Následující řádky nejsou příliš hezkým čtením. Samsung je sice jednou z největších technologických společností na světě, v poslední době však zpomalil tempo inovací, za což se při příležitosti zveřejnění odhadů svých příjmů za třetí kvartál letošního roku i nečekaně omluvil. To, že korejský obr momentálně neprožívá nejlepší časy, nyní potvrdili i jeho bývalí a současní zaměstnanci.
Jak informoval web Business Korea, v říjnu nahrál youtuber jménem Damnangyi na svůj kanál video s názvem „Krize a řešení pro Samsung z pohledu bývalých a současných zaměstnanců“. Video, které se od té doby stalo virálním, obsahuje poznatky z písemných rozhovorů s více než třiceti bývalými a současnými zaměstnanci společnosti Samsung Electronics, tedy nejvýznamnější divize Samsungu, kteří se jednomyslně shodli na tom, že společnost je v současné době v krizi.
Youtuber, který ve společnosti Samsung Electronics pracoval do března roku 2022 a nyní je inženýrem v americké čipové firmě Qualcomm, provedl rozhovory, aby získal názory na aktuální stav společnosti. Respondenti, čítající 24 současných a 7 bývalých zaměstnanců, uváděli jako primární krizové faktory stagnaci technologických inovací, klesající konkurenceschopnost na trhu polovodičů a vnitřní organizační záležitosti.
71 % dotázaných uvedlo, že rychlost technologických inovací Samsungu je „pomalá“, zatímco 13 % ji označilo za „velmi pomalou“ a dalších 13 % uvedlo, že je „podobná“ ve srovnání s konkurencí. Vesměs všichni respondenti pak označili za hlavní důvody technologické stagnace zaměření na krátkodobé cíle a upřednostňování „okázalosti“ před hmatatelnými vylepšeními. Samsung se slovy jednoho z respondentů zaměřuje na „jednoleté krátkodobé cíle a nevidí celkový obraz“.
Problémem má také být interní komunikace zaměstnanců s nadřízenými. „Postoj společnosti k zaměstnancům je chybný,“ uvedl jeden z respondentů. Další pak řekl, že „morálka zaměstnanců je snížená kvůli tomu, že pohrdají svými nadřízenými“. Jednou z cest k překonání současné krize je podle respondentů revize systému odměňování. „Pokud někdo postrádá schopnost nebo ochotu pracovat, měl by dostat nižší ohodnocení, aby se ušetřily náklady na pracovní sílu,“ uvedl jeden z nich. Kromě toho dotázaní navrhovali jasné zadání úkolů pro vedoucí pracovníky, příležitosti pro akademický výzkum a střednědobé až dlouhodobé plány pro management.
Jestli se Samsung těmito radami bude řídit, ukáže až čas, pravdou však je, že v poslední době skutečně neinovoval tak výrazně, jak bychom od něj očekávali. Vidět je to například u skládacích smartphonů, které jako by ustrnuly ve vývoji, zatímco konkurence své skládačky rozvíjí, zejména směrem k menší tloušťce a hmotnosti. Potvrzením tohoto může být i speciální edice Galaxy Z Foldu6. Ta se ale dostala jen na vybrané trhy. K tomu dodejme čekání na One UI 7 a přílišná snaha podobat se ve všem Applu – vlastně i ve funkčních možnostech a podobě mobilní nadstavby.
Říkám to už skoro dva roky že Samsung nestojí za nic a od S23 ultra není žádné zásadní vylepšení. Snaží se recyklovat se stejnými komponenty, jen jiným procesorem, pomalým nabíjením, stejnými foťáky, ale za stále vyšší ceny. Až přijde 1″ foťák, lepší a větší snímače se stávajícími ohniskovými vzdálenostmi z S23 ultra, ale s více mpx, a rychlejší nabíjení, tak ty větší peníze alespoň za to budou stát.