Bylo to opravdu dlouhé čekání, ale Garmin Fenix 8 představení je konečně zde. To hlavní je, že jsme se dočkali tří velikostí s AMOLED displejem, dvou s MIP displejem se solárem a také telefonování a hlasového ovládání. Nechybí svítilna nebo safírové sklo.
Rozměry a displeje
Hodinky Garmin Fenix 8 přicházejí ve třech velikostech, které jsou součástí jejich pojmenování. Zbavili jsme se tedy označení Fenix 8X nebo Fenix 8S, nyní je to Garmin Fenix 8 – 43, 47 nebo 51 mm. Zde tedy první velká novinka – zvětšení pouzder. Tím společnost vlastně kopíruje už předchozí trend, který použila u modelů jako Venu 3 či Forerunner 965.
Máme zde ale dvě použité technologie displeje, což je ta druhá velká novinka. Konečně je tady dotykový AMOLED, který je přítomný ve všech velikostech, ale MIP zůstává. Ten je přítomen ve 47 a 51mm verzi a nechybí mu solární nabíjení. I když jsou zde tři velikostní verze, displej má jen dvě velikosti.
- 1,3“ displej: Fenix 8 – 43 mm, AMOLED; Fenix 8 – 47 mm, Solar
- 1,4“ displej: Fenix 8 – 47 a 51 mm, AMOLED; Fenix 8 – 51 mm, Solar
U AMOLED je rozlišení displeje 416 x 416 px pro 43 mm velikost a 454 x 454 px pro zbylé dvě. Verze s MIP nabízí rozlišení 260 x 260 px pro 47mm pouzdro a 280 x 280 px pro 51mm pouzdro. Levnější modely mají jen Gorilla Glass sklo, ty dražší samozřejmě stále odolné safírové. Jsou zde i dva typy lunet – ocelová a titanová.
Výdrže baterie
Použití AMOLED displeje s sebou neslo hodně otázek kolem výdrže hodinek. Všechny obavy můžete směle hodit za hlavu, protože Garmin u 51mm verze udává 29denní výdrž v režimu chytrých hodinek, Solár pak se stále zapnutým displejem vydrží až 48 dní (což je navýšení z aktuálních 37 dnů). Je tomu proto, že nový Solar má o 50 % výkonnější nabíjení. Společností udávané hodnoty pro jednotlivé modely jsou následující:
AMOLED 43 mm
- Režim chytré hodinky – až 10 dní / režim always on – až 4 dny
- Režim pouze GPS – až 28 hodin / režim always on – až 22 hodin
AMOLED 47 mm
- Režim chytré hodinky – až 16 dní / režim always on – až 7 dní
- Režim pouze GPS – až 47 hodin / režim always on – až 37 hodin
AMOLED 51 mm
- Režim chytré hodinky – až 29 dní / režim always on – až 13 dní
- Režim pouze GPS – až 47 hodin / režim always on – až 37 hodin
Solar 47 mm
- Režim chytré hodinky – až 21 dní / režim SOLAR – až 29 dní
- Režim pouze GPS – až 67 hodin / režim SOLAR – až 95 hodin
Solar 51 mm
- Režim chytré hodinky – až 29 dní / režim SOLAR – až 48 dní
- Režim pouze GPS – až 95 hodin / režim SOLAR – až 157 hodin
Funkce
Garmin Fenix 8 jsou certifikované pro potápění do 40 m, kdy jde skutečně o potápění, což je jiný údaj, než jen vodotěsnost do 100 m, kdy se jedná jen o povrchové plavání. Tlačítka jsou vodotěsná, stisknutí totiž detekují indukčně (známe z řady Descent). Hodinky mají možnost hlasového ovládání, kdy disponují i hlasovým reproduktorem, takže s nimi můžete přímo volat, jako tomu je už ve Venu 3. Nepodporují ale eSIM, takže potřebují propojený telefon.
Samozřejmostí je snímač srdečního tepu Gen 5 a integrovaná svítilna ve všech modelech. Nechybí vylepšené TopoActive Mapy, dynamické plánování tras, pokročilý silový trénink, nebo Garmin Share, tedy nový smysl sdílení míst, tras a cvičebních plánů. Těch funkcí, co hodinky umí, je samozřejmě opravdu dlouhý zástup a nemá smysl je všechny vyjmenovávat. Bohužel zůstává starý konektor pro nabíjení, který rád koroduje a opotřebovává se.
Garmin Fenix 8 cena
Odlehčená verze Garmin Fenix E, které chybí svítilna a vícepásmová GPS a je přítomen jen optický snímač 4. generace, stojí 19 990 Kč. Má 47mm pouzdro s AMOLED displejem a Gorilla Glass sklem. 43mm verze Garmin Fenix 8 začíná na 24 990 Kč, 47 mm na také na 24 990 Kč a 51 mm na 27 490 Kč. Jedná se o ceny s Gorilla Glass, za safír si připlatíte, stejně jako za titanovou lunetu nebo kožený řemen. Nejvyšší 51mm varianta s koženým řemenem stojí 32 490 Kč, stejně jako 47mm s titanovým náramkem.
Paradni nástupce top hodinek, i kdyz z F7 asi nema zatim cenu prechazet. Poznamka korodujiciho konektoru je smesna. Po aktivite, kdy jsem fest zpoceny hodinky opláchnu a za ta leta mi na garminech nic nezkorodovalo. A jednou za 14 přežiji nabijeni po kabelu, coz je furt lepsi nez bezdrátem nabijet co 2 dny, lepsim pripade.
Naopak opět to je jen tezitko na ruce co nic neumí. Oproti jiným chytrým hodinkám. A to nabíjení je směšné. Taky mi za dobu co mám konkurenci nic nezkorodovalo to je zase argument jak prase. Raději to za dva dny nabiju a umí to 100x víc věcí než garmin hloupé hodinky s displejem na který se fakt nedá koukat.
Tak ono je rozdil jestli clovek chce lifestyle hodinky do kanclu a nebo sporttrackery ktery jsou do drsnych podminek
A už některou z těch 100x víc věcí umí pořádně? Nebo jinak. Umí tak alespoň nějakou shodnou věc? Dokážou sledovat TF s přesností na cca 2 tepy? Vydrží mi záznam aktivity s GPS+Glonass alespoň 13 hodin týdně na jedno nabití? A to nejpodstatnější…vydrží fungovat třeba 5 let, jako běžně přístroje Garmin, bez jediné reklamace (sakra, to jsem dal pro Samsungy moc dlouhé časové období, tolika se nejspíš ani nedožijí).