Zavřít reklamu

Takže jste skončili s používáním na zdroje „hladové“ aplikace a chcete se ujistit, že získáte zpátky všechny ty vzácné systémové zdroje, které používala. Většina z nás prostě přejde na další aplikaci a na tu předchozí zapomene, řada lidí si ale myslí, že by se měla nejdřív tzv. vynuceně zavřít. Jaký přístup je ten správný?

V pořádku jsou oba. Vynucené zavření aplikace nic nezkazí a někdy to jistě děláte i vy. Pojďme se ale podívat na to, jak zavírání aplikací v Androidu vlastně funguje a jestli má vůbec smysl, abyste to dělali.

Co ve skutečnosti znamená vynucené zavření aplikace?

Vynucené zavření/ukončení aplikace ve světě operačních systémů znamená ukončení běžícího procesu. V závislosti na platformě se můžete setkat i s termíny SIGHUP, SIGKILL nebo SIGTERM. Při iniciaci této akce dochází k vyslání signálu operačnímu systému, aby ukončil (nikoli pozastavil) běžící proces.

To však neznamená, že je aplikace zavřena, protože mnoho aplikací používá více než jeden proces. Aplikace provádějící úkoly na pozadí (neviditelné na obrazovce) se chovají odlišně a mají jiná pravidla. Rozhraní API v rámci Androidu fungují právě takto, pokud tedy nemáte rootovaný telefon nebo nepoužíváte aplikaci se zvýšenými oprávněními.

Pro naše účely znamená vynucené zavření otevření přehledu vašich otevřených aplikací a swajpnutí jedné nebo více pryč. Tím se uzavře proces této aplikace běžící v popředí. Aplikace pravidelně dělají různé věci, i když nejsou „otevřené“ nebo jste je v poslední době nepoužili. Někdy jsou to užitečné věci, jako když vás aplikace sociálních médií informuje o oznámeních, o která jste ji požádali. Jindy jsou to méně užitečné věci, jako když bezplatné aplikace postavené na reklamách zjišťují vaši polohu a hlásí ji.

Znovu – pokud neděláte něco, co zvyšuje oprávnění, nemůžete tomu zabránit. Tak fungují operační systémy. Všechny počítačové operační systémy, které mají nějaký druh multitaskingu, umožňují otevření procesů pro provádění úloh na pozadí.

Správa zdrojů v Androidu

Android byl navržen tak, aby byl velmi agresivní, pokud jde o procesy spojené s uvolňováním zdrojů. Jedním ze způsobů, jak Android zdroje spravuje, je ukončování procesů, které nejsou používány, k otevírání nových. Mohli byste pokračovat v otevírání procesu za procesem, dokud vám nedojde paměť, ale výkon vašeho zařízení by byl otřesný.

Výrobce vašeho zařízení tato nastavení vyladil tak, aby procesy udržel „naživu“ co nejdéle (pro případ, že by byly potřeba znovu) a zároveň zachoval přijatelný výkon. Některá z těchto nastavení se týkají procesů na pozadí a jiná toho, co vidíme na našich obrazovkách.

Pokud aplikaci „odswajpnete“ a pokusíte se ji vytlačit z paměti, toto místo nezůstane volné dlouho. Operační systém nechce, aby zůstala prázdná, protože toto je jedna ze situací, kdy je volná RAM plýtváním. Mít dostupnou paměť a nic v ní vám nijak neprospívá. Některé systémy, jako např. Windows, byly navrženy tak, aby měly nastavené množství volné a prázdné paměti, pokud je to možné, Android však mezi ně nepatří.

Závěrem tedy můžeme říci, že „odpinknutí“ aplikace, jakmile s ní skončíte, nic nezkazí, ale ani to ničemu vlastně nepomůže. Nejlepší tedy je nechat zavírání aplikací plně v režii Androidu.

Dnes nejčtenější

.