Zavřít reklamu

Fitness hodinky dnes dostávají po uvedení na trh více aktualizací než dříve, což je jistě dobře. V této oblasti však má řada výrobců ještě poměrně velké rezervy. Proč tomu tak je?

V poslední době si někteří uživatelé populárního fitness trackeru Garminu Venu Sq 2 stěžovali na to, že se nemohli dostat do jeho obchodu Connect IQ. Společnost tento problém přes měsíc ignorovala, než oznámila, že „opravila chybu v backendu, která bránila hodinkám Venu Sq 2 a serverům komunikovat“. Postižení uživatelé poté potvrdili, že problém byl vyřešen, aniž by museli instalovat jakoukoli aktualizaci.

Garmin také v posledních několika měsících čelil stížnostem na aktualizaci pro hodinky řady Forerunner. Řada uživatelů si konkrétně stěžovala na to, že optické snímače jejich hodinek výrazně podhodnocují údaje o srdeční frekvenci. Dlouho neřešené problémy či aktualizace, které přinášejí nezamýšlené vedlejší efekty, se v poslední době objevily i u fitness trackerech jiných značek, jako je Fitbit nebo Polar. U nich se uživatelé setkali například s padáním celého systému nebo rapidním vybíjením baterie. To ukazuje na znepokojivý trend, kdy výrobci svým zařízením neposkytují tolik podpory, kolik by potřebovala.

Možná je problém v tom, že výrobci jako zmíněný Garmin či Fitbit, ale i menší společnosti, nabízejí až moc modelů fitness hodinek. Pokud máte ve svém portfoliu desítky modelů a na většině z nich se objeví nějaká chyba, vydání opravy pro každý jeden dotčený model může nějakou dobu trvat. Navíc se řada dnešních fitness trackerů snaží stát se chytrými hodinkami – jsou z hlediska hardwaru, softwaru i funkcí pokročilejší, což znamená, že bugy na nich mohou být sofistikovanější, a může tedy trvat déle, než se opraví.

Toto naštěstí neplatí o Samsungu, který svá nositelná zařízení aktualizuje poměrně pravidelně, nebo se o to alespoň snaží. I když ani on se v minulosti nevyhnul kritice, že opravy dodává později, než by bylo záhodno.

Dnes nejčtenější

.