Zavřít reklamu

Google má později v tomto roce (podle všeho na podzim) vydat Android 15, přičemž nedávno vypustil jeho první veřejnou betaverzi. Její kód nyní odhalil, že do ostré verze by mohly dorazit další tři velmi zajímavé novinky. Jaké to jsou?

Větší kontrola nad minimálním jasem displeje

Android 15 by vám mohl poskytnout větší kontrolu nad minimálním jasem obrazovky vašeho telefonu. Na nové nastavení odkazují řetězce kódu objevené v první betaverzi Androidu 15 nazvané „even dimmer“ (ještě tlumenější). Android již má možnost nazvanou Extra ztlumený, kterou je třeba ručně povolit pokaždé, když ji chcete použít.

 

 

Ani ty nejlepší androidové telefony s Androidem vám bohužel nedávají plnou kontrolu nad úrovní jasu vašeho zařízení. Můžete nastavit předvolby jako Adaptivní jas nebo upravit posuvník jasu, telefony jsou však stále vázány minimálním a maximálním nastavením jasu stanoveným výrobcem. V mnoha případech tato minima neodpovídají skutečné nejnižší úrovni jasu, které je displej vašeho zařízení schopen. To by se mohlo s novým nastavením jasu v Androidu 15 konečně změnit.

Zabránění náhodným únikům citlivého obsahu při sdílení obrazovky

Když sdílíte obrazovku svého telefonu během schůzky nebo živého přenosu, to poslední, co chcete, je, aby ostatní viděli vaši soukromou zprávu. Nebo ještě hůř, nechtěně odhalíte citlivý obsah, jako je třeba heslo. To by se mělo s příchodem Androidu 15 změnit, jelikož v jeho první betě byly nalezeny zmínky o funkci, která by těmto náhodným únikům citlivého obsahu při sdílení obrazovky měla zabránit. Tato funkce se bude podle všeho jmenovat Disable screen share protections.

Nový režim pro větší ochranu při sideloadingu

I když většina uživatelů Androidu stahuje aplikace z obchodů s aplikacemi, jako je Obchod Play, někteří uživatelé získávají aplikace z alternativních online zdrojů, což se nazývá sideloading neboli instalace bokem. Sideloading nicméně pro běžného uživatele představuje o něco větší riziko ve srovnání s používáním Obchodu Play. Je to proto, že pro vývojáře se špatnými úmysly je jednoduše snazší distribuovat aplikace mimo Obchod Play, neboť se nemusejí potýkat s předpisy, byrokracií a kontrolou, kterou distribuce aplikací v obchodě obnáší.

Škodlivé androidové aplikace, bez ohledu na to, odkud pocházejí, se běžně pokoušejí oklamat uživatele, aby jim udělili přístup k API Usnadnění a Notification Listener. První zmíněné rozhraní umožňuje aplikacím číst obsah obrazovky a také provádět vstupy jménem uživatele, zatímco druhé umožňuje aplikacím číst jakékoli oznámení nebo s ním provádět akce. Tato API lze použít k různým nekalostem, jako je páchání reklamních podvodů nebo krádeže jednorázových hesel.

Jak operační systém ví, že jsou aplikace staženy mimo obchod s aplikacemi? Určuje to na základě toho, zda aplikace, která provedla instalaci, používala nebo nepoužívala instalační API Androidu založená na relacích (která běžně, ale ne výhradně používají obchody s aplikacemi) oproti instalačním API, která na relacích založená nejsou a která běžně používají správci souborů, webové prohlížeče a další aplikace s podporou stahování obecných souborů. Problém s tímto přístupem je v tom, že k sideloadingu jiné aplikace může využívat instalační API založená na relacích jakákoli aplikace, což znamená, že neexistuje žádná záruka, že sideloading skutečně provádí legitimní obchod s aplikacemi třetí strany. Vývojáři škodlivých aplikací tuto mezeru objevili ve funkci Androidu Omezená nastavení a již nějakou dobu ji zneužívají k obcházení této bezpečnostní funkce.

Android 15 by měl právě toto řešit, a to prostřednictvím nového režimu s názvem Enhanced Confirmation Mode. V podstatě by mělo jít o přísnější a přepracovanější verzí funkce Omezená nastavení.

Dnes nejčtenější

.