Zavřít reklamu

Googlu, jak známo, není cizí placení tučných pokut. Jen za poslední desetiletí americký technologický a internetový gigant nahromadil celosvětově pokuty ve výši 14 miliard dolarů (asi 328 mld. Kč). Toto číslo však zcela bledne v porovnání s částkou, kterou po něm chtějí zaplatit ruské úřady.

Jak informoval ruský zpravodajský web RBC, nezaplacené pokuty Googlu se v zemi vyšplhaly na těžko představitelné 2 kvintiliardy rublů. Představit si takové číslo je opravdu velmi obtížné, protože jedna kvintiliarda obsahuje 33 nul. Jen pro srovnání: dosud nejvyšší pokuta udělená Googlu činila 4,34 miliardy eur (zhruba 110,1 mld. Kč), kterou Evropská unie v roce 2018 uložila za porušení antimonopolních pravidel souvisejících se systémem Android.

Ruská pokuta není za porušení antimonopolních pravidel nebo ochrany osobních údajů, ale za odmítnutí Googlu vyhovět ruským soudním příkazům k obnovení YouTube účtů prokremelských a státních médií. Tyto kanály, včetně Tsargrad TV a RIA FAN, zablokovalo YouTube v roce 2020 pro „porušení sankční legislativy a obchodních pravidel“, protože jejich provozovatelé jsou od roku 2014 na sankčním seznamu americké vlády.

Moskevský soud Googlu nařídil, aby účty obnovil, a uložil postupně se zvyšující pokutu za nedodržení příkazu. Situace dále eskalovala po ruské invazi na Ukrajinu v únoru roku 2022, kdy Google zablokoval YouTube účty několika dalších ruských státních médií, včetně Sputniku, NTV, Russia 24, RT (Russia Today) a dalších, kvůli jejich podpoře válce. To vyvolalo vlnu žalob od celkem 17 ruských televizních kanálů, včetně Prvního kanálu, Zvezdy a dalších.

I když mateřská společnost Googlu, konglomerát Alphabet, se může pochlubit tržní kapitalizací kolem 2 bilionů dolarů, ve srovnání s ruskou pokutou je to pouhá kapka v moři. Je nicméně třeba poznamenat, že Google tuto pokutu velmi pravděpodobně nikdy nezaplatí – jeho ruská dceřiná společnost vyhlásila v roce 2022 bankrot a americký obr proaktivně podal žaloby u amerických a britských soudů na vlastníky ruských televizních kanálů s cílem dosáhnout rozsudku, který by jim zabránil podnikat právní kroky mimo Rusko.

Dnes nejčtenější

.