Zavřít reklamu

Samsung má za sebou představení Galaxy Watch Ultra, tedy svých nejvyspělejších chytrých hodinek. V pondělí to čeká Apple v podání Apple Watch Ultra 3. Mezi těmito dvěma značkami pak Garmin představil své Fenix 8, tedy ikonickou a velice populární řadu. Jenže nečekali jsme přece jen něco víc? 

AMOLED ano, ale bez soláru 

Znělo to jako pohádka, a nakonec to pohádka také byla. Garmin sice dal řadě variantu s AMOLED displejem, což vlastně prozradil už o rok a půl dříve s novými Epixy, jenže ta není kombinována se solárem. Bylo to velké očekávání a doufání, kdyby se to skutečně povedlo a nové Fenixy měly AMOLED s přítomností solárního nabíjení. Nakonec máme smůlu a solar je přítomen jen u MIP displeje.

Výdrž vlastně není tak zázračná 

Čím větší hodinky, tím větší baterie a tedy i jejich výdrž. A je to v pořádku. Jenže pokud chce sličná dámská ručka 43mm Fenixy 8 s AMOLED displejem a chce si na nich zapnout Always On, jako že logicky chce, výdrž tragicky padá. Bohužel to jen na 4 dny, kdy už Galaxy Watch5 Pro zvládly 3, a to s plnohodnotným systémem. Při zapnuté GPS, tedy při aktivitě, dají pak jen 22 hodin.

Ony vlastně nejsou tak chytré 

Když jsme nakousli ty Galaxy Watch, a platí to i o Apple Watch, tak ty mají plnohodnotné systémy se skutečně obsáhlým katalogem i poměrně náročných a graficky vypiplaných aplikací. Pokud jste mezi Garmin hodinkami nováčky, máte zde obchod Connect IQ, ale počítejte s tím, že tady není prostor pro takové „hračičkování“, jako u watchOS a Wear OS. Systém Garminu sice roste, ale pořád je hodně strohý. V této oblasti jsme se sice dočkali nových ciferníků, ty jsou ale ještě v grafické podobě těch u Galaxy Watch nebo Apple Watch na hony vzdálené.

Telefonování ano, e-SIM ne 

S Galaxy Watch i Apple Watch si už zavoláte, aniž byste u sebe měli spárovaný smartphone. Operátor v nich umí naklonovat SIM, takže se hodinky vlastně chovají jako samostatný telefon. Jenže Garmin Fenix 8 nemají e-SIM, takže pro telefonování pořád musíte být v dosahu svého telefonu, tedy typicky na 10 metrů, kam dosáhne Bluetooth.

Hlasové ovládání pro našince na půli cesty 

Nové Garmin Fenix 8 můžete ovládat hlasem a dávat jim příkazy, které se poté pokusí zpracovat. Jenže čeština chybí a pravděpodobně dlouho ještě bude. Navíc je zde úzká návaznost na asistenta v telefonu, tedy Apple Siri nebo Google Asistenta, kteří česky také neumí. I když to tedy zní hezky, je třeba s tímto omezením počítat, a tedy jej v mnoha použití také ignorovat.

Cena vyšponovaná do nebes 

Garminy jsou drahé, bylo tomu tak vždy i u osekanějších modelů, které obvykle nesnesou cenové srovnání s konkurencí, třeba právě s tou od Samsungu nebo Applu. Letos se ale opět zdražovalo a největší, tedy nejžádanější, varianta stojí už 29 990 Kč. Za tu cenu si koupíte i nejvybavenější Samsung smartphone nebo iPhone 15 Pro (a pravděpodobně po představení i iPhone 16 Pro). Apple platí za hodně drahou společnost, ale i její Apple Watch Ultra 2 jsou o poznání levnější, než jen 43mm verze Garmin Fenix 8 (stojí 22 990 Kč). Jediná výhoda je zde v tom, že Garmin nové Fenixy nepředstavuje rok co rok, takže při jejich koupi máte jistou záruku toho, že do roka a do dne nezastarají jako jiná řešení světových výrobců.

Pořád to jsou skvělé hodinky 

Garmin Fenix 8 jsou pořád skvělé hodinky. V oblasti fitness a monitorování aktivit a zdravotních funkcí stále patří mezi špičku. Jsou také zajímavou alternativou ke všem klonům Apple Watch, protože pořád jdou svou vlastní originální cestou a zbytečně se někde neinspirují (oranžovou přinesl Garmin dávno před Applem a Samsungem). Je tedy jistě vhodné předchozí body znát, pokud ale pro vás nejsou překážkou, budou vám nové Fenixy skutečně dobrým pomocníkem. Pořád totiž ještě nabízejí kupu funkcí a možností, které od nich společnosti Apple a Samsung neokopírovaly (např. svítilnu a indukční tlačítka).

Garmin Fenix 8 koupíte zde

Dnes nejčtenější

.