Zavřít reklamu

O Starlinku už jste pravděpodobně  slyšeli. K čemu ale tyto satelity slouží a kolik jich vlastně na oběžné dráze kolem Země aktuálně krouží?

Starlink je společnost poskytující internetové připojení pomocí satelitů. Využívá k tomu rozsáhlé „souhvězdí“ satelitů na nízké oběžné dráze (LEO) k tomu, aby mohl poskytovat internet do odlehlých oblastí. Na obloze už létají tisíce Starlink satelitů, ale to je teprve začátek ambiciózních plánů společnosti.

Kolik Starlink satelitů je momentálně na oběžné dráze?

K červnu 2024 se v souhvězdí Starlink nachází 6 219 satelitů, i když podle průzkumu astronoma Jonathana McDowella jich momentálně funguje pouze 6 146. Toto číslo se neustále mění, protože SpaceX neustále vypouští další satelity. A kolik jich nakonec bude? Americká Federální komise pro komunikace (FCC) zatím schválila provoz 15 000 satelitů. To se zdá jako hodně, ale je to ve skutečnosti jen zlomek dlouhodobého cíle Starlinku. Společnost doufá, že jednoho dne jich na oblohu vypustí kolem 42 000, aby tak zajistila skutečně globální pokrytí.

Jak vypadají Starlink satelity a jak dlouho vydrží na oběžné dráze?

Každý satelit má ploché tělo a obdélníkový tvar s hmotností okolo 260 kilogramů. Centrální část obsahuje čtyři výkonné antény pro přenos internetového signálu, o napájení se stará velký solární panel. Každý satelit používá soustavu laserů pro propojení se čtyřmi dalšími satelity na oběžné dráze. Satelity Starlink jsou navrženy tak, aby vydržely na obloze zhruba pět let. Jakmile satelity dosáhnou konce své životnosti, budou nasměrovány do zemské atmosféry, kde shoří.

Proč mají astronomové problém se Starlinkem?

Možná jste zaznamenali, že někteří astronomové mají se satelity Starlink potíže. Proč tomu tak vlastně je? Stručně řečeno, tyto satelity jsou jasné a rychle se pohybují po obloze, což může být značnou překážkou při pozorování hvězd pomocí teleskopů a observatoří. Společnost SpaceX se pokusila minimalizovat světelné znečištění pokrytím satelitů tmavým materiálem –testy ale ukázaly, že by to narušilo regulaci teploty satelitu. Společnost Starlink proto v současné době vypouští nové satelity s technologií VisorSat. Je to vlastně jakási sluneční clona, která omezuje odraz slunečního světla zpět k Zemi.

Jak velký problém to všechno vlastně je? Momentálně se jedná spíše o menší nepříjemnost, ale opravdovou obavou je situace, kdy bude obloha zaplavená těmito typy satelitů. Jak bylo řečeno, Starlink chce vypustit nejméně 42 000 satelitů. Do budoucna pak bude konkurovat projektu Kuiper od Amazonu a několika dalším menším společnostem. Jinými slovy, nakonec jich na obloze mohou být doslova stovky tisíc.

Nezbývá než doufat, že budoucí inovace v designu minimalizují dopad těchto satelitů. Kromě toho, že tyto satelity mohou ztěžovat pozorování oblohy, může také takové množství malých satelitů na nízké oběžné dráze vést ke srážkám s jinými satelity, a to kvůli přeplněnosti a nepředvídatelné povaze sledování všech těchto objektů najednou.

Starlink koupíte zde

Dnes nejčtenější

.