Uživatelé androidových smartphonů musejí být stále ve střehu, protože je prakticky neustále ohrožují škodlivé programy, které chtějí ukrást jejich osobní data nebo peníze. Nyní vyšlo najevo, že smartphony s Androidem ohrožuje nový malware, který napadá bankovní aplikace. Jak uvedla slovenská antivirová společnost ESET, škodlivý program pod názvem Anatsa se šíří prostřednictvím kódu Spy.Banker.BUL, který útočníci vydávají za aplikaci pro čtení PDF dokumentů. S podílem 7,3 procenta byl minulý měsíc druhou nejčastější hrozbou. První nejčastější hrozbou byl trojský kůň s nevyžádanou reklamou Andreed s 13,5procentním podílem a třetí nejčastější další trojan Triada s podílem 6 %.
„Program Anatsa pozorujeme již několik měsíců, případy napadení bankovních aplikací se již dříve objevily například v Německu, ve Velké Británii či v USA. Z našich dosavadních zjištění víme, že útočníci vydávají nebezpečné aplikace se škodlivým kódem za nástroje pro čtení dokumentů v PDF. Pokud tuto aplikaci uživatelé stáhnou do svého chytrého telefonu, ta projde po čase aktualizací a pokusí se stáhnout Anatsu do zařízení v podobě doplňku pro aplikaci,“ uvedl vedoucí analytického týmu ESETu Martin Jirkal.
Případ trojského koně Spy.Banker.BUL podle Jirkala opět potvrzuje, že situace na platformě Android v Česku je těžko předvídatelná. Je to prý kvůli tomu, že útočníci mají tendenci měnit velmi rychle strategie a zneužívané aplikace. Jejich hlavním zájmem prý každopádně i nadále zůstává zejména finanční zisk.
V případě platformy Android bezpečnostní experti dlouhodobě doporučují především zvýšenou obezřetnost při stahování doplňků a aplikací do smartphonu. Největším rizikem jsou pro uživatele především méně známé obchody třetích stran, internetová úložiště či fóra. Opatrnost je ale namístě i v případě oficiálního obchodu s aplikacemi Google Play. Tam podle expertů mohou uživatelům pomoci například hodnocení jiných uživatelů a recenze, především ty negativní.
„Pokud vím, že nějakou aplikaci využiji jen několikrát a pak už mi zůstane jen v telefonu, zvažoval bych její stažení už úplně na samém začátku. Uživatelé by také neměli dát na pochybné a příliš výhodné nabídky různých aplikací a nástrojů, protože v těchto případech mohou vždy počítat s tím, že do svého chytrého telefonu stáhnou obsah, který tam mít nechtějí. I když se například nebude přímo jednat o malware, i reklamní škodlivý kód může mít negativní vliv na výkon a fungování jejich zařízení a inzerovat odkazy na stránky, na kterých mohou narazit již na závažnější typy malwaru,“ dodává Jirkal z ESETu.