Jen velmi málo společností zabývajících se spotřební elektronikou se blíží úrovni Samsungu, pokud jde o množství věcí, které vyrábí. Ne nadarmo si Samsung vysloužil nálepku giganta spotřební elektroniky. Být tak plodný se však neobejde bez problémů a jednou nevýhodou, se kterou se jeho zákazníci museli v průběhu let vypořádat, byl zmatek nabídky.
Produkty s řetězci písmen a čísel namísto nějakých jmen není snadný způsob, jak třeba určit rok výroby zařízení a k tomu nějak odhadnou očekávanou výbavu. Toto už se ale také snaží řešit, minimálně u řady Galaxy S, kde označení znamená vlastně aktuální rok. U nás také dobře společnost zredukovala všechna ostatní označení telefonů, takže nám zde vyjma vrcholných „esek“ nabízí ještě ohebná zařízení Galaxy Z, nízkorozpočtovou až střední třída Galaxy A a odolné Xcover.
Není to ale jen o telefonech, hodinkách a sluchátkách, kdy nám v druhém a třetím případě roste především číslo označení generace. Názvy monitorů se již neskládají ze zdánlivě náhodných řetězců písmen a číslic. Jsou rozděleny do jasných sestav: Odyssey pro hráče, ViewFinity pro kancelář a profesionálnější práci a Smart Monitor pro zákazníky, kteří chtějí monitor + chytrou televizi s Tizenem v jednom.
Televizory začínají u nižší řady Crystal a vyvíjejí se prostřednictvím QLED střední třídy, špičkového Neo QLED a prémiových OLED a lifestylových modelů. Dokonce i chytré vysavače a domácí spotřebiče jsou snadněji identifikovatelné díky lepším schématům pojmenování, jako je Jet Stick a Jet Bot. A rozhodně se hodí na první dobrou vědět, co AI je a co ne. Stejně jako jsou telefony pořád označované 5G, je třeba si zvyknout, že se budeme čím dál častěji potkávat s přídomkem AI. Pojmenovávání ale může být ve finále druhořadé, tady jde především o ekosystému produktů, které Samsung nabízí.
Příkladný ekosystém s jedním „ale“
Jak Samsung roste v plnohodnotnou IoT (Internet of Things) produktovou společnost, roste tím i zájem zákazníků o jednotlivé produkty, které nemusí být zrovna mobilní telefony. Se smartphony používáme právě i chytré hodinky, sluchátka, televize, soundbary, chytré i hloupé monitory, televize a samozřejmě také domácí spotřebiče. A většina těchto zařízení vzájemně komunikuje skrze platformu SmartThings. Ta je tak spolu s umělou inteligencí tmelem celého ekosystému. Chybí nám zde jen ty počítače, které Samsungu do České republiky oficiálně nedodává a neprodává je zde, což je prostě a jednoduše velká škoda.