Wi-Fi je způsob, jakým se většina našich elektronických zařízení v dnešní době připojuje k internetu. Někdy se však Wi-Fi připojení může zdát pomalé. Zde je 5 důvodů, proč tomu tak může být.
Kde se nachází váš Wi-Fi router?
Jednou z prvních věcí, kterou je třeba zkontrolovat, je umístění Wi-Fi routeru. Špatné místo může vést nejen k nižší rychlosti, ale také k nekonzistentnímu výkonu a výpadkům připojení. Důvod, proč je Wi-Fi tak náchylné ke špatnému umístění, spočívá v tom, jak dobře bezdrátové signály procházejí předměty. Wi-Fi, zejména Wi-Fi 6 a novější, docela dobře projde stěnami, každý předmět mezi vaším připojeným zařízením a routerem však znamená další malé snížení kvality signálu.
Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud bude router umístěn vysoko a nebude ponechán na podlaze. I když ne všichni si mohou router namontovat na stěnu, i jeho umístění na stůl nebo polici může mít významný dopad na kvalitu signálu. A ještě něco: rozhodně router neumisťujte za televizor nebo do skříňky obklopené elektrickými panely či plechy, ty totiž mohou signál blokovat.
Zkontrolujte softwarová nastavení
Další věcí, kterou byste měli zkontrolovat, jsou softwarová nastavení routeru. První věc, na kterou je třeba se podívat, je šířka vašeho 5GHz pásma, které je často ve výchozím stavu nastaveno na 80 MHz. U Wi-Fi 6 může 80MHz připojení poskytnout rychlost až 1201 Mb/s, zatímco 160MHz připojení tuto rychlost zdvojnásobí na 2402 Mb/s. Pokrytí může u 160MHz připojení trochu utrpět, velká rezerva v rychlosti se však může někomu vyplatit.
Poté byste měli zkontrolovat nastavení nástroje QoS, pokud jste jej povolili. QoS je navržen tak, aby udržel konzistentní výkon, ne však nutně pro maximalizaci rychlosti. Povolení tohoto nástroje může samo o sobě vést k měřitelnému poklesu celkové rychlosti. Zkuste jej tedy vypnout, abyste se ujistili, že nezpůsobuje problémy s rychlostí. A konečně, pokud jste v nastavení, je vhodný čas zkontrolovat, jestli pro váš router není dostupná nová firmwarová aktualizace, která může řešit problémy s výkonem.
Možná je načase vyměnit starý router za nový
Změna je postupná, ale všichni pravděpodobně využíváme více dat než kdykoli předtím díky videoobsahu na sociálních sítích, stahování čím dál objemnějších her či streamování obsahu v rozlišení 4K. Do našich sítí také přidáváme mnoho zařízení, od od digitálních fotorámečků po chytré reproduktory. Zařízení pro chytrou domácnost sice potřebují jen malé množství dat, ale pokud jich máte hodně, může se vaše síť více a více zahlcovat. Jednoduše řečeno, váš starý router tento nápor už nemusí zvládat. Možná je tak načase zvážit jeho výměnu za nový, rychlejší.
Zkontrolujte internetový hardware počítače
Rychlost připojení vašeho Wi-Fi zařízení může být také omezena starší nebo levnou Wi-Fi technologií ve vašem počítači. To lze vyřešit pořízením některých z moderních síťových karet, jako je např. Asus PCE-AXE59BT.
U Wi-Fi adaptérů je třeba upozornit, že řada z nich nemá ideální design antény. Například kompaktní USB Wi-Fi adaptér z logiky věci nemá prostor pro velkou anténu, a protože je přidělaný k USB portu, samotný počítač může blokovat signál. Pokud upgradujete svůj počítač, lze tak více než doporučit externí antény.
Váš internet může být skutečně už prostě a jen pomalý
I když získáváte rychlosti připojení, za které platíte, ty již nemusejí stačit, pokud se zvýšily vaše potřeby. Rychlejší připojení je také nutné k udržení kroku s více uživateli, protože nejvyšší rychlost se dělí mezi všechna zařízení, která se pokoušejí připojit k internetu.
I když připojení s rychlostí 100 Mb/s může být pro jednu osobu dostačující, můžete začít narážet na hranice své trpělivosti, když je budou sdílet dva nebo více lidí, zvláště pokud jste hráči, kteří rádi stahují velké soubory. Možná je tak načase zařídit si vyšší rychlost.