Android 14 je nyní oficiální, Google se však již dívá do příštího roku, tedy na Android 15. I když Android 14 představil několik nových funkcí využívajících umělou inteligenci, ukázal se spíše jako přírůstková aktualizace, která nezahrnovala všechny funkce, které Google ukázal v prvních betaverzích. Zde je 5 věcí, které bychom chtěli vidět v příští verzi Androidu.
Plovoucí okna
Androidové nadstavby ColorOS a MIUI přišly před několika lety s užitečným nástrojem v podobě plovoucích oken, který vám umožňuje maximalizovat velikost obrazovky. Plovoucí okna v podstatě umožňují změnit velikost libovolné aplikace tak, aby se vešla na displej, aniž by zabírala celou šířku, a lze ji překrýt na jinou aplikaci, aby bylo její použití pohodlnější.
Pokud Google hodlá plovoucí okna přidat do Androidu 15 plovoucí okna, měl by zvážit implementaci nadstavby ColorOS, nikoli MIUI. V MIUI jsou totiž plovoucí okna povolena jako výchozí s tím, že není možné je vypnout. To může přinášet určité nepříjemnosti, jako třeba v případě, kdy stahujete notifikaci a přitom se spustí plovoucí okno, aniž byste chtěli.
Lepší přizpůsobení ikon
Google již v Androidu 12 představil tematické ikony v Androidu 12 (i když jen v betaverzi), o dva roky později je však tato funkce stále přinejlepším poloviční. Za to ovšem nemůže Google, nýbrž vývojáři. Většina z nich funkci ignoruje, protože pro ně není povinná, a domovská obrazovka kvůli tomu vypadá méně soudržně. Bylo by také fajn, kdyby Google do Androidu 15 zavedl možnost změnit tvar a velikost ikon, aby uživatelé už nemuseli spoléhat na různé balíčky ikon.
Google by měl od Applu okopírovat funkci Vzdálenost od obrazovky
Vzdálenost od obrazovky je nová funkce v systému iOS 17, která využívá přední fotoaparát ke zjištění, zda nemáte telefon příliš blízko očí. Jejím smyslem je snížit namáhání očí, a pokud kamerka detekuje, že zařízení používáte blíže než zhruba 30 cm od obličeje, spustí celoobrazovkové upozornění a požádá vás, abyste váš telefon nebo tablet od vašich očí posunuli dál. Snad si Google této užitečné vychytávky všiml a zavede ji do příštího Androidu.
Podpora prediktivního gesta zpět u více aplikací
Google začal v Androidu 13 experimentovat s funkcí prediktivního gesta. Ta nabízela ve vybraných aplikacích pohled na domovskou obrazovku, kdy vás na ni zavedlo další přejetí zpět. Google tuto funkci v Androidu 14 rozšířil o přechody mezi aplikacemi. Pokud ji chcete plně využívat, musíte ji aktivovat v možnostech pro vývojáře. I tak ji podporuje jen několik aplikací, z nichž většina je z dílny Googlu. Nezlobili bychom se tak, kdyby tuto funkci v příští verzi Androidu podporovalo více aplikací, a to zejména těch od vývojářů třetích stran.
Spolehlivější zálohovací systém
Někteří uživatelé, kteří své androidové smartphony aktualizovali na Android 14, se setkali s problémem, kdy se jejich zařízení dostala do smyčky restartů a Google nebyl schopen obnovit jejich data. I když je zálohování Googlu zapnuté, je pravděpodobné, že prostřednictvím něj nelze obnovit všechna data. Je to proto, že cloudový zálohovací systém společnosti je ve srovnání s tím, který nabízí Apple, jen velmi základní.
Když přecházíte na nový iPhone, můžete přenést data ze starého iPhonu na nový, i když k tomu starému nemáte fyzický přístup. Na Androidu je to složitější. Pro přenos co největšího množství dat obvykle potřebujete propojit starý a nový telefon. Možná se budete muset znovu přihlásit k aplikacím a po přenosu znovu stáhnout jejich data.
Vytvoření robustního zálohovacího systému, jako má cupertinský gigant, nemusí být na Androidu snadné. Existuje jen hrstka modelů iPhonů, existují však stovky, ne-li tisíce modelů androidových telefonů, každý s více či méně odlišným hardwarem a softwarem. Vytvoření zálohovacího systému, který by zahrnoval všechna zařízení s Androidem, se může zdát nemožné, věříme však, že Google je toho schopen. Možná si však na to budeme muset nějakou dobu počkat.
Google má ve zvyku vydávat preview verze Androidu měsíce před veřejným vydáním, a to proto, aby měli vývojáři dostatek času zvyknout si na nejnovější funkce. Lze tak očekávat, že první vývojářské preview Androidu 15 bude dostupné někdy v únoru příštího roku a o dva měsíce později by měly následovat veřejné betaverze. Ostrá verze by poté mohla vyjít v září.
Samsungy, které již mají možnost Androidu 14, koupíte třeba zde
„Pokud Google hodlá plovoucí okna přidat do Androidu 15 plovoucí okna, měl by zvážit implementaci nadstavby ColorOS, nikoli MIUI.“
Pokud autor chce psát pro veřejnost, měl by před zveřejněním zvážit pečlivější kontrolu toho, co napsal 😃(pardon, nic ve zlém)
„Google by měl od Applu okopírovat funkci Vzdálenost od obrazovky“
Nevím, jak to má vyřešené Apple, ale doufám, že pokud to bude mít i Android, tak to půjde vypnout. Jsem krátkozraký, a občas musím odložit brýle či vyndat kontaktní čočky, takže se na obrazovku musím dívat zblízka, a tohle by mě hodně štvalo, kdyby to vypnout nešlo.
„Podpora prediktivního gesta zpět u více aplikací“
To už je přece mimo téma článku, když to je záležitost vývojářů aplikací.
„Pro přenos co největšího množství dat obvykle potřebujete propojit starý a nový telefon.“
??? 🤔Párkrát už jsem převáděl data z telefonu, který už byl nepoužitelný (displej na maděru). Pokud si dobře vzpomínám, přeneslo se všechno, aniž bych musel použít ten rozbitý.