Zavřít reklamu

Mobilní telefony zůstávají hlavním cílem kybernetických hrozeb, když v období od poloviny loňského do poloviny letošního roku zaznamenaly o 111 % více spywarových útoků. Ve svém novém blogovém příspěvku to uvedla cloudová bezpečnostní společnost Zscaler.

Společnost Zscaler ve svém blogovém příspěvku uvedla, že její experti v období od června 2023 do května 2024 zaregistrovali o 111 % více spywarových a o 29 % více malwarových útoků. Většina z nich prý dokáže obejít vícefaktorové ověření. K velkému nárůstu útoků mělo také meziročně dojít u zařízení internetu věcí (IoT), a to o 45 %.

Nejvíce mobilních útoků – 28 % – zažila Indie, následovaná USA, Kanadou, Jihoafrickou republikou a Nizozemskem. Pokud jde o útoky na zařízení IoT, těch si nejvíce „užili“ v USA (81 %) a dále pak v Singapuru, Velké Británii, Německu a Kanadě.

Za zmínku také stojí, že společnost v předmětném období objevila více než 200 falešných aplikací v Obchodě Play, z nichž velká část byla nakažena malwarem Anatsa. Jedná se o známý androidový bankovní malware, který se „rád“ schovává v aplikacích pro čtení PDF souborů a snímání QR kódů. Tento nebezpečný škodlivý kód již napadl 650 finančních institucí po celém světě.

Dává smysl, že hlavním cílem kybernetických hrozeb jsou právě mobilní zařízení. Pomocí nich se totiž k internetu připojuje 96,5 % lidí, přičemž generují téměř 60 % internetového provozu.

Dnes nejčtenější

.