Zavřít reklamu

Sponzorovaný článek: Google vytvořil značný nepořádek. V roce 2020 byly věci celkem jasné. Pokud měl televizor štítek Android TV, věděli jste, že má nainstalovaný operační systém Android. Během posledních tří let však byli zákazníci zmateni názvy Android TV a Google TV.

Nejprve si ujasněme koncept systémů Google TV. Původní Google TV byl představen na I/O události v roce 2010. Byl vyvinut společnostmi Google, Intel, Sony a Logitech. Byl založen na Androidu verze 3.0. I když to nebyl zrovna prodejní úspěch, uživatelé s ním byli většinou spokojeni. Tehdy byla Google TV jednou z prvních společností, které zavedly možnost přepínat mezi aplikacemi, spouštět prohlížeč Google Chrome a používat myš a klávesnici pro lepší uživatelský zážitek.

Po pouhých čtyřech letech jej nahradila Android TV, která se používá dodnes. V roce 2020 se však Google rozhodl vykopat název původního systému ze svého hřbitova, což nyní mezi spotřebiteli vyvolává zmatek. Pokud jste si kupovali, nebo plánujete kupovat například televize na mall.cz, v popisku produktu mimo úhlopříčky u Smart TV také najdete, jaký systém využívá.

jonas-leupe-fhwg7brgupk-unsplash

Co je Android TV?

Android TV byla uvedena na trh v červnu 2014 a změnila způsob konzumace multimediálního obsahu. Mnoho funkcí bylo převzato ze stávajícího systému mobilních telefonů. Nabízí Google Store, podporu hlasových příkazů, promítání obsahu z externích zařízení a podobně. Hlavní výhodou systému je doporučování obsahu na základě nainstalovaných aplikací a streamovacích služeb.

Vývojáři chtěli tento vzorec pro vyhledávání obsahu dále vylepšit, ale k tomu potřebovali zcela nové rozhraní. Google TV je tedy zpět.

Co je Google TV?

Google TV není nový operační systém se vzhledem stávající Android TV. Toto je důležitý rozdíl. Dá se to přirovnat k launcherům, které lze nainstalovat na telefony Android, nebo k softwarovým skinům, které na Android instalují výrobci telefonů. Samsung používá OneUI, Xiaomi MIUI nebo HyperOS, který ke konci roku nahradí MIUI, Huawei má HarmonyOS atd.

Google TV je tedy softwarový skin stávající Android TV. Byl spuštěn v roce 2020 uvedením multimediálního přehrávače Chromecast s Google TV. Očekává se, že většina televizorů bude v příštích letech místo Android TV používat Google TV.

Vzhledem k tomu, že se jedná pouze o softwarový skin, je zážitek velmi podobný. Google TV mění uživatelské rozhraní a v zákulisí se Android TV stará o celkový programovací zážitek, který jsme od předchozích Android TV, telefonů a systémů automobilů očekávali.

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi Android TV a Google TV?

Nejprve si stručně vyjmenujme, co mají společného: hlasové ovládání, připojení k zařízením chytré domácnosti, projekce (Chromecast) a obecné multimediální funkce.

Existuje však několik rozdílů.

Nejdůležitější je, jak oba systémy zobrazují obsah na domovské stránce.

Doporučení Android TV jsou založena na nainstalovaných aplikacích pro streamování, nikoli na vaší aktuální historii sledování. Google TV je navržena tak, aby využívala strojové učení, data Asistenta Google a vlastní databáze k tomu, aby se naučila a vytvořila vzorec vašeho multimediálního zážitku a podle toho přizpůsobila obsah na domovské stránce.

Ve srovnání s Android TV, která zobrazuje aplikace a doporučený obsah v posuvné nabídce, se novější Google TV jeví minimalisticky a pro mnohé jednodušší. Rozhodně je méně procházení, protože obsah se okamžitě zobrazí na domovské stránce. Zda jsou pro uživatele vhodné, je jiná otázka. Někdy se algoritmus strefí, jindy zase tak úplně ne.

Android TV stále přijímá aktualizace, takže bez nadsázky lze říci, že televizory s tímto systémem by mohly v budoucnu dostávat aktualizace, které přiblíží zážitek tomu, jak jej známe z Google TV.

Dnes nejčtenější

.