Samsung má za sebou představení Galaxy Watch Ultra, tedy svých nejvyspělejších chytrých hodinek. V pondělí to čeká Apple v podání Apple Watch Ultra 3. Mezi těmito dvěma značkami pak Garmin představil své Fenix 8, tedy ikonickou a velice populární řadu. Jenže nečekali jsme přece jen něco víc?
AMOLED ano, ale bez soláru
Znělo to jako pohádka, a nakonec to pohádka také byla. Garmin sice dal řadě variantu s AMOLED displejem, což vlastně prozradil už o rok a půl dříve s novými Epixy, jenže ta není kombinována se solárem. Bylo to velké očekávání a doufání, kdyby se to skutečně povedlo a nové Fenixy měly AMOLED s přítomností solárního nabíjení. Nakonec máme smůlu a solar je přítomen jen u MIP displeje.
Výdrž vlastně není tak zázračná
Čím větší hodinky, tím větší baterie a tedy i jejich výdrž. A je to v pořádku. Jenže pokud chce sličná dámská ručka 43mm Fenixy 8 s AMOLED displejem a chce si na nich zapnout Always On, jako že logicky chce, výdrž tragicky padá. Bohužel to jen na 4 dny, kdy už Galaxy Watch5 Pro zvládly 3, a to s plnohodnotným systémem. Při zapnuté GPS, tedy při aktivitě, dají pak jen 22 hodin.
Ony vlastně nejsou tak chytré
Když jsme nakousli ty Galaxy Watch, a platí to i o Apple Watch, tak ty mají plnohodnotné systémy se skutečně obsáhlým katalogem i poměrně náročných a graficky vypiplaných aplikací. Pokud jste mezi Garmin hodinkami nováčky, máte zde obchod Connect IQ, ale počítejte s tím, že tady není prostor pro takové „hračičkování“, jako u watchOS a Wear OS. Systém Garminu sice roste, ale pořád je hodně strohý. V této oblasti jsme se sice dočkali nových ciferníků, ty jsou ale ještě v grafické podobě těch u Galaxy Watch nebo Apple Watch na hony vzdálené.
Telefonování ano, e-SIM ne
S Galaxy Watch i Apple Watch si už zavoláte, aniž byste u sebe měli spárovaný smartphone. Operátor v nich umí naklonovat SIM, takže se hodinky vlastně chovají jako samostatný telefon. Jenže Garmin Fenix 8 nemají e-SIM, takže pro telefonování pořád musíte být v dosahu svého telefonu, tedy typicky na 10 metrů, kam dosáhne Bluetooth.
Hlasové ovládání pro našince na půli cesty
Nové Garmin Fenix 8 můžete ovládat hlasem a dávat jim příkazy, které se poté pokusí zpracovat. Jenže čeština chybí a pravděpodobně dlouho ještě bude. Navíc je zde úzká návaznost na asistenta v telefonu, tedy Apple Siri nebo Google Asistenta, kteří česky také neumí. I když to tedy zní hezky, je třeba s tímto omezením počítat, a tedy jej v mnoha použití také ignorovat.
Cena vyšponovaná do nebes
Garminy jsou drahé, bylo tomu tak vždy i u osekanějších modelů, které obvykle nesnesou cenové srovnání s konkurencí, třeba právě s tou od Samsungu nebo Applu. Letos se ale opět zdražovalo a největší, tedy nejžádanější, varianta stojí už 29 990 Kč. Za tu cenu si koupíte i nejvybavenější Samsung smartphone nebo iPhone 15 Pro (a pravděpodobně po představení i iPhone 16 Pro). Apple platí za hodně drahou společnost, ale i její Apple Watch Ultra 2 jsou o poznání levnější, než jen 43mm verze Garmin Fenix 8 (stojí 22 990 Kč). Jediná výhoda je zde v tom, že Garmin nové Fenixy nepředstavuje rok co rok, takže při jejich koupi máte jistou záruku toho, že do roka a do dne nezastarají jako jiná řešení světových výrobců.
Pořád to jsou skvělé hodinky
Garmin Fenix 8 jsou pořád skvělé hodinky. V oblasti fitness a monitorování aktivit a zdravotních funkcí stále patří mezi špičku. Jsou také zajímavou alternativou ke všem klonům Apple Watch, protože pořád jdou svou vlastní originální cestou a zbytečně se někde neinspirují (oranžovou přinesl Garmin dávno před Applem a Samsungem). Je tedy jistě vhodné předchozí body znát, pokud ale pro vás nejsou překážkou, budou vám nové Fenixy skutečně dobrým pomocníkem. Pořád totiž ještě nabízejí kupu funkcí a možností, které od nich společnosti Apple a Samsung neokopírovaly (např. svítilnu a indukční tlačítka).
Už se mi to párkrát zdálo a po přečtení tohoto článku je mi to jasné..Autor tohoto článku a mnohých jiných zde je zamindrákovaný applista co nemůže překousnout skutečnost ze tady jsou hodinky které jsou mnohem lepší než Apple Watch .
Není to jen tento článek, je jich více a každý normální čtenář bez mindráku to snadno mezi řádky vyčte. . Mažu raději tento web, ztráta času..
Lepší? V čem? Já se Fénixů zbavil, naprosto hloupé hodinky co neumí ani základní smart věci (diktování zpráv, LTE apod …). I jejich displeje proti konkurenci tragédie, OLEDy s třetinovým podsvícením. Materiály rovněž proti konkurenci tragédie, obyčejnej a ošklivej pouťovej plasťáček namísto celokovového těla (titan, ocel …). Tak nějak stále nemohu přijít na to, v čem jsou lepší. Výdrž? Ano, ale daň za funkce. Stejně tak vydrží i ostatní polochxtrá zařízení Zepp, Amazfit, Huawei … která ve své podstatě ale také absolutně nic neumí.
Co by za to applisti dali, kdyby mohli dobijet své hodinky 1-2 do mesice..
Nevadí, tak je dobíjeme 15-20 😂
AW jsou kancelářské hodinky, které toho tolik nezvladnou a potrebuji zdroj energie stále nablízku, jinak nefungují..Software Garmin je o pár levelu jinde, pro lidi co to se sportem myslí vážně.
Že si ale applisti pripadaji jako supersportovci a ve snech behaji po pousti a lezou po skalach..tak jako v té reklame na AW, je vec jiná..
Já to se sportem myslím vážně, proto mám nespočet skvělých aplikací pro hodinky. Protože nativní aplikace jsou fakt jen pouhý základ. A jelikož týdně sportuji jen cca. 20h, tak furt raději budu mít hodinky, které celou zbývající dobu mohu využívat ke stovkám dalších funkcí. Nehledě na to, že Garmin opravdu nevyužívají sportovci, však se v Garmin Connect stačí podívat na statistiky! Jen pouhé 1% uživatelů je aktivních, zbylých 99% je dost podprůměr. To co dle statistik tam lidi nachodí, najezdí na kole nebo třeba naběhají, tak to u 99% uživatelů absolutně neodpovídá na aktivní lidi. Ono totiž Garmin je zcela evidentně pro naprosto líné lidi. Tedy pro lidi, kteří jsou natolik líní, že mají problém dát do zařízení i nabít. ůžeš to zpochybňovat jak chceš, ale na ty statistiky se může podívat naprosto každý 🤣
@Dasault
Ty jsi slusnej komik.
1) aw a f8 nespadaji do stejne kategorie (by bylo dobre aby si ucedomil i autor clanku.2)
2) kazdej neni kancelarska krysa, takze nemuze v kanclu nabijet. ( protoze prekvapive chci spankove statistiky)
3) GPS i HR jsou o kus presnejsi nez u aw ( prekvapive, kdyz to spada do jine kategori)
4) support aktivit je u f8 uplne nekde jinde nez ukoholiv siroko daleko ( a to se bavime i o ostatnich spoetesterech jako je Polar, Sunto atp)
5) support. Vydavani fw pro starsi modely by se i samotnej Aple mohl ucit
6) variabilita modelu. Aw jich maj koli k 3?
A takhle bycj klidne mihl pokracovat , napriklad metrik zruky k behu atd…
Takze by bylo fajn si poposednou a podivat se na to z normalniho pohledu. Aw jsou smartwatch a porovnavam vuci samsungu xiaomi honoru…. Ale f8 jsou sportester a porovnavam proti sportesterum, Polar,Sunto atp.
Jasne je tam presah mezi sebou, ale rozhodne to neni to same. F8 tim ze maji xled a mip loupou cast klientely aw kdy proste vydrz je parodide na vydrz. Neb apple pocita na minuty garmin na dny… Navic funkce potapeni, jasnej utok na aw, lwpw receno konecne alternativa pro hoby potapeni…
LivingLegend:
Tak si uvedeme věci na pravou míru:
1) Nespadají. Narozdíl od Garminu, jsou Apple Watch skutečně plnohodnotné chytré hodinky. Takže to co na Garminu nejde, tak na Apple Watch jde. A argumentace lepším monitoringem sportu je totálně lichá, protože právě na AW si mohu nainstalovat desítky renomovaných a skvělých aplikací různých třetích stran, kdežto na Garminu jsem omezen pouze Garminem.
2) Ano, jsem kancelářská krysa. Přesto jsem v kanclu nikdy nenabíjel. Každý den mám cca. 2h aktivity s GPS k tomu hodinky po celý den využívám i k psaní zpráv a různým věcem a Apple Watch Ultra mi vydrží dva dny, včetěn monitoringu spánku. Takže stačí nabít obden při večerní hygieně. Díky rychlonabíjení jsou z 0% do 100% dobité za 60 min. Takže v pohodě během večerní hygieny se mi dobijí.
3) GPS, HR i oxymetr rozhodně nejsou přesnější u Garminu. Dokazují to spousty testů od renomovaných testerů / sportovců, viz. třeba DCRainMaker jako jeden z předních sportovců a recenzentů, který se tímto zabývá. Nehledě na to, že senzory Apple Watch Ultra 3 / Series 10 mají být zase o kus dál a to se pak ten skvělý Garmin může už úplně jít klouzat.
4) Jinde je akorát Garmin Connect a to jen proto, že nabízí i www verzi. Jinak ani náhodou. AW díky tomu že to jsou chytré hodinky, tak si tam můžeš nainstalovat a používat aplikace od desítek dalších firem. Nejsi omezen pouze Garminem!
5) AW jsou jedny z nejdéle podporovaných zařízení. Aktuálně jsou předchozí modely podporovány po dobu 6 let. Garminy jsou podporovány obvykle 5 let. Opět lžeš, nebo opět zase nevíš a kecáš kraviny.
6) Ano, AW mají méně hodinek. Problém je, že u Garminu jsou v pohodě jen řady Fenix, Epix, Descent nebo Marq. Ostatní je těžkej a nepoužitelnej shitovej low-end.
A takhle bych mohl pokračovat. Garmin si funkčně nejen k Apple Watch, ale ani k hodinkám s WearOS ani nečuchne.
Funkce potápění je útok na AW? Joke? Podporu pro potápění do 40 m má Apple Watch Ultra od první generace, tedy bez měsíce o 3 roky déle než ten tvůj Garmin :-D. Dokonce na tom bylo stavěno i PR první generace.
Takže to zrekapitulujeme, absolutně nemáš přehled a absolutně nevíš, o čem píšeš 😀
Dasault? můžete prosím osvětlit co myslíte vaším „OLEDy s třetinovým podsvícením“?
OLED nemá žádné PODsvícení, svítí přímo jeho pixely. Je vidět, že tomu moc nerozumíte….
Prijde mi, ze jsi celkem mimo.
1) Garmin ma aktivity dosti vykucene, kde se primarne zameruje na metriky, ktere jsou k danemu sportu nejuzitecnejsi a tyto primarne zobrazuje, napr. silnicni cyklistika rychlost a tep, horska vyskove metry, sklon, atd. Jinak je samozrejme moznost si appky stahnout, i tretich stran, napr. na bedminton pouzivam aplikaci, kde si klikanim na zobrazene hriste pricitam body a krom zaznamu aktivity mam i skore board.
2) Vydrz je kapitola sama pro sebe. Nekomu staci 2 hodiny GPS denne, ale nekdo, kdo se zucastni maratonu, kde ani nezna trasu a potrebuje k tomu mit GPS, tak to jsou AW nebo Samsungy uplne k prdu. Ja jsem minuly tyden bezel ultra maraton B7. Fenix 7 standard, v patek rano jsem dobil, v patek 22 hod start, bezel jsem 23 hodin, celou dobu zaznam GPS, k tomu livetrack a v nedeli vecer jsem mel hodinky na 20%. Mesic zpet jsem jel maraton na MTB, 9 hodin GPS, tady uz byla i navigace a live tracking, a z hodinek to sezralo 40%. V zavode neni cas resit nesmysly typu dobijeni a jeste tahat powerbanku, kazdy gram se pocita… Ta vydrz je neco uzasneho a kdo to jednou pociti, tak zmeni nazor.
3) senzory jsou presne u vetsiny top produktu, tohle bych asi neresil.
4) Garmin ma na stahovani aplikaci Connect IQ a pak je jeste fajn Garmin Explorer, kde na topo mape staci kliknout na bod, dat navigovat a odeslat do hodinek, krasna a rychla navigace. Ty appky Garminu neznas, proto stekas na spatny strom.
5) Jak Garmin, tak AW maji dlouhou podporu, coz je super. Ten rok uz nerozhoduje, to uz pak spise hodinky moralne zestarnou. Je to uplne to same, jako kdyz Mercedes kdysi daval na auto 30 let zaruky na karoserii a to, ze nebude rezavet, ale kurna bude mit auto 30 let, byt je to teda Mergl…..
6) u Garminu je rada Forerunner, coz je rada pro bezce, je lehci nez high end ktery zminujes a pritom FR 955 a 965 maji ty same funkce jako Fenixy, vcetne topomap PRO. V tech radach se take uplne neorientujes.
Jinak kdo to se sportem mysli uplne vazne, tak opravdu Garmin. Nejake statistiky v connectu jsou mimo, pokud clovek ma priskrcene soukromi, tzn. vse pozamykane, tak se to myslim ani nezapocitava do tech globalnich statistik. Nicmene na ultramaratonech je to samy Garmin, obcas se tam ta zahlednou jina znacka (nejcasteji pak asi Suunto), ale zarizeni z opravdu chytrych hodinek tam nemel fakt nikdo. Jde to krasne videt i na Strave, kde 90% uzivatelu ma v profilu Garmin.
Jinak dodam, ze Garmin nosim na sport a v civilu v obdobi, kdy potrebuju trenovat na maratony. Jinak nosim klasicke mechanicke hodinky, ktere jsou stejnak nejstylovejsi na muzskem zapesti. Diktovani zprav, notifikace a konstelaci hvezd opravdu znat nepotrebuji, proto chytre watche nejsou pro mne.
Appel watch jsou stejne nejvic nabušeny hodinky. Naky garmin je tak 5let pozadu. Hlavne že se muzete potapet do 40m
Tak potápět se můžeš i s AWU, mají stejnou certifikaci. Jen už o 3 roky déle, než Garmin. Nesouhlasím s tím, že jsou 5 let pozadu. Už AW před 5 lety toho uměl násobně víc než Garmin.
Vážně Kos, vykašli se už na to psaní. Skutečně jsi všem jenom pro smích. Copak ti to ještě nedošlo ? Jediné co ti jde je mazání diskuzí, místo aby ses nad sebou zamyslel, pokud to vůbec dokážeš…
Nejste náhodou s R. Zavřel nějaký příbuzný? Jen, že máte podobný styl psaní h…..
Autore už se vykašli na to psaní, jak tady píše frajer- jediné co umíš tak mazat diskuze. Je to trapné nedá se to číst a je to jak ze základní školy, kdyby to někdo postoval.
Jde vidět, že autor je totální ignorant a absolutně neví o čem píše. Je taky zřejmé, že je silně zaujatej a tak navíc úmyslně píše nesmysly. Nejlepší by bylo kdyby raději nepsal nic a žil si spokojeně ve své tuposti.
Musim se priznat ze od prvnich radku jde citit silna zaujatost. Mozna chtel autor zaujmout tim, ze pro zmenu bude nekdo hodinky kritizovat a ne chvalit, coz by nebylo od veci, ale ta forma je skutecne nestastna. Mam Aw od serie 2, vcetne ultra a o garminech(fenix8) jsem toho nakoukal a nasledoval hodne. Vydrz je jedna vec, ale titan + safir uz tam davno je. Navic autor zapomina ze to maji byt chytre hodinky nikoliv mobil na zapesti. Jak by tam mohlo byt diktovani nebo jine funkce kdyz je apple nikomu nezpristupnuje? Sam se nejsem schopny rozhodnout jakou cestou se vydam, cekam na awu3.. ta cena u garminu je vysoka, to bezesporu, ale maji spoustu veci udelane jinak a nektere lepe. To ze toho neumi tolik je porad dano tim, s jakym os pracuji. S androidem toho nabidnou podobne jako aw. Mohl bych pokracovat dale a dale ale ma to byt prace autora psat o tech rozdilech. Za me je to spatny clanek a ukazuje na autorovu neznalost/zaujatost ktera neni na miste
Mam 6 let už AW a teď co mam 4 roky staré AW 6 tak uz odpoledne mi zhasnou baterie ko a když jsem běžel svůj první maraton na jaře měl jsem baterku 100% a na 35 km mi bouzel baterka došla a ani to můj maraton nezaznamenalo a už delší čas koukám u kolegu co umí garmin hodinky a musím říct ze na sport jsou opravdu jinde a teď co koukám Fénix 8 už i pěkné vypadají tak pro mě není o čem přemýšlet a s AW se loučím.
Překvapují mě ty útoky na autora ze strany Garmin sekty. V podstatě identický názor mám i já. Sám osobně jsem po několika Fénixech přešel na Apple Watch a s tím co autor napsal, tak naprosto souhlasím. Garminy jsou jen pouhý hloupý sporttester, který postrádá jakékoliv modernější funkce typu LTE apod. A že jsou Garminy lepší pro sport? To jsem si taky myslel, proto jsem je dlouho používal společně s Apple Watch. Ale ono se stačí podívat na net a nebo do aplikačního obchodu a člověk zjistí, že tam na sport má daleko lepší a vyspělejší aplikace, včetně daleko lepších možností přizpůsobení datových polí a nebo různých outdoor navigací, než má Garmin. A ty appky a možnosti co se týče sportu jsou pak o parník dále, než jsem měl u Fénixů. Jediná nevýhoda je v tom, že to člověk nemá všechno pohromadě v jedné aplikaci. Naopak ale získá o dost více sportovních funkcí a možností. Právě proto, že hodně sportuji, tak už bych Garmin nechtěl. Protože u Apple Watch jsem si našel daleko více sportovních aplikací a možností a kromě toho, ty hodinky po celý zbytek dne mohu používat ke všem dalším stovkám možností a funkcí, které mi Garmin ani ze setiny nenabídne. Nehledě na to, že na kolo nebo běh nemusím nosit mobil, protože LTE. Garmin je produkt pro absolutně nenáročné sportovce a nenáročné uživatele, kteří chtějí jedinné, výdrž na baterii na úkor tisíců dalších funkcí a možností. Stačí se podívat na světové traily a jiné ultra závody a kolik lidí tam má Apple Watch a kolik Garmin? Také dost vypovídající.
ano, na B7 to bylo viditelne, samy Garmin. A prave proto, ze to je sporttester, tak jej pouzivaji sportovci. Topo mapy PRO (daji se stahnout i neoficialni), navigace, live track, plna podpora se Strava, navigace apple tak max. ve meste, Garmin sleduje stav treninku, je schopen podat info o tom, jak zefektivnit trenink, pripravenost k treninku, stamina, atd. Aspon v dobe , kdy jsem si hodinky vybiral F7, tohle Apple rozhodne neumely a ke sportu byly tak nejak polovicate, proste chytre hodinky do mesta s rozsirenou moznosti na sportovani. Co neumi, dohani appkama tretich stran, ale ty nejsou tak vykucene, jako kdyz to je primo od vyrobce, ktery se tomu venuje, ma na to rozpocet, ma betatestery na vyzkouseni atd…
Je to tady furt to same, srovnavani chytrych hodinek se sportesterem. Jabka a hrusky. Lyze a snowboard. A obcas to okoreni nechapaji autor clanku nejakym vyblitkem, aby vyzdvihl mistni Samsung. Ty jsem btw kupoval 2 jako darek. Na prvnich reklamace po prvnim roce, na obou pak totalne mrtva baterie po cca dvou letech, 8 rano nabiti, stacilo je nechat na stole a ve 14 hod nouzovy rezim, ze je baterie slaba.
To je zajímavé, že znám na B7 sportovce s Apple Watch Ultra. A znám jich několik a i já sám s AWU B7 absolvoval (i když ne letos). Divné, když tam jsou všude jen Garminy. Že je na Apple Watch jen navigace do města? Ne, např. WorkOutDoors a další aplikace, které přinesou plnohodnotnou outdoor navigaci do hodinek, kde nastavení navigace ale i datových polí pro sport dalece převyšuje možnosti Garminů. Regenerace, body battery? Opět řešitelně pomocí mnoha 3rd app a naopak nejsi omezen na jednu jedinou možnost včetně jednoho možného “správného” výpočtu. Evidentně možnosti a širokou aplikační základnu AW absolutně neznáš. Ale každému co je mu po chuti.
Ano, je to jen do mesta. Mapa WOD je bez vrstevnic, nebo aspon nejaky rok zpet byla, ulice jsou bez nazvu a mapa vypada jak z nejake offline navigace 10 let zpet, kdy jeste data nebyly standardem a za profi navigace se platilo. Takhle si profi appku rozhodne nepředstavuji . Doporučuji si zkusit půjčit Garminy s topo pro mapama a podivat se, jak to vypada, kdyz to dela nekdo, kdo se navigacim jiz nekolit let venuje. Co je mi platna appka treti strany, ktera nedosahuje kvalit profi aplikaci. Tuna apek tretich stran je i na Garmin, skrze connect IQ, a samozrejme i tam je tuna balastu. Datova pole jsou na mych F7 plne programovatelna a osobne mam i nejaka pole stahnuta, takze to same jak AW. Co se tyce B7, zobrazil jsem si posledni Segment na Strave a ceknul zebricek top 10. Jasne, je to jen prvnich top 10 bezcu, ale 6x garmin, 3x suunto, 1x polar. Minimalne na spici AW moc pouzivane teda nejsou, byt samozrejme uznavam, ze vzorek 10 lidi je malo. Ale tteba se muzu zitra mrknou na jiny segment a kdo vi….
Mrkl jsem jeste na zeny v tom segmentu, 7x garmin, 3x suunto. Takze zadny AW.
Toto je nekonečný příběh. Uživatelé AW prostě nechápou, že 100 tisíc zbytečných funkcí je ti pro sport k ničemu. Že potřebuješ výdrž, přehledné metriky, funkční systém a to je tak všechno. Zbytek jsou debaty typu je lepší Buggati Veyron nebo Land Rover Defender? Jak na co. Do civilizace a na image je lepší Veyron. Na práci do terénu zase Defender. A podobná paralela je u Garminu a AW. Chceš prodlouženou ruku jabka? Jasná volba AW. Chceš sporttester s brutální výdrží a smysluplnými metrikami? Kup si Garmin.
Mě připadá že autor nepochopil že Garmin Fenix 8 je pořád v první řadě sportester a až poté chytré hodinky. Tak je jasné, že ten kdo chce chytré hodinky a iPhone tak pro něj budou lepší AW…l
Já teda v některých ohledech musím souhlasit s autorem. Nikdy jsem neměl hodinky od Garminu jako Smartwatch. Sportovní testery mám už od Polar 625x přes běžecký garminy až po Fenix 1, 3, ,6. V poslední době už nový Garminy vymýšlejí různý funkce, které 99,8% nevyužije, ale to mi moc ani nevadí. Co je podle mě horší je to, jak začali doslova dojít. Rozdíl mezi 7 a 8 generaci je dost omezená. Funkce hlasového ovládání mi doslova přijde zbytečná, volání omezené. Volání z hodinek o případnou pomoc bych u outdoor hodinek ocenil . To jsem sice vyřešil Garminem Inreach, ale ten nemám furt u sebe. To že se s hodinkama potápět je super pro mě jednoznačně bonus, který ovšem využijí tak 5 dní v roce. Celkově cena roste podstatně rychleji než skutečný mezigenerační funkční prinos.
*Doslova dojí lidi