Někteří výrobci androidových smartphonů, jako je Samsung, dnes pro své vybrané modely nabízejí čtyři nebo více let softwarové podpory. Obvyklá doba softwarové podpory v androidovém světě je však dva nebo tři roky (hlavně tedy u zařízení střední a nižší třídy). Pokud jste v posledních několika letech svůj telefon neupgradovali, je pravděpodobné, že se blíží konec softwarové podpory, kterou pro něj výrobce slíbil, i když jej hodláte používat ještě několik let.
Měli byste se tedy obávat, když váš telefon s Androidem přestane být brzy softwarově podporován, nebo již nyní není? Zde je vše, co potřebujete vědět.
Rozdíl mezi aktualizací systému a aktualizací zabezpečení
První věcí, kterou je třeba si uvědomit, je to, jestli váš telefon dosáhl konce životního cyklu aktualizace operačního systému, což je obvykle první, nebo jestli jeho výrobce pro něj také přestal dodávat bezpečnostní aktualizace. Každý z těchto scénářů má pro vaše zařízení jiné důsledky.
Aktualizace OS
Aktualizace operačního systému zahrnují nové funkce a nejnovější verzi systému Android. Řada výrobců Android „obaluje“ svými nadstavbami, viz například Samsung a One UI. Tento druh updatů udrží váš telefon aktuální díky nejnovějšímu vzhledu, funkcím a bezpečnostním aktualizacím, a pokud je přestane dostávat, není to hned problém.
Nemusíte se bát, že váš telefon ztratí funkcionalitu jen proto, že neběží na nejnovější verzi Androidu. Klíčové součásti systému, jako je Obchod Play nebo Google Pay, a aplikace třetích stran budou fungovat, i když se mezitím na novější zařízení zavádějí novější verze Androidu.
Fungovat nějakou dobu budou také starší aplikace – vývojáři mají ve zvyku cílit na co nejširší základnu uživatelů a Android nadále podporuje zpětnou kompatibilitu, kde může. Stručně řečeno, to, že váš telefon už nedostává aktualizace OS, znamená, že možná nebudete mít přístup k některým novým funkcím, které najdete na novějších telefonech s nejnovější androidovou verzí. Stále však budete mít přístup k většině, ne-li ke všem, aplikacím třetích stran a klíčovým funkcím Androidu, díky nimž je globálně tak oblíbený.
Aktualizace zabezpečení
I když hraní si s nejnovějšími funkcemi je fajn, bezpečnostní aktualizace jsou důležitější z toho pohledu, aby váš smartphone fungoval co nejdéle spokojeně. Nikdo asi nechce, aby jeho telefon „napíchli“ hackeři. Google vydává pro platformu Android Open Source Project měsíční bezpečnostní záplaty, odkud si je výrobci vyzvedávají a pokud možno včas zavádějí do svých zařízení. Činí tak pochopitelně i Samsung.
Obecně řečeno, váš telefon může dostávat nepravidelné bezpečnostní aktualizace další rok nebo dva poté, co přestane přijímat aktualizace OS. To je však méně běžné u telefonů střední a nižší třídy, takže je dobré se podívat na aktualizační zásady výrobce.
Bezpečnostní patche řeší kritické zranitelnosti ovlivňující systém Android, rozhraní API a základní hardware, tedy komponenty, o které se opírají aplikace spouštěné v telefonu. Tyto záplaty mohou opravovat vše od vzdáleného spouštění kódu a zranitelností hardwarové paměti až po ne tak běžné problémy, které by mohly pomoci zlodějům obejít vaši zamykací obrazovku, pokud ukradli váš telefon.
Co dělat, když váš smartphone již nedostává žádné aktualizace
Pokud váš telefon již nedostává ani aktualizace OS, ani bezpečnostní updaty, není důvod hned panikařit. Stará i nová androidová zařízení dnes mají mnohem lepší úroveň ochrany než v minulých letech, pokud tedy používají alespoň Android 10. Je dobré vědět, že aktualizace systému Google Play vylepšují zabezpečení telefonu i po ukončení softwarové podpory výrobce, nejsou však úplnou alternativou k bezpečnostním záplatám.
Až váš telefon přestane dostávat bezpečnostní aktualizace, je načase poohlédnout se po novém. Nemusí to být hned poté, co ten starý obdrží poslední update, příliš dlouho (rok či více) však nečekejte, nebo vaše citlivá data můžete vystavit nebezpečí. A to byste jistě nechtěli.
Samsungy, které již mají možnost Androidu 14, koupíte třeba zde
Ale no tak, kdo vás platí?