Na internetu vidíme nové a nové zprávy o tom, jak mají určití uživatelé zařízení Samsungu problém se zelenými linkami, které se jim zobrazí na displeji po aktualizaci softwaru. Tyto zprávy se ale objevují v pravidelných intervalech jednou nebo dvakrát ročně. Je třeba se tohoto jevu obávat?
Velkou otázkou tak je, zda byste se měli bát aktualizovat firmware Samsungu, aby se vám tyto linky také náhodou na displeji nezobrazily. Je tedy bezpečné aktualizovat vaše zařízení? Za prvé, je důležité říci, o co vlastně jde. Stručně řečeno je to problém se zobrazením dosud neznámého původu, který se projevuje jako jedna nebo více svislých zelených čar (někdy fialových), které procházejí přes celou obrazovku telefonu.
Tímto neduhem trpělo mnoho modelů telefonů Galaxy, ale zaznamenaly jej i jiné značky, dokonce i iPhony vybavené OLED panely. Je to hardwarový problém? Je to problém specifický pro OLED displeje? Nebo mohou aktualizace firmwaru nějakým způsobem rozbít displej telefonu? Pravda je taková, že smartphony jsou komplexní zařízení, a pokud Samsung nepřijde s oficiálním prohlášením, nemůžeme si být vlastně ničím příliš jisti.
Můžeme ale asi říci, že zelené a/nebo fialové svislé čáry na displeji smartphonu obvykle indikují selhání hardwaru – typicky špatné připojení displeje. Nejen na telefonech Samsung, ale víceméně na jakémkoli zařízení jakékoli značky vybavené OLED panelem. Tento problém může mít několik příčin. Například spojení OLED mohlo zkratovat kvůli poškození kapalinou nebo jiným faktorům, jako je pád telefonu. Je zde také možnost přítomnosti nějakých výrobních vad – i když ve většině případů je logické předpokládat, že tyto výrobní vady by byly patrné ihned po zapnutí telefonu spíš, než aby se objevily po několika letech používání.
Ale co ta aktualizace, jak ta za to může?
Většina známek ukazuje na selhání hardwaru a lidskou povahu než na cokoli, co souvisí se softwarem. Uživatelé na internetu tvrdí, že se jim problém zobrazil po aktualizaci firmwaru, a tento příběh víceméně přijal celý svět, kterým přece jen sociální sítě stále patřičně hýbou. Bylo by však moudřejší vyhnout se senzacechtivým příspěvkům v různých sociálkách, pokud jde o snahu získat informace vlastně o jakémkoli problému. Lepší je pokusit se identifikovat staré vzorce, které se objevují rok co rok, a zvážit několik faktů, které zde již existují.
- Jakákoli elektronika je poruchová. Tyto problémy se zelenou linkou se vyskytují, i když zřídka, u každé značky telefonu. Samsung je však (opět) největším prodejcem telefonů, a tak si získává největší pozornost. Problémy ovlivňují mnoho modelů v různých cenových relacích, včetně Galaxy A, M, S a Z.
- Tyto zprávy o problémech s displejem se zelenými linkami jsou ve srovnání s údaji o prodeji telefonů Samsungu nepatrné. Tento problém není zdaleka tak rozšířený, jak by se mohlo podle příspěvků zdát.
- Zdá se, že tyto problémy postihují nejvíce uživatele z Indie. Zároveň to vypadá, že se to týká mnoha modelů telefonů, které se ale naopak v Indii přímo nevyrábějí.
- Neměli bychom ignorovat lidský prvek, tj. vždy zde existuje možnost, že určité procento postižených uživatelů telefonů způsobilo jejich náhodné poškození, nebo provedli na svých telefonech nesprávné opravy displeje třetí stranou nebo používají obrazovky třetích stran a o této skutečnosti se s námi samozřejmě nepodělí. Právě to pak ještě více ztěžuje identifikaci skutečné příčiny problému.
- Zelené čáry vznikající po aktualizaci firmwaru mohou být pouhou náhodou. Nespojuje je dohromady nic jiného než domněnky. Kdyby daní uživatelé telefon vypnuli a zapnuli bez aktualizace, také by se jim třeba zmíněné čáry na displeji zobrazily.
Nyní zde máme zprávy o tom, že Samsung India nabízí i pozáruční servis takto postižených telefonů. To by mohlo naznačovat, že alespoň malý počet těchto případů může být způsoben výrobní vadou, a Samsung může program používat k dalšímu prošetření závady. Program logicky jede v Indii proto, že tam je hlášeno nejvíce zmíněných problémů.
Aktualizovat nebo ne?
Samsung vydává aktualizace firmwaru pravidelně, u vlajkových modelů alespoň jednou měsíčně. Je pravděpodobně bezpečnější telefon aktualizovat novými záplatami než se snažit problému vyhnout tím, že už nikdy nebudete telefon nějak aktualizovat. To, proč bezpečnostní záplaty vycházejí, má totiž svůj důvod.
Pokud chcete být extra opatrní, můžete aktualizace do budoucna ignorovat (chování aktualizací si určíte v Nastavení -> Aktualizace softwaru). Poté můžete zkusit sledovat reakce na sociálních sítích na každou novou verzi, jestli nějaký problém přinesla nebo je „bezpečná“. Je to ale samozřejmě časově náročné, vystavujete v takovém případě své zařízení bezpečnostnímu riziku a přicházíte o nové funkce, které aktualizace mnohdy přináší. My vám jasné doporučení samozřejmě dát nemůžeme, nicméně pokud byste se ptali na náš názor, tak my obavy ze zelených čar nemáme a s aktualizacemi rozhodně nijak meškat nebudeme.