Zavřít reklamu

Android je tu s námi již od roku 2008 a za tu dobu ušel hodně dlouhou cestu. Postupem času do něj přibyly z dnešního pohledu samozřejmé funkce, jako je kopírování/vkládání, vícedotyková podpora, mnohem hladší uživatelské rozhraní, podpora pro skládací smartphony a mnohé další.

Ne všechny změny však byly tak pozitivní jako ty výše zmíněné či jiné. Zde je 5 z nich, která mnozí uživatelé považují v čistém Androidu za nejhorší.

Velké dlaždice rychlých přepínačů

Nabídka s rychlými přepínači (či panel s rychlým nastavením) existuje již od vydání Androidu Jelly Bean v roce 2012, přičemž předtím šlo o funkci custom ROMky. Díky této praktické rozevírací nabídce Android uživatelům poskytuje rychlý a snadný způsob, jak přepínat jejich nejpoužívanější nastavení, jako je Wi-Fi, Bluetooth, mobilní data, zvuk a další.

Google se však s vydáním Androidu 12 rozhodl vzhled této nabídky dramaticky změnit a dlaždice s rychlými přepínači výrazně zvětšil. Tím se snížil počet dlaždic dostupných v oznamovací liště na pouhé čtyři. Stále můžete přejetím prstem dolů zobrazit další čtyři dlaždice (celkem se tedy zobrazí osm), případně přejetím do strany zobrazit další, to však není to stejné jako mít od začátku viditelných osm nebo více dlaždic. Většina výrobců se naštěstí vzorem Googlu neřídí a na svých zařízeních zzobrazuje od začátku více dlaždic (u telefonů Galaxy je to 12).

Dlaždice Internet

Android 12 zavedl i další kontroverzní změnu, kterou řada uživatelů nesla velmi nelibě. Google se totiž rozhodl, že bude dobrý nápad upustit od samostatných dlaždic Wi-Fi a mobilních dat ve prospěch jediné dlaždice s názvem Internet. Klepnutím na dlaždici se stále zobrazují zmíněné dlaždice, ale pokud bychom měli použít okřídlené „pokud to funguje, neopravuj to“, byl by to právě tento případ.

Google tuto změnu obhajoval tvrzením, že uživatelé často přecházeli na na mobilní data kvůli špatné dostupné Wi-Fi, a pak zapomněli Wi-Fi znovu zapnout. To prý mohlo vést k nadměrnému využívání mobilních dat a potenciálně vysokým účtům. Americký gigant sice uznal, že na jedinou dlaždici bylo nutné si trochu zvyknout, tvrdil však, že uživatelé nakonec zjistili, že je to „intuitivnější a jednodušší“ řešení. Uživatelé telefonů Galaxy toto naštěstí řešit nemusejí, nadstavba One UI si rozdělení na Wi-Fi a mobilní data zachovala.

Hrátky“ s vypínacím tlačítkem

Poté, co se Google pokusil přeměnit nabídku vypínacího tlačítka na centrum ovládání chytré domácnosti a peněženky v systému Android 11, se rok nato vrátil s ještě mnohem více matoucí změnou. Proč by mělo vypínací tlačítko ve výchozím stavu přivolávat hlasového asistenta? U telefonů Samsungu vypínací tlačítko taktéž přivolává virtuálního asistenta (Bixbyho), toto výchozí chování však můžete změnit v Nastavení→Rozšířené funkce→Boční tlačítko a v sekci Stisknout a držet vybrat Menu vypnout.

Změna způsobu ztišení telefonu

Android 5.0 Lollipop představil kontroverzní změnu týkající se ztišení telefonu. Dříve bylo možné klepnutím na tlačítka hlasitosti snížit hlasitost hovoru na minimum a poté ještě jednou klepnout na tlačítko pro snížení hlasitosti pro přepnutí telefonu do tichého režimu. Lollipop však tichý režim zcela zavrhl, a to ve prospěch takzvaného prioritního režimu, který bylo nutné aktivovat z vyskakovací nabídky hlasitosti a který umožňoval „projít“ pouze určitým notifikacím. Google také v této verzi Androidu nabídl možnost „Žádná“, která zablokovala všechna oznámení včetně budíků.

Absence tichého režimu byla pro mnohé zklamáním, což je vedlo k tomu, aby si instalovali aplikace jako SoundHUD, obnovili tichý režim a staré ovladání hlasitosti. Google naštěstí přišel k rozumu s následující verzí Androidu, která nabídla režim Nerušit a původní ovládání hlasitosti. Režimem Nerušit disponují i smartphony Galaxy (viz Nastavení→Zvuky a vibrace).

Dočasné „zaříznutí“ podpory microSD karet

Podpora microSD karet je dnes u mnoha androidových smartphonů poměrně vzácnou funkcí, i když jde skvělý způsob, jak levně rozšířit úložiště. Bylo tedy zklamáním, když Google podporu microSD karet v Androidu 4.4 KitKat v podstatě „zařízl“. Tato změna byla provedena ve jménu většího soukromí a umožňovala přístup pro čtení pouze malé části microSD karty. Pro mnoho uživatelů tak bylo nepříjemným překvapením, když po aktualizování svých zařízení zjistili, že funkčnost jejich karet byla zásadně omezena.

Naštěstí si to Google uvědomil a v Androidu 6.0 nabídl přizpůsobitelné úložiště (tj. možnost sjednotit interní úložiště a úložiště microSD karty). Dnes tuto funkci ovšem využije oproti minulosti podstatně méně telefonů, v této době je totiž trendem mít v telefonech pokud možno co největší interní úložiště. Tento trend si osvojil i Samsung, který slot na microSD karty nabízí pouze u smartphonů střední a nižší třídy.

Dnes nejčtenější

.