S Galaxy AI, Google Gemini a Apple Intelligence společnosti experimentují s různými koncepty, aby vylepšily AI v našich chytrých telefonech. Představte si ale chytrý telefon, který předvídá vaše potřeby a podle nich upravuje svá nastavení tak, aby odpovídala vašim preferencím, aniž byste vy hnuli prstem. To je vize, kterou možná přinese právě Samsung.
Je to jistě ambiciózní plán, takto hluboko integrovat umělou inteligenci do svých smartphonů a potenciálně tím nahradit tradiční nabídku Nastavení. I když tento radikální posun slibuje poskytnutí personalizovaného uživatelského zážitku, vyvolává také otázky týkající se uživatelské kontroly, soukromí a jisté nepředvídatelnosti, což se nemusí každému líbit.
Nastavení je problém
Asi nám dáte za pravdu, když řekneme, že je Nastavení Samsungu poněkud přeplněné a dost nepřehledné v tom, kolik možností a kolik dalších skrytých nastavení nabízí. Procházení nabídkami je navíc skutečně únavné, i když můžete namítat, že je tu vyhledávání. Zde však může Galaxy AI pomoci, když mu jednoduše řeknete: „Nainstaluj aktualizace, sniž jas na …, nastav vyzvánění na max atd.“ Ano, byla by to jistá forma asistenta, která by Nastavení do jisté míry nahradila.
Umělá inteligence by ale také mohla upřednostňovat vámi často používané možnosti pro dynamické přeuspořádání nabídky Nastavení, takže by je přenesla na začátek seznamu. Samsung ostatně už podobnou funkci integroval do svého operačního systému Tizen OS na svých chytrých televizorech (který se mimochodem aktuálně přejmenován na One UI). Tento systém přináší běžně používaná nastavení do popředí, takže uživatelé mohou okamžitě upravit to, co upravují nejčastěji.
Proaktivní návrhy
AI by se také mohla naučit uživatelské preference a automaticky upravit nastavení na základě kontextu, jako je poloha, denní doba nebo aktivita. Galaxy AI by automaticky generovalo personalizované rutiny a režimy, což by vám také šetřilo procházení mnoha menu a nastavení při tvorbě rutin vlastních.
Může také zobrazovat návrhy na základě vašich aktivit. Pokud například hodně používáte aplikaci Fotoaparát, Galaxy AI by vám navrhlo přiřazení spuštění aplikace Fotoaparát k akci dvojitého stisknutí tlačítka zapnutí. A pokud se váš telefon pod tlakem neustálého používání zpomalí, AI to bude vědět a mohla by vám navrhnout možnost jeho restartu. Možnosti jsou vlastně nekonečné a je pravda, že je do jisté míry napovídá i Siri v rámci Apple Intelligence, která má mít povědomí o tom, co se na displeji vašeho iPhonu vlastně děje.
Jsou zde i obavy
Pokud Samsung Nastavení zruší, zmate mnoho základních uživatelů, kteří si nemusí vědět rady. Kromě toho je pravda, že vizuální nabídky, i když v nepřehledném menu, poskytují poměrně jednoznačnou informaci, byť jen o tom, zda je něco zapnuto nebo vypnuto. A pak je zde ten fakt, co dělat, pokud AI špatně pochopí váš záměr. Je zde tím pádem i značný prostor pro frustraci.
I když mají být návrhy založené na AI užitečné, mohou být stejně tak na obtíž. Představte si, že neustále dostáváte návrhy nastavení, která nikdy nepoužíváte, nebo upozornění, která nejsou relevantní pro váš aktuální kontext. A konečně, pokud Galaxy AI změní strukturu menu, může to vést ke zmatku v tom, že nenajdeme to, co hledáme tam, kde jsme zvyklí, že to běžně je.
Navíc, i když bude ke zpracování docházet jen na zařízení, AI stále potřebuje přístup k potenciálně citlivým datům, aby se mohla učit a předpovídat. To může zahrnovat uživatelské interakce, využití aplikací, polohu a data ze senzorů. A chceme to?
Zdá se, že je času ještě dost
Pokud se Samsung touto cestou skutečně vydá, musí najít rovnováhu mezi pomocí od AI a zvykem uživatelů. Jako logické se nabízí jít na to pomalu. Nejdříve vše nechat, jak je, a jen skrze AI mírně pomáhat. Následně přidávat na možnostech a až poté dát uživateli jednoduchou volbu v tom, jestli chce Nastavení skutečně skrýt, protože si vystačí s Galaxy AI.
Jenže pokud budeme mít pořád na výběr, pravděpodobně se zažitých stereotypů nikdy nezbavíme. Jestli ale někdo v Samsungu bouchne do stolu a řekne, že teď je ten den, kdy se v One UI zbavíme Nastavení, nemusí to být ku prospěchu všech. Je nicméně pravda, že nikdo nevíme, co bude za 5 let a kde AI za pět let bude. Třeba nám to za tu dobu už přijde jako jediné logické vyústění toho, co zažíváme nyní, tedy rozkvět AI.
S tímhle bych rozhodně nesouhlasil, aby mě nějaká AI nabízela jestli chci to nebo tamto. Víme jak mají tyhle firmy poslední dobou problém s ruznýma softwarovýma aktualizacema a nemají to že tak zmáknuté. To by nám mohla AI nějakýma chybama v aktualizacích nabízet úplné nesmysly. To bych pak bral spíš, jak spam a v tom guláši bych vlastně nenašel to co chci přesně najít. A že by věděla o nás AI co vše děláme na telefonu, jako u Apple intelligence né díky. AI není o soukromí. To že firmy, jako Apple třeba navykládají, že je to jenom na našem zařízení nebo u nich někde nevím kde neznamená, že to tak je. Jako sorry, ale s AI by měli podle mě brzdit. Zase bych neletěl mílovýma krokama za každou cenu.