S novou verzí Androidu, která právě v těchto dnech a týdnech míří mezi uživatele, si řada lidí opět klade otázku, zda má skutečně svůj telefon aktualizovat na nejnovější verzi operačního systému od Goooglu. Někteří možná aktualizaci nebudou věnovat pozornost a zůstanou u staré verze, to je ale chyba.
Aktualizace softwaru může být v mnohých ohledech problematická. Zatímco u některých telefonů probíhá prakticky bez povšimnutí, u jiných vám může nějakou dobu bránit v používání. Právě to je často důvodem, proč někteří uživatelé raději aktualizaci zanedbávají. Za to ale mohou zaplatit nepříjemnou daň. Tak či onak, existují tři skvělé důvody, proč byste měli kliknout na tlačítko pro stažení a instalaci aktualizace, která na vás čeká: bezpečnost, funkčnost a kompatibilita.
Bezpečnost
Software ve vašem telefonu je plný chyb a potenciálních bezpečnostních zranitelností, bez ohledu na značku nebo operační systém. Veškerý software je takový a vždy bude. Většina těchto problémů se nikdy nedostane na povrch a nikdo si neuvědomí, že tam jsou. Pokud se řídíte základními zásadami bezpečnosti, klesá sice pravděpodobnost, že váš telefon bude nakažen malwarem, aktualizace vám v tom ale může výrazně pomoci.
Funkčnost
Každá hlavní aktualizace verze softwaru vašeho telefonu přichází s novými funkcemi a pokud ji nepřijmete, nebudete je moci používat. Samozřejmě, ne všechny nové funkce pro vás musí být nutně atraktivní, ale spolu s aktualizací softwaru dochází často také k vylepšení stávajících funkcí. Aktualizace téměř vždy opravují chyby a závady ve vašem telefonu, dokonce i ty, které by vám mohly znepříjemnit jeho používání.
Kompatibilita
Jak systém Android, tak iOS vážou funkce aplikací třetích stran na verzi operačního systému, kterou používáte, a proto je přijetí aktualizace důležitější, než si možná uvědomujete. V případě operačního systému Android zavádí každá verze platformy novou sadu rozhraní API (Application Programming Interface), díky nimž mohou aplikace pracovat s operačním systémem a hardwarem telefonu. Většina těchto rozhraní API se od verze k verzi nemění, ale často se setkáváme s novými rozhraními a změnami, kvůli kterým jsou předchozí verze zastaralé. Společnost Google obvykle odvádí dobrou práci při udržování zpětné kompatibility, takže se věci hned tak nepokazí, ale někdy tomu tak není. Nepřijetí aktualizace může způsobit, že vaše stávající aplikace přestanou fungovat, že nebudete moci aktualizovat samotné aplikace nebo že nebudete moci nainstalovat novou aplikaci.
Nejlépe tedy uděláte, když aktualizaci softwaru přijmete, jakmile bude pro váš telefon dostupná.
Nic se nestane když nebudu. Půl roku bez updatu a vše šlapalo a žádná hrozba se nedostavila. Jen keci nic víc.