Zavřít reklamu

Google každý rok na veletrhu MWC oznamuje řadu nových funkcí v ekosystému Android. Ani letos tomu nebylo jinak, novinky zaznamenaly například aplikace Fitbit, Dokumenty Google, Mapy Google nebo Zprávy. Došlo také k určitým vylepšením Map a Peněženky ve verzi pro Wear OS, ale možná nejzávažnější oznámení týkající se Wear OS přišlo až několik hodin poté, co Google zveřejnil své novinky o Androidu. Americký obr totiž pro Wear OS představil nové hybridní rozhraní, které dramaticky zlepšuje výdrž baterie a které jako první využívají chytré hodinky OnePlus Watch 2.

Co je hybridní rozhraní Wear OS?

Jak Google vysvětluje, mnoho chytrých hodinek se systémem Wear OS má ve skutečnosti dvě čipové sady. Vždy je zde výkonný aplikační procesor (AP), který pohání samotný systém, jako je např. Snapdragon W5 Gen 1, jejž používají hodinky Pixel Watch 2 a OnePlus Watch 2. AP je často spárován s ultranízkoenergetickým  mikrokontrolérem (MCU), na kterém běží vlastní operační systém v reálném čase (RTOS), jako je Bestechnic BES2700 nacházející se ve zmíněných OnePlus Watch 2.

Myšlenka této dvoučipové architektury spočívá v tom, že méně složitou pracovní zátěž lze přenést na MCU s nižším výkonem, takže AP s vyšším výkonem může „spát“ tak dlouho, jak je to možné, a maximalizovat tak výdrž baterie. Toto zní jako „samozřejmý“ způsob, jak zlepšit výdrž baterie, problém je však v tom, jak rozdělit pracovní zátěž mezi dva zcela odlišné čipsety se dvěma rozdílnými operačními systémy. Zde přichází na scénu nové hybridní rozhraní operačního systému Wear OS.

Hybridní Wear OS se skládá z rozhraní API, která umožňují operačnímu systému plynule odesílat a přijímat určité typy dat do jakéhokoli RTOS dostupného na sekundární čipové sadě. Tato rozhraní API spadají do tří širokých kategorií, a to zobrazení, zdravotní služby a oznámení. Rozhraní Display API umožňuje na MCU přenést některé úkoly související s vykreslováním displeje, což je pravděpodobně způsob, jakým lze na MCU zobrazit ciferníky vytvořené ve formátu Watch Face Format. Rozhraní API pro zdravotní služby pak umožňuje na MCU přenést funkce, jako je přesné sledování tréninku, automatické rozpoznávání sportů nebo monitorování zdravotních dat. A konečně, rozhraní API pro oznámení umožňuje na MCU přesunout zpracování přemostěných oznámení, což jsou oznámení synchronizovaná z vašeho telefonu.

OnePlus Watch 2 díky tomuto rozhraní nabízejí ve výchozím režimu Smart Mode výdrž baterie až 100 hodin. MCU je na nich aktivní vždy, když čtete, zavíráte nebo pracujete s většinou oznámení. Je také aktivní, když používáte většinu ciferníků nebo se navigujete mezi většinou dlaždic. Hodinky se plynule přepnou na AP, kdykoli spustíte nějakou aplikaci nebo se pokusíte získat přístup k určité funkci. Díky hybridnímu rozhraní Wear OS nemusíte omezovat základní funkce hodinek, jen abyste měli vyšší výdrž baterie.

Dostane se hybridní rozhraní Wear OS na další hodinky s Wear OS?

Hybridní rozhraní Wear OS přináší do operačního systému Googlu zásadní změnu, takže je namístě se ptát, kdy (nebo jestli vůbec) toto vylepšení dorazí na další chytré hodinky s Androidem. V nejnovější epizodě podcastu Android Faithful dostal viceprezident Googlu pro Wear OS a Android Health Björn Kilburn otázku, jestli existují nějaké hardwarové podmíněnosti, které by implementaci hybridního rozhraní Wear OS mohly bránit.

Kilburn odpověděl, že „hodně záleží“ na základní architektuře hodinek každého výrobce a na jeho „strategii v oblasti napájení“. Výslovně tak nepotvrdil, že se hybridní rozhraní Wear OS dostane na jiné androidové hodinky. Z jeho slov každopádně vyplývá, že výrobci budou muset na svých zařízeních udělat nějaké hardwarové změny, aby na nich podporu rozhraní umožnili. Můžeme doufat, že tak v budoucnu učiní i Samsung se svými Galaxy Watch (u něj bychom to dokonce mohli očekávat vzhledem k tomu, že na vývoji Wear OS s Googlem spolupracuje).

Dnes nejčtenější

.