Zavřít reklamu

Samsung Display je jedním z největších inovátorů v oboru. Mezi nejdivočejší koncepty divize, na kterých ta léta pracovala, patří roztažitelný displej. A k tomu je zde ještě jeden, který má o 50 % menší odběr energie baterie. Revoluce je tedy na spadnutí. 

Tento týden probíhá konference IMID 2024 a společnost Samsung zde předvedla svou nejnovější generaci roztažitelného displeje, který se od doby, kdy jsme jej mohli poprvé vidět (což bylo už v roce 2017), dále vyvíjel a zlepšoval. Je založen na technologii micro LED a dokáže se prodloužit o 25 %. Jinými slovy lze natáhnout až 1,25x nebo nějak zdeformovat a vždy se přitom vrátí do původního tvaru. Jak to funguje, můžete vidět na videu níže, a to na simulaci podoby jihokorejského ostrova Čedžu. 

Tento téměř magický micro LED panel má hustotu pixelů 120 pixelů na palec, což nemusí znít ve srovnání s dnešními běžnými displeji přítomnými v mobilních telefonech příliš působivě. Třeba Galaxy S24+ má 513 ppi. A obrazovka OLEDoS společnosti Samsung pro VR, představená v lednu letošního roku, má 3 500 ppi. Nicméně tato obrazovka pravděpodobně nebude použita ve smartphonech nebo headsetu. 

Jedním z důvodů, proč se roztažitelné displeje ještě nestaly mainstreamem, může být to, že jsou pro komerční produkty příliš křehké. Dalším důvodem může být, že použitá technologie je také patřičně drahá. A konečně, jakkoli je tato technologie působivá, je docela obtížné vymyslet skutečně užitečné aplikace, které by ospravedlnily její náklady. To ale úplně neplatí pro druhou novinku.

Přichází éra úsporných displejů? 

Samsung vyvíjí OLED displej bez polarizační fólie, který má zahájit éru úsporných panelů, jejichž spotřeba energie bude o polovinu nižší, než je tomu u současných displejů telefonů. Právě to jako hlavní odhalil viceprezident Samsung Display během hlavního projevu „Everlasting Evolution of Display with AI“ na probíhající výstavě IMID 2024. 

Jedná se o mimořádně zajímavou novinku už jen proto, že displeje telefonů (spolu s procesory) mají na baterii telefonu největší nároky. Displej s o 50 % menším odběrem energie tak výrazně prodlouží výdrž baterie smartphonu, nebo se budou moci baterie zmenšit, čímž se zmenší celé zařízení nebo v něm bude více prostoru pro další hardware. 

Třetí možností je, že si těch 50 % baterie vezme něco úplně jiného a není přitom složité uhodnout, co to bude. Řeč je samozřejmě o umělé inteligenci. Pravděpodobně tak půjde spíše o to najít mezi těmito možnostmi ideální rovnováhu tak, aby se nám výdrž budoucích smartphonů hlavně nějak nezhoršila. To by asi nechtěl nikdo. V každém ohledu se ale je na co těšit.

Dnes nejčtenější

.