Zavřít reklamu

Google se v současnosti potýká nejen s právními problémy v USA, jelikož tamní ministerstvo spravedlnosti požaduje, aby prodal svůj webový prohlížeč Chrome, nyní se ocitl také pod tlakem Evropské unie. Její nařízení DMA neboli Akt o digitálních trzích donutil amerického giganta změnit to, jak bude jeho vyhledávač zobrazovat výsledky v členských zemích.

Tento proces začal, když někteří poskytovatelé internetových služeb vznesli stížnosti na sníženou návštěvnost kvůli tomu, jak Google zpracovával výsledky vyhledávání. Konkrétně obchody, hotely, letecké společnosti a další weby měly zaznamenat zhruba 30procentní snížení provozu. Podle nich k tomu došlo po nedávných úpravách vyhledávacích algoritmů Googlu.

Právní zástupce Googlu Oliver Bethel nazval navrhované změny „obtížnými kompromisy“ a uvedl, že americký obr je realizoval „velmi neochotně“. Dodal, že nové změny nebudou přínosem pro evropské spotřebitele ani podniky. Jednou z navrhovaných revizí je umožnění webům zobrazovat ceny a obrázky. Další změna způsobí, že vlastní služby Googlu nebudou pro uživatele vizuálně přitažlivější. Německé, belgické a estonské výsledky vyhledávání také nebudou ukazovat místa hledaných podniků na mapě.

Tyto změny se setkaly s kritikou z mnoha stran. Někteří tvrdí, že změny nevyřeší to, že Google ve vyhledávání „nadržuje“ svým službám. Jiní pak říkají, že odstranění mapy ztíží menším podnikům upoutat pozornost spotřebitele. EU byla v poslední době trnem v oku řadě dalších technologických gigantů. Své by o tom mohl vyprávět Apple, který byl kvůli DMA nucen alespoň částečně otevřít svůj uzavřený a pečlivě střežený ekosystém (konkrétně umožnil NFC platby třetích stran a alternativní obchody s aplikacemi).

Dnes nejčtenější

.