Data aplikace Strava, jedné z nejlépe hodnocených fitness aplikací na světě, ukazují, jaké jsou nejoblíbenější chytré hodinky a cyklocomputery, které používají stovky milionů jejích uživatelů. Zpráva prozrazuje, že si hodinky Garmin vysloužily pověst zařízení s dlouhou životností a většina sportovců dává přednost tomu, aby jim vydrželo roky, místo aby si kupovali novější modely.
Příkladem může být skutečnost, že více než jakékoliv jiné fitness chytré hodinky množství sportovců stále používá Garmin Forerunner 235, které byly poprvé uvedeny na trh v říjnu 2015. Ve Spojených státech se na prvním místě umístil model Forerunner 245 Music 2019, který je přiměřeně modernější než model 235, ale stále je oproti Forerunner 255 značně okleštěný.
Zpráva Strava Year In Sport také upozorňuje na nejpoužívanější cyklopočítače Garmin Edge 530 a Wahoo Elemnt Bolt, které vyšly před čtyřmi, respektive šesti lety. Ukázalo se, že postoj cyklistů k využívané technice se od běžců příliš neliší. Strava samozřejmě není jedinou skvělou aplikací svého druhu a bohužel další modely v řadě neupřesňuje, ale stovky milionů uživatelů v téměř 200 zemích z ní dělají poměrně dobré měřítko pro to, co sportovci ke svým tréninkům skutečně používají.
Garmin Forerunner 235 byl dodáván s vestavěným GPS, snímačem Elevate HR první generace, akcelerometrem pro počítání kroků a několika widgety pro počasí a další údaje. Na dnešní poměry je tedy výbava modelu relativně omezená a jeho snímač srdečního tepu pravděpodobně neposkytuje nejpřesnější výsledky.
Hodinky Forerunner 245 přinejmenším nabízejí běžcům funkce Garmin Coach, Body Battery, Performance Condition, Training Effect a Load, denní návrhy tréninků na základě úrovně kondice, návrhy doby regenerace po běhu, údaje o kyslíku v krvi a přesnější snímač srdečního tepu 3. generace. Zde je tedy pochopitelnější, proč američtí běžci využívající aplikaci Strava necítili potřebu upgradovat.
Zda novější Forerunner 255 nebo Forerunner 265 nakonec předstihnou své kolegy z minulé generace, ukáže čas. Možná se novější hodinky Garmin staly pro dnešní sportovce příliš drahými nebo překombinovanými značným množstvím funkcí, což by také mohlo vysvětlovat, proč stará technologie Garmin kraluje.
Kromě zmíněných údajů poskytuje výše odkazovaná zpráva společnosti Strava i další zajímavé údaje o návycích běžců, kdy například ti z generace Z běhají v průměru asi o minutu rychleji než běžci z generace X, ale také o jeden kilometr kratší vzdálenost na jeden běh. Mileniálové a generace Z také výrazně preferují běh, zatímco generace X a ta poválečná (Boomers) dává přednost jízdě na kole.
Garin? Vážně? 😀
Asi tak nějak taky se směji.
Presne tak chlapci. Jde videt, ze v oblasti sportu jste specialisti leda tak na gaucink. Ten, kdo se sportu opravdu venuje, tak rozhodne nebude pouzivat nejake samsung watchky spolu se Samsung Health, ale ekosystem od garminu, ktery mu vyexportuje do Conmectu od Garminu a pak na Stravu. Mimochodem na strave jsem dodnes nenarazil na uzivatele se samsung hodinkama 😀. On ten ekosystem od G ma výhodu i napr. v tom, ze v mrazech neni mereni tepu az tak presne pomoci optiky a je lepsi přejít na hrudak.
Tak to dopadá, když se výrobce u nového modelu vytahuje, jak úžasně zlepšil metriku měření spánku, ale na výdrž vyloženě dlabe a dokonce ještě nepochopitelně zmenší kapacitu baterie oproti předchozímu modelu.
K čemu mi je měření spánku, když pak kvůli němu musím během následujícího dne hodinky v nevhodný moment sundavat, protože kuňkají, že umírají.
Přestal jsem sloužit tomu kousku přechytralé elektroniky a vrátil se ke starým hodinkám, které naopak věrně slouží mě. Bezstarostný G-Shock v soláru, safíru a řízený rádiem.
Taky se vracím k analogům. I když furt často nosím GW 6 Classic 47mm. Ty klasický hodinky prostě mají duši a styl. Žadný nabíjení každý den, otravné notifikace a hlavně ten pocit, že nemám na ruce kalkulačku, co má okolo každej první až druhej jarda, je fajn. Dobře, galaxy watch tak častý nejsou, mluvím hlavne o Apple Watch, který jsou všechno, jen ne elagantní a osobitý kus HW a třeba v Praze je má tak 80% lidí, takže je to uplně nudnej masovej mainstream. Ja bych si je nevzal jinam než do fitka, vypadají jak zvětšený sport band ne jako osobitý doplněk. Takže buduju sbírku klasik a je to o něčem jinym. Mobil mám stejně furt u sebe, takže o nic nepřicházim.
Nabijeni kazdy den watch 6 clasic? Tak to mas neco spatne kamo. Otravne notifikace? Nastavim si snad co chci aby mi ukazovali ne? Mereni je o dost lepúsi nez na watch 5 tak nevim co to pises za blbosti kolego. Mel jsem jak watch 4 tak 5 tedka 6. Vím o čem pisu. Mam si poridit hloupe garminy s jejich marnym os? A těžítko na ruku? Tak to bych musel byt fakt magor 🙂
Marny OS mas leda tak v hlave…. Vic jak pul roka tu od tebe ctu ohledne marneho OS, ale nikdy nic konkretniho. Jak pise borec vyse, ty Samsungy fakt hovno vydrzi a jejich pouzivani je spise opruz.
Hah: a co se tyce toho tezitka…. Ty jsi asi tezce negramotny chlapec ze? SG6 vs Venu3, podobna cena, podobna vybava cca, venu jsou o 6g lehci. Chce si to jen najit info a porovnat. Ale chapu, ze ony pocty na zaver v podobe porovnani vahy mohou jedince s hranicnim pasmem defektu ponekud zaskocit a překvapit. Co uz….
Strava není správným ukazatelem. Např. Xiaomi s ní vůbec není kompatibilní…
No to je ale problem Xiaomi, ze jejich app neni schopna exportu do Stravy. A Strava je fakt asi jedinym velkym hracem, po zruseni Endomondo me nenapada zadna jina aplikace, kteta by byla tak masove rozsirena.
Opravdu nechápu ten nadpis. On by někdo čekal něco jiného než Garmin? Pokud ano, pak možná nějaký Polar nebo Suuonto. Ale proč jsou v nadpisu nějaké Apple nebo Samsung hodinky opravdu nechápu.
Ročně odběhám 1500-2000 km. Na kole ročně odjezdím 3000-4000 km. Nespočetně celodenní nebo vícedenní turistiky. Mohu se považovat za rekreačního sportovce? Přesto by mě už nenapadlo jít zpět do Garminu a na vše používám Apple Watch Ultra. Od hodinek totiž chci daleko více, než jen trackování aktivit. Už jen když jsme u toho sportu, tak abych nemusel tahat telefon a byl jsem na příjmu, mohl jsem ovládat domácnost nebo je použít namísto klíčku k autu, abych mohl poslouchat on-line podcasty nebo on-line hudbu do sluchátek (ne, fakt nechci poslouchat furt to stejné nahrané v hodinkách) a nespočet dalších akcí.
To si asi jediny resp vecinou ludia idu opacnym smerom smerom od smartwatch ku sporttestrom.