachrovali placením mobilem,nebo hodinkami,mohli by si hackeři leštit násady…
Copak se ti stalo že jsou hned všichni blbečkové a bobky? Takže se máme vrátit do fronty do bank a pošt? Navíc kdyby to byl tak závažný problém banky a sdělovací prostředky by nás bombardovaly že si na daný problém máme dát pozor. A chtěl bych vidět ten kabel WiFi a různé čipy nejsou zrovna miniaturní takže upravený kabel by byl podezřelý už když ho bereš do ruky. Navíc mobil upozorní že chceš komunikovat a ne pouze nabíjet, takže celý článek je podezřelý.
Takže ne „nepoužívat kabely třetích stran“, jak doporučuje článek (jak by se asi připojil k mé wifi?), ale nepoužívat cizí kabely u veřejných nabíječek!