Samsung v oblasti smartphonů vždy posouval hranice a spolu s Applem udával trendy. Nyní unikl jeho patent, který ukazuje, jak by mohly jeho smartphony jednou vypadat. Ty by se mohly zcela obejít bez fyzických tlačítek.
Web Online Solitaire ve spolupráci se známým leakerem Davidem Kowalskim zveřejnil patent Samsungu, který ukazuje telefon bez fyzických tlačítek. Místo nich má virtuální tlačítka, která pohání technologie citlivá na tlak. Tento nový přístup by mohl nejen změnit způsob, jakým denně interagujeme s našimi telefony, ale také zlepšit způsob hraní našich oblíbených mobilních her.
Dnešní smartphony jsou vybaveny fyzickými tlačítky pro vypínání/zapínání a ovládání hlasitosti, některé mají i další tlačítka, jako je např. přepínač profilů. I když nám tato tlačítka slouží dobře, jsou s nimi spojeny jisté problémy, jako je opotřebení v průběhu času, konstrukční omezení nebo jejich ne úplně snadná integrace do zařízení se zakřivenými obrazovkami. Patent korejského obra tyto problémy řeší tím, že představuje řešení citlivé na tlak, které dokáže tato fyzická tlačítka nahradit virtuálními.
Patentovaná technologie zahrnuje integraci tlakových senzorů pod modul displeje, ať už je to na ploché, nebo zakřivené ploše smartphonu. Tyto senzory jsou vysoce citlivé, schopné detekovat různé úrovně tlaku a zajistit, že vaše příkazy jsou registrovány přesně bez ohledu na místo stisknutí. Senzory jsou umístěny na strategických místech pod povrchem zařízení a k jejich upevnění slouží speciální lepicí páska. To umožňuje virtuálním tlačítkům rychle reagovat na dotyk, a to i na těch nejnáročnějších zakřivených površích.
Patent podrobně popisuje několik virtuálních tlačítek, z nichž každé je navrženo tak, aby vykonávalo funkce, které očekáváme od fyzických tlačítek:
- Vypínací tlačítko: Sloužilo by nepřekvapivě k vypínání/zapínání zařízení.
- Tlačítka hlasitosti: Místo mačkání tlačítek nahoru a dolů na boční straně telefonu byste mačkali oblasti na obrazovce označené jako ovládání hlasitosti. Tato virtuální tlačítka by upravila hlasitost na základě tlaku, který na ně vyvinete.
- Snímač otisků prstů: Snímač otisků prstů, což je někdy samostatné fyzické tlačítko, by byl integrován přímo do obrazovky. Zde by o inovaci nešlo, mnoho dnešních i starších smartphonů má čtečku otisků umístěnou pod displejem.
- Funkční tlačítko: Toto tlačítko by sloužilo jako funkční klávesa, kterou by bylo možné přizpůsobit pro spouštění určitých aplikací nebo funkcí. Například dlouhé stisknutí tohoto virtuálního tlačítka by mohlo otevřít aplikaci fotoaparátu, zatímco krátké stisknutí by aktivovalo hlasové příkazy.
Patent vypadá určitě zajímavě, v tuto chvíli každopádně není jasné, jestli Samsung na telefonu prostém fyzických tlačítek skutečně pracuje, nebo jen naznačuje směr, jakým by se mohly jeho budoucí smartphony ubírat.
Samsung ať už radši nic nechystá…
Samsung ať už radši telefony neprodává, sláva skončila, je tu OnePlus popřípadě Apple. S24+ je vlastně S7, hlavně foto
Jo? A jak se jako budu pohybovat v BIOSu, kde touchscreen nefunguje a základní trojice tlačítek hlasitosti a napájení slouží pro pohyb a výběr? A jak provedu tvrdý restart? Tohle není inovace, tohle je degenerace. A co se týče touch ID pod displejem, taková je mnou považována za nejméně bezpečnou, jelikož funguje na optickém principu. Samsung si už nekoupím nikdy v životě.
A) Proč by kdo chodil do BIOSu v telefonu? Kolik promile telefonů to kdy využije?
B) Tlaková tlačítka budou budou téměř určitě fungovat nezávisle na dotykové vrstvě.
C) Poddisplejové čtečky jsou už nějaký ten pátek ultrazvukové AFAIK.
D) Nekupujte, svobodný svět, kupte co uznáte za vhodné.
E) Cením nickname 😀
A) Třeba když si špatně zapamatuji heslo do zařízení a nemohu provést factory reset přes nastavení, tak mohu jenom přes BIOS.
B) Nevěřím
C) Přesto bych byl opatrný.
D) Neříkejte mi co mám dělat.
E) Co to má společného s tématem?
Tady je zase brekotu a přitom se S24 prodává velice dobře (1q 13M kusů proti očekávaným 12M). Asi
Fyzická tlačítka jsou za mě lepším řešením než toto navrhované. Na druhou stranu tlakový homebutton na S8 fungoval výborně a doteď mi chybí.
Snímač pod displejem má už kromě Applu v podstatě každý a většina (včetně Samsungu) přešla na ultrazvukovou technologii.
Změnu vyloženě nevítám, ale pokud by to byl naprostý BS, tak to nebudou prodávat. Bych tipnul, že to otestují na nějakém Flipu 7/8 a pak se uvidí.