Rychlé nabíjení je užitečná funkce, která vám umožní rychle nabít telefon. Ale může poškodit baterii? Ano, mírně, ale pro většinu uživatelů to není důvod k obavám. Moderní baterie a nabíječky mají ochranné prvky, které minimalizují vliv tepla na baterii. Ve výsledku vám rychlé nabíjení přinese mnohem více pohodlí, než vám ubere na životnosti baterie.
Ano, rychlé nabíjení může trochu zkrátit životnost baterie telefonu. Ale neměli byste se o tohle moc bát. Pro většinu lidí výhody rychlého nabíjení převáží nad jakýmikoliv hypotetickými škodami.
Co je životnost baterie?
Nejdřív si musíme ujasnit, co myslíme životností baterie. Nemluvíme o tom, jak dlouho vydrží na jedno nabití, ale o tom, jak dlouho vydrží celkově, než bude potřeba ji vyměnit nebo koupit nový telefon. Životnost baterie telefonu se měří v něčem, čemu výrobci říkají nabíjecí cykly. Jeden nabíjecí cyklus proběhne, když baterii nabijete z 0 % na 100 %. Většina baterií v telefonech má životnost kolem 400 až 500 cyklů. Je potřeba mít na vědomí, že baterie telefonu se ve skutečnosti nikdy nenabije přesně na 100 % a na 0 % klesne pouze pokud telefon úplně vybijete. Ale rozdíl není pro běžné použití důležitý.
Při nabíjení většinou telefon připojíme dřív, než se úplně vybije. Někdy také nemáme čas ho nabít úplně do 100 % a odpojíme ho dřív. I to se počítá do celkové životnosti baterie. Když si sečtete všechny tyto částečné nabíjení, dostanete se k oněch 500 cyklů.
Co se stane po 500 nabíjecích cyklech?
Rozhodně se nemusíte bát, že baterie po 500 cyklech najednou přestane fungovat. Jen už nebude mít takovou kapacitu a telefon se bude vybíjet rychleji. Můžeme si to představit tak, že 501. nabíjecí cyklus bude třeba jako nabít baterii na 95 %, ale na telefonu uvidíte 100 %. Pamatujte, že tato čísla jsou orientační, vaše baterie může být ovlivněna už o něco dříve nebo vydržet naopak o něco déle.
Jak rychlé nabíjení ovlivňuje životnost baterie?
Nakonec bude mít snížená kapacita baterie samozřejmě znatelný vliv. Budete muset telefon nabíjet častěji a situace se bude postupně zhoršovat. Pak přijde na řadu výměna baterie nebo rovnou koupě nového telefonu. Všechny baterie, včetně těch lithium-iontových v telefonech, jsou spotřební zboží. Dřív měly telefony vyměnitelné baterie, které jste si mohli sami doma vyměnit. Dnes mají skoro všechny telefony baterii schovanou uvnitř a na její výměnu je potřeba rozebrat telefon. Naštěstí se životnost baterií neustále zlepšuje a většina lidí stejně telefon vymění dřív, než bude potřeba měnit baterii.
Na životnost baterie má vliv také teplota. Zahřívání je vedlejším produktem nabíjení a čím více se baterie zahřívá a čím častěji k tomu dochází, tím kratší bude její životnost. A tady přichází na scénu rychlé nabíjení. Při rychlém nabíjení se do baterie přenáší více energie, což skutečně vytváří více tepla než pomalé nabíjení. Nicméně, v telefonech jsou bezpečnostní prvky, které tento vliv minimalizují.
Závěr
Při rychlém nabíjení telefon nejede celý čas na plný výkon. Elektronika v telefonu a nabíječce spolu komunikují a rychlost nabíjení se postupně snižuje, aby se telefon nepřehříval. Pokud se baterie během nabíjení i přesto zahřeje moc, zpomalí se nabíjení ještě víc. Tyto bezpečnostní prvky znamenají, že rychlé nabíjení bude mít na životnost baterie minimální vliv. Stále ale díky němu rychle nabijete telefon z nízkého stavu na použitelnou úroveň nabití. I když rychlé nabíjení technicky trochu snižuje životnost baterie, v praxi to nebude mít žádný zásadní efekt. Pokud budete používat originální nabíječku a kabel a nebudete dělat nic hloupého, jako je schovávání telefonu pod peřinu během nabíjení, tak bude vaše baterie v pořádku.