Už jste jistě někdy slyšeli o Pegasu. Na mysli však nemáme okřídleného koně z řeckých mýtů, ale spyware vytvořený izraelskou kybernetickou zpravodajskou skupinou NSO Group. Ten je navržen tak, aby byl skrytě na dálku instalován na telefony s Androidem i iOS a využíval tzv. zero day zranitelnosti, tedy takové, o kterých Google či Apple zatím neví. A s exploity toho druhu je možné škodlivý program spustit bez jakékoli interakce uživatele. Díky tomu je Pegasus neuvěřitelně nebezpečný.
Údajně existuje specifická iMessage, která když ji obdrží iPhone infikovaný Pegasem, ohrozí bezpečnost tohoto zařízení, přestože uživatel tuto zprávu nikdy neotevřel nebo s ní neměl žádnou interakci. Výrazem „ohrozí bezpečnost“ se myslí to, že útočník se může dostat k osobním údajům uživatele. NSO Group říká, že Pegasus prodává pouze vládám s cílem pomoci jim v boji proti zločinu a terorismu. Některé vlády jej však používají jako spyware nainstalovaný na telefonech zájmových osob.
I když většina cílů Pegasu jsou vysoce postavení novináři, političtí disidenti, manažeři globálních společností či právníci, mobilní bezpečnostní platformu iVerify před časem napadlo, zda by mohla vytvořit test, který by mohl použít každý uživatel smartphonu, aby se ujistil, že jeho zařízení není Pegasem infikováno. V květnu platforma do své aplikace iVerify zavedla funkci s názvem Mobile Threat Hunting a použila ji na 2500 zařízení ze své uživatelské základny.
U 2500 telefonů test odhalil sedm případů infekce Pegasem. Toto číslo se podle platformy může zdát malé, představuje však prý „důrazné varování“ ve světě mobilní bezpečnosti. Pokud se chcete i vy ujistit, že váš androidový telefon tento nebezpečný spyware neinfikoval, zmíněnou aplikaci si můžete za 27 Kč koupit zde.