Zavřít reklamu

iPhony patří mezi nejprodávanější smartphony vůbec. Základní 6,1“ model je pak velice populární proto, protože je vždy z nové řady jednoduše nejdostupnější, tedy alespoň s ohledem na to, jak je stanovena jeho pořizovací cena. Jaké to ale je pro dlouholetého uživatele Androidu používat iPhone 16? 

Co se vytýká základním iPhonům nejvíce? Jsou to především dvě věci: displej a absence teleobjektivu. O výkonu nemůže být řeč, i když základní modely oproti těm Pro postrádají trochu toho výkonu, oproti Android konkurenci mají navrch, nebo jsou na tom alespoň stejně, takže tady není o čem. Rozměry jsou pak úhel pohledu, protože pokud chcete větší iPhone, je přece k dispozici.

Displej vadí 

Displej je prostě průšvih. Tady není omluvy. 60 Hz obnovovací frekvence je na rok 2024 prostě málo nehledě na to, že to umí i konkurence za cenu kolem 5 000 Kč. Jistě, žere víc baterie, ale proto ji mají také větší, aby zařízení utáhlo celý den. Pokud iPhone 16 nesnese srovnání s tak levnou konkurencí ohledně ostatních parametrů, tak jej prostě minimálně v plynulosti rozhraní překonává – tedy pokud se na ní zrovna něco neseká samozřejmě.

Apple nemusí dávat iPhonům hned plně adaptivní displej od 1 do 120 Hz. Ono by úplně stačilo, jak to mají vyšší Galaxy A nebo teď Galaxy S24 FE. Ty se umí přepínat alespoň mezi 60 a 120 Hz. To, že by tedy neměly Always On, bychom pořád dokázali akceptovat. Ono vůbec nejde o hry, které tedy nepoběží ve 120 snímcích za sekundu ale jen v 60, ono jde především právě o ten zážitek z celkového používání zařízení. Velká škoda a velké mínus pro iPhone 16.

Teleobjektiv nevadí 

Za stejnou, tedy nyní už i nižší, cenu iPhonu 16 můžete mít Galaxy S24, tedy nejmenší vlajku Samsungu, která má 3x teleobjektiv (pak je zde samozřejmě ještě Galaxy S24 FE). Ve finále to ale taková výhra není. iPhone 16 má 48MPx fotoaparát, který umí standardně pořizovat i 24MPx fotografie a který nabídne 2x „optické“ přiblížení. Jde na to sice softwarově, ale kvalita tím nedegraduje.

Apple foťáky umí, tedy alespoň ty hlavní, protože ten ultraširokoúhlý je i přes své vylepšení pořád bída. Pojme sice více světla a konečně se také naučil makro, ale kraje fotografie maže stejně, jako předtím. Ono ostatně nijak nenadchnul ani ten v modelech 16 Pro. 

Tlačítko Ovládání fotoaparátu je od spodní strany iPhonu pořád hodně daleko (podobně jako u iPhonu 16 Pro Max), proto se ovládá na pytel. Zatím nebaví a pochybuji, že začne. Snad se všichni ti, kteří jej budou kopírovat, poučí a dají mu ideální polohu, jinak je to jen tupý a zbytečný směr, kterým se dál ubírat. Ještě je tu nové tlačítko Akce, které loni nebylo. Nahradilo přepínač hlasitosti a jo, je fajn. Rychle můžete spustit vybranou funkci nebo aplikaci, aniž byste ji kdekoli hledali.

Je to fajn, nic víc, nic míň 

Zpracování zařízení je na té nejvyšší úrovni, hliník je skvělý, skleněná záda s MagSafe také. Barvy vypadají opravdu parádně a na živo ještě lépe. Dynamic Island už je tak trochu klasika, k té není třeba co dodávat. Uživateli Androidu tak bude pořád vadit, protože ten je zvyklý na jednoduché průstřely. Na druhou stranu Face ID funguje opravdu kouzelně.

iOS 18 dává zařízení šmrnc, protože to konečně vypadá jinak a jde jej více přizpůsobit – s ohledem na plochu i Ovládací centrum. Fotky jsou trochu zmatečné, stačí si je ale také přizpůsobit podle sebe a je to otázka chvilky, než si je ochočíte. Baterie není žádný zázrak, ale den dá bez problémů.

Otázka za 23 990 Kč: Má smysl přecházet z Androidu na iPhone 16? Samozřejmě zde záleží, z jakého Androidu. Pokud vlastníte nějaký top model, nedává mi to moc smysl. iPhone 16 vám totiž nedá nic navíc, spíše ubere. Je to fajn zařízení, které skvěle vypadá, má parádní výkon, nemá žádnou umělou inteligenci a kdo ví, kdy u nás mít bude, a kterému k dokonalosti chybí poměrně hodně. Z mého pohledu zažijete více srandy s Galaxy S24.

Dnes nejčtenější

.